Lidovky.cz

Svět

Čína zintenzivňuje propagandu: Covid pochází z laboratoře v USA, očkování od Pfizeru zabíjí

Portrét čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na ulici v čínské Šanghaji. foto: Aly SongReuters

Peking/Praha - Čínská vláda čelí rostoucí kritice ohledně postupů na začátku pandemie. Západní mocnosti ji viní ze zatajování a manipulace s informacemi. Objevují se důkazy i o menší účinnosti čínské vakcíny. Peking vše neguje a vrací úder – vytváří vlastní příběh o tom, kde koronavirus vzniknul a které vakcíny jsou účinné.
  16:01

Do Číny po odkladech dorazí mezinárodní tým vědců. Budou zkoumat původ koronaviru

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyslala do oblasti Wu-chanu, kde se nákaza začala poprvé šířit, mezinárodní tým vědců. Ti v tomto týdnu po skončení čtrnácti denní karantény začnou zkoumat původ viru SARS-CoV-2. 

Covid má na svědomí Amerika

Ve věci původu viru má Čína jasno – covid unikl z marylandské laboratoře Fort Detrick ve Spojených státech. Ta v minulosti sloužila jako centrum pro vývoj biologických zbraní, než byly v roce 1975 zakázány, nyní zde probíhá armádní zdravotní výzkum. Čínská konspirační teorie postrádá důkazy, přesto se šíří ústy pekingský předáků, státními medii a úspěch zaznamenala i na sociálních sítích, za týden si o ní přečetlo skoro 1,5 miliardy lidí, popisuje americká tisková agentura AP News

Testování na koronavirus v Číně.
Do Wu-chanu dorazili experti WHO, budou pátrat po původu viru.

„Účelem je odvrátit pozornost od nezvládnutých kroků na začátku pandemie ke Spojeným státům,“ komentuje čínský postup pro server AP News čínský odborník Fang Š’-min, který se soustředí na odhalování podvodů v čínské vědecké komunitě. „Tato taktika je poměrně úspěšná, jelikož se zakládá na silném resentimentu čínských obyvatel vůči Americe,“ dodává.

Obavy Pekingu ze ztráty kontroly veřejného mínění se podle analytiků zintenzivnily s příjezdem mezinárodních výzkumníků. Závěry jejich šetření by totiž potenciálně mohly narušit čínský narativ, že epidemie přišla zvenčí a úřady si s ní bez problémů poradily.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing mediální propagandu podpořila minulý týden, když vyzvala Světovou zdravotnickou organizaci, aby uskutečnila podobné pátrání i na půdě Spojených států. „Pokud má Amerika úctu k pravdě, zpřístupněte prosím Fort Detrick a dejte veřejnosti více informací ohledně dvou set a více biologických laboratoří ve Spojených státech,“ uvedla mluvčí. „Dovolte prosím expertům z WHO vyšetřovat původ viru v USA,“ dodala.

Čína během epidemie využívala důmyslnou cenzuru, ukazují dokumenty. Do boje povolala i statisícovou kyberarmádu

Pfizer zabíjí?

Čína se začala soustředit i na zpochybňování bezpečnosti a účinnosti vakcín, které se užívají v Evropě. Minulý týden například státní média upozornila na třiadvacet úmrtí při testování vakcíny firem Pfizer a BioNTech. Tato úmrtí však neměla s očkováním žádnou spojitost. Výsledky testů podrobně prověřily a autorizovaly mnohé nezávislé expertní orgány včetně Světové zdravotnické organizace či Evropské lékové agentury (EMA).

Snahy pekingských lídrů narostly potom, co brazilští vědci zpochybnili výsledky očkování od čínské firmy Sinovac Biotech, to má údajně fungovat pouze v polovině případů oproti avizovaným 78 procentům. „To je pro čínskou vládu velká ostuda,“ komentoval brazilská zjištění Fang Š’-min.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.