Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé

Lidé s otevřenou hlavou jsou nám schopni na sebe prozradit úplně všechno, usmívá se anestezioložka

Anestezioložka Daniela Netuková. | foto:  Petr Kozlík, MAFRA

Premium Rozhovor
Praha - Anestezioložka Daniela Netuková o tom, jestli je narkóza bezpečnější než alkohol, o lékařské rodině Netuků a taky o tom, co všechno na sebe řekne pacient, kterému neurochirurg otevře hlavu.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Našlo by se asi dost lidí, kteří netuší, že anesteziolog, který je uspí před operací a po ní zase probudí, je taky lékař. Což možná souvisí s tím, že původně narkózu opravdu nepodávali doktoři, nýbrž řádové sestry.

Dnes by však bez lékařů-anesteziologů nemohla fungovat žádná nemocnice. A kdyby nebylo možné pacienta načas zbavit vědomí i bolesti a pak ho zase k vědomí bezpečně přivést, nebyl by žádný pokrok v intenzivní medicíně, žádné velké operace srdce, žádné transplantace. Celý rozmach chirurgie nastal vlastně až po objevení spolehlivé anestezie. možná pro svou tak zásadní roli v moderní medicíně bývají anesteziologové trochu romanticky přirovnáváni k dopravním pilotům. protože ti také musejí s pasažéry nejenom vzlétnout, ale pak i bezpečně přistát.

Doktorka Netuková pracuje jako anestezioložka v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Její manžel je ve stejné nemocnici neurochirurgem, zástupcem přednosty Vladimíra Beneše. Její švagr je pro změnu přednostou kardiochirurgie v IKEM. V pozoruhodné širší Netukovic rodině je tolik doktorů, že kdyby se sešli na jednom místě, mohli byste si je splést s malou poliklinikou. 

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Mohlo by vás zajímat