130 let

Večerní modlitba před chrámem. | foto: Reuters

Turecký velvyslanec: Hagia Sofia zůstane chráněna a otevřena

Názory
  •   15:00
PRAHA - V souvislosti se dvěma články týkajícími se Hagie Sofie, které byly publikovány Janem Fingerlandem (Z kostelů na mešity a zase zpět) a Ivetou Křížovou (Petříčkovi vadí mešita v Hagii Sofii) v Lidových novinách dne 18. července, bych chtěl poděkovat redakci za zájem o mou zemi a naše kulturní hodnoty.

Petříčkovi vadí přeměna Hagii Sofii v mešitu. Evropa není jednotná, mezi odpůrci jsou Česko i Francie

Turecký národ si plně uvědomuje kulturní, historický a duchovní význam Hagie Sofie jako jedné z nejúžasnějších architektonických památek na světě. V tomto duchu jak osmanské, tak turecké úřady pečlivě ošetřovaly a zpevňovaly její konstrukci, aby tuto

 posvátnou stavbu zachovaly pro budoucí generace. Právě díky zvláštní péči tureckého národa přežila Hagia Sofia, jako významný kulturní poklad křesťanského i islámského kulturního dědictví, mnoho přírodních katastrof.

Lidé se modlí před chrámem Hagia Sofia, který se po 85 letech přemění opět na...
Lidé s tureckými vlajkami před chrámem Hagia Sofia.

Hagia Sofia byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO v roce 1985 jako součást „Historické oblasti Istanbulu“. Turecko od roku 1983 aktivně spolupracuje s Centrem světového dědictví UNESCO a řídí se Úmluvou o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví (úmluva z roku 1972), moje země má tedy dlouhou tradici zápisů kulturního a přírodního vlastnictví do seznamu světového dědictví. Turecko si je vědomo svých závazků a povinností v souvislosti s úmluvou z roku 1972 a operačními pokyny, včetně spolupráce s Centrem světového dědictví UNESCO s cílem zachovat výjimečnou světovou hodnotu, integritu a autentičnost této významné pamětihodnosti.

Rád bych také objasnil okolnosti soudního řízení, které bylo v této věci vedeno. Po dobytí Istanbulu v roce 1453 přeměnil sultán Mehmed, zvaný Dobyvatel, Hagii Sofii na mešitu. Při této události nedošlo k žádnému poškození této pamětihodnosti, jak k tomu docházelo dříve u mnoha armád, které vstoupily do města. Díky své úctyhodné historické hodnotě se Hagia Sofia jako „mešita“ stala součástí Nadace Fatiha Sultana Mehmeda, již sám sultán založil v roce 1462. V tomto směru je Hagia Sofia právním vlastnictvím této nadace a podle tureckého zákona o nadacích by měl být majetek používán především v souladu s funkcí, která byla zapsána v jeho zakládací listině. V roce 1934 se Hagia Sofia v souladu s rozhodnutím Rady ministrů stala muzeem, avšak v červenci 2020 na základě žádosti asociace rozhodla Turecká státní rada anulovat usnesení Rady ministrů, které umožnilo přeměnu mešity na muzeum. Jednalo se o výsledek ryze soudního řízení.

Rozhodnutí Turecké státní rady je právním předpisem a očekáváme, že všichni toto rozhodnutí budou, v souladu se zásadami právního státu, respektovat. Chtěl bych vás ještě jednou ujistit, že Hagia Sofia byla a bude řádně a pečlivě chráněna bez ohledu na její status. Historická budova bude i nadále otevřena všem lidem bez jakékoli diskriminace na základě rasy, náboženství, národnosti, barvy pleti nebo preferencí.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás