Lidovky.cz

Svět

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA projednávat situaci v Náhorním Karabachu

Zničené ulice v Náhorním Karabachu. foto: AP Photo

Jerevan/Baku/Washington - Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.
  21:01

Podle agentury AFP se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem odděleně. Plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko, které se podílelo na uzavření obou příměří tento měsíc. Naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Muž prohlíží škody napáchané na místních budovách.
Zničené ulice v Náhorním Karabachu,

Představitelé enklávy Náhorní Karabach v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem hlásili nové dělostřelecké ostřelování a uvedli, že boje zintenzivnily v jižních oblastech konfliktní zóny. Ázerbájdžánské ministerstvo obrany rovněž informovalo o bojích na řadě míst.

Lidé v Náhorním Karabachu nadále umírají, i když bylo uzavřeno příměří

Úřady Náhorního Karabachu dále oznámily, že během současných bojů, které trvají od 27. září, zemřelo 772 karabašských vojáků a 37 civilistů. Ázerbájdžán hovoří o 61 mrtvých civilistech na své straně, počty vojenských obětí nezveřejňuje.

Situaci v Náhorním Karabachu v úterý telefonicky projednával ruský prezident Vladimir Putin se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Lídři Ruska a Francie se podle agentury TASS navzájem ujistili, že jejich země jsou připraveny dále úzce spolupracovat prostřednictvím Minské skupiny. Ta byla vytvořena v roce 1992 v rámci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) s cílem zprostředkovat mírové řešení konfliktu, Rusko a Francie jí spolu s USA předsedají.

Nové příměří v bojích o Náhorní Karabach nevydrželo ani do rána. Arménie i Ázerbájdžán se obviňují z jeho porušení

Arménsko-ázerbájdžánský spor o Náhorní Karabach trvá desítky let, současné boje jsou považovány za nejtěžší od 90. let minulého století.

Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si podle odhadů vyžádala na 30 000 mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků. V současné době se Náhorní Karabach a přilehlý Lačinský koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje toto území za okupované.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.