Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zrušit čínské rizikové trhy se zvířaty může pomoci, ale spásné řešení to není, shodují se experti

Trhy v Číně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trhy v Číně. | foto: Nicolas Asfouri/AFP/via Getty Images

Wu-chan/Peking/Praha  V médiích se po vypuknutí pandemie koronaviru objevují hlasy volající po zrušení trhů se zvířaty, zejména v Asii. Experti se shodují na tom, že trhy jsou rizikem a jejich uzavření by byl správný krok k zabránění další pandemie. Má to ale svá úskalí.

Tržiště Chuan-nan je místem, kde se podle čínských úřadů poprvé objevil nový typ koronaviru, který následně vyvolal celosvětovou pandemii. Za počáteční zdroj nemoci úředníci označili zvířecí maso. V nabídce wu-chanského tržnice podle CNN nechyběli dikobrazi, cibetky či hadi, dokonce si šlo koupit i živá vlčí mláďata. Poté, co se začala nákaza šířit, Číňané trh uzavřeli.

Tržnice ve Wu-chanu.

Tržnice ve Wu-chanu.

Na konci února pak čínská vláda dočasně zakázala obchod s volně žijícími zvířaty po celé Číně. Nyní připravuje zákon, který by zpřísňoval kontroly obchodníků. Vše ale není tak růžové, jak se zdá. Čínská státní zpravodajská agentura Sin-chua informovala, že od konce března znovu otevřelo své brány zákazníkům nejméně 94 % pevninských „mokrých“ trhů. 

Na „mokrém“ trhu se prodává zboží, které se může jednoduše zkazit, tedy živá i mrtvá zvěř. Naopak „suché“ trhy nabízejí zejména obiloviny a další domácí produkty.

Odborníci se shodují, že právě trhy se živou, divokou a exotickou zvěří mohou být nebezpečné. Důvodem je, že se nacházejí v blízkosti obytných čtvrtích a jsou provozovány v nehygienických podmínkách. To vede k vytvoření zrádného podhoubí, ve kterém se viry můžou šířit ze zvířat na lidi.

Hlasy kritiků toužících po zrušení trhů se zvířaty tak v současné době nabírají na síle. „Vzhledem k onemocnění covid-19 je pochopitelné, že po celém světě existují výzvy k uzavření všech „mokrých“ trhů,“ řekl CNN Duan Biggs z Institutu pro výzkum životního prostředí z australské Griffithovy univerzity. Podle něj ale úplný zákaz nebude stoprocentním řešením, protože již dříve několik podobných iniciativ selhalo.

Podobný názor má i další expert Petr Matous z univerzity v Sydney. „Zrušení trhů může vést k iluzi, že je řešením současné situace, ale skutečné problémy jsou skryty jinde,“ uvedl.

Sebelepší regulace nemusí pomoci

Z dlouhodobého hlediska totiž ani sebelepší regulace ze strany příslušných orgánů obchod se zvířaty nemusí zastavit. Pokud bude po takovém zboží přetrvávat výrazná poptávka, šance se chopí ilegální obchodníci, tvrdí experti.

Mnoho odborníků podle CNN nicméně souhlasí s tím, že ukončení nezákonného obchodu se zvířaty je jedním z nejdůležitějších prostředků k zabránění šíření další pandemie v budoucnu.

Takzvané „mokré“ trhy jsou běžnou záležitostí napříč celou Asií. Nutno podotknout, že ne všude na trzích dochází k prodeji exotických, rizikových zvířat. Příkladem podle CNN může být Hongkong.

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

TESTUJEME: Jak zavádět lepek, aby byl kámoš? Ochutnali jsme nové kaše od Nestlé
TESTUJEME: Jak zavádět lepek, aby byl kámoš? Ochutnali jsme nové kaše od Nestlé

Alergeny jsou takovým novodobým strašákem všech maminek... a i já jsem řešila, jak šetrně zavádět lepek u naší malé Adélky. Jako na zavolanou mi...