Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Za loňský rok v Polsku zemřelo téměř 500 tisíc lidí, ministryně Malongová připsala příčinu pandemii

Nemocniční pacienti byli evakuováni z nemocnice v polském městě Starachowice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocniční pacienti byli evakuováni z nemocnice v polském městě Starachowice... | foto: Reuters

Varšava V Polsku loni výrazně ubylo obyvatel. Podle statistiků zemřelo nejvíce lidí od druhé světové války a prudce se snížila také porodnost. Nepříznivý trend, který někteří označují za demografickou krizi, se přičítá i pandemii nemoci covid-19. S odvoláním na list Dziennik Gazeta Prawna to v úterý uvedla agentura AP.

V Polsku, které má přes 38 milionů obyvatel, se loni narodilo 357 400 dětí, nejméně od roku 2005. Za stejné období zemřelo 486 200 lidí, což bylo nejvíce od druhé světové války. Celkový úbytek obyvatel představuje 129 000 lidí, zatímco předloni to bylo 36 400.

Polský deník své poznatky čerpal z údajů ze státního registru obyvatel, který zahrnuje týdenní bilance zemřelých a narozených.

Počet obyvatel Polska se v posledních dvou desetiletích zvolna snižoval. Důvodem byla především emigrace mladých lidí, kteří hledají lepší příležitosti v zahraničí.

Nízká porodnost v loňském roce je překvapivá. Někteří experti totiž předpovídali, že restriktivní opatření, která vláda zavedla poprvé loni v březnu a která jsou s několika přerušeními platná dosud, povedou k takzvanému baby boomu, tedy populační explozi. K přechodně zvýšenému počtu narozených dětí vedlo v 80. letech stanné právo, které vyhlásila tehdejší komunistická strana a které omezilo pohyb obyvatel.

Demograf Piotr Szukalski listu řekl, že na vině jsou podle něj hluboké obavy z šíření koronaviru. Vysokou úmrtnost připsala ministryně pro rodinu a sociální politiku Marlena Malongová pandemii. Podle ní potrvá dlouho, než současný vládní program dávek pro rodiny, který má za cíl zvýšit porodnost, tento negativní trend zvrátí.

Ekonom Rafal Mundry k datům polského statistického úřadu zveřejněným za prvních 11 měsíců roku uvedl, že počet úmrtí byl nejvyšší od druhé světové války, zatímco narozených bylo nejméně za 15 let. „Máme tady obrovskou demografickou krizi,“ napsal Mundry na Twitteru.

V roce 2019 umíralo v Polsku v průměru 30 000 lidí měsíčně. Loni v listopadu, kdy kulminoval počet nakažených covidem-19, země evidovala téměř 60.400 úmrtí. Vysoká úmrtnost pokračovala i v prvních třech týdnech letošního roku, kdy zemřelo skoro 29 000 lidí. Za stejné období minulého roku, tedy ještě před pandemií, jich bylo zhruba 24 800.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...