Lidovky.cz

Svět

Turecko přeruší podmořský průzkum, který naštval Řeky. Erdogan chce uvolnit napětí

Turecká průzkumná loď Oruc Reis, která zkoumala možnosti těžby zemního plynu ve východním Středomoří. foto: Reuters

Istanbul - Turecko přeruší kontroverzní průzkum těžby zemního plynu ve východním Středomoří. Prohlásil to v úterý mluvčí tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Atény tvrdí, že se průzkum odehrává v řeckých vodách, a před týdnem do oblasti vyslaly bojová plavidla svého námořnictva.
  20:04

Konflikt v Egejském moři se stupňuje. Turecké lodě vstoupily do řeckých vod, tvrdí Atény

„Buďme konstruktivní a na nějaký čas to (průzkum těžby) odložme,“ citoval mluvčí Ibrahim Kalin v televizi CNN Türk tureckého prezidenta. Dodal, že se jedná o vstřícný krok mající za cíl uvolnit napětí ve vztazích se sousedním Řeckem.

Atény tvrdí, že se průzkum odehrává v řeckých vodách, a před týdnem do oblasti...
„Buďme konstruktivní a na nějaký čas to (průzkum těžby) odložme,“ citoval...

Vláda v Aténách turecký záměr dočasně stáhnout lodě na průzkum těžby poblíž Kréty přivítala. „Je to dobré rozhodnutí,“ uvedl mluvčí řecké vlády Stelios Petsas. Média s odvoláním na zdroje z blízkosti ministerstva obrany uvedla, že z oblasti se již stáhly také všechny turecké válečné lodě, které tam Ankara v důsledku eskalace napětí z minulého týdne vyslala.

Do sporu se v uplynulých dnech vložila německá kancléřka Angela Merkelová, která si na toto téma telefonovala s Erdoganem i řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem.

Turecko odmítá řeckou kritiku kvůli Hagii Sofii. ‚Probuďte se z byzantského snu,‘ vzkázala Ankara Řekům

Podle Atén je turecký průzkum nezákonný, neboť oblast patří k výlučné ekonomické zóně Řecka. K zastavení průzkumu vyzvala Ankaru také Evropská unie. Podle tureckého právního výkladu mají ostrovy jako Kréta kolem sebe teritoriální vody, nikoliv už výlučnou ekonomickou zónu.

Trvalé řešení konfliktu o práva na využívání nerostného bohatství ve vodách Egejského moře a východního Středomoří se navzdory současnému ústupku Ankary nerýsuje, podotýká DPA. Turecko nadále rozporuje status mnoha řeckých ostrovů a chce na toto téma s Řeckem vyjednávat. Atény jsou ochotny vést debatu pouze o kontinentálním šelfu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.