Lidovky.cz

Zrušit čínské rizikové trhy se zvířaty může pomoci, ale spásné řešení to není, shodují se experti

Svět

  17:00
Wu-chan/Peking/Praha - V médiích se po vypuknutí pandemie koronaviru objevují hlasy volající po zrušení trhů se zvířaty, zejména v Asii. Experti se shodují na tom, že trhy jsou rizikem a jejich uzavření by byl správný krok k zabránění další pandemie. Má to ale svá úskalí.

Trhy v Číně. foto: Nicolas Asfouri/AFP/via Getty Images

Tržiště Chuan-nan je místem, kde se podle čínských úřadů poprvé objevil nový typ koronaviru, který následně vyvolal celosvětovou pandemii. Za počáteční zdroj nemoci úředníci označili zvířecí maso. V nabídce wu-chanského tržnice podle CNN nechyběli dikobrazi, cibetky či hadi, dokonce si šlo koupit i živá vlčí mláďata. Poté, co se začala nákaza šířit, Číňané trh uzavřeli.

Tržnice ve Wu-chanu.

Na konci února pak čínská vláda dočasně zakázala obchod s volně žijícími zvířaty po celé Číně. Nyní připravuje zákon, který by zpřísňoval kontroly obchodníků. Vše ale není tak růžové, jak se zdá. Čínská státní zpravodajská agentura Sin-chua informovala, že od konce března znovu otevřelo své brány zákazníkům nejméně 94 % pevninských „mokrých“ trhů. 

Na „mokrém“ trhu se prodává zboží, které se může jednoduše zkazit, tedy živá i mrtvá zvěř. Naopak „suché“ trhy nabízejí zejména obiloviny a další domácí produkty.

Žluté hory zaplavilo 20 tisíc turistů. Lidé v Číně hromadně vyrážejí ven, strana je kárá

Odborníci se shodují, že právě trhy se živou, divokou a exotickou zvěří mohou být nebezpečné. Důvodem je, že se nacházejí v blízkosti obytných čtvrtích a jsou provozovány v nehygienických podmínkách. To vede k vytvoření zrádného podhoubí, ve kterém se viry můžou šířit ze zvířat na lidi.

Hlasy kritiků toužících po zrušení trhů se zvířaty tak v současné době nabírají na síle. „Vzhledem k onemocnění covid-19 je pochopitelné, že po celém světě existují výzvy k uzavření všech „mokrých“ trhů,“ řekl CNN Duan Biggs z Institutu pro výzkum životního prostředí z australské Griffithovy univerzity. Podle něj ale úplný zákaz nebude stoprocentním řešením, protože již dříve několik podobných iniciativ selhalo.

Podobný názor má i další expert Petr Matous z univerzity v Sydney. „Zrušení trhů může vést k iluzi, že je řešením současné situace, ale skutečné problémy jsou skryty jinde,“ uvedl.

Sebelepší regulace nemusí pomoci

Z dlouhodobého hlediska totiž ani sebelepší regulace ze strany příslušných orgánů obchod se zvířaty nemusí zastavit. Pokud bude po takovém zboží přetrvávat výrazná poptávka, šance se chopí ilegální obchodníci, tvrdí experti.

Trumpova vláda zkoumá, zda může koronavirus pocházet z laboratoře ve Wu-chanu. S Čínou ale nechce jít do sporu

Mnoho odborníků podle CNN nicméně souhlasí s tím, že ukončení nezákonného obchodu se zvířaty je jedním z nejdůležitějších prostředků k zabránění šíření další pandemie v budoucnu.

Takzvané „mokré“ trhy jsou běžnou záležitostí napříč celou Asií. Nutno podotknout, že ne všude na trzích dochází k prodeji exotických, rizikových zvířat. Příkladem podle CNN může být Hongkong.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.