Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Může Biden sjednotit USA? Přesvědčena je o tom pouze pětina Američanů, konfliktům se nevyhne

Prezident Joe Biden v Bílém domě jmenoval personál. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Joe Biden v Bílém domě jmenoval personál. | foto: ČTK/AP

Washington/Praha Joe Biden – prezident sjednotitel, léčitel národa. Alespoň tak se nová hlava Spojených států prezentuje. Zdá se, že Američané se neshodují na otázce, zda je demokratický předák schopný USA spojit. Jeho kroky mají však zatím poměrně širokou podporu, přesto je konflikt s republikány pravděpodobně nevyhnutelný.

Biden ve svém inauguračním projevu řekl, že bude „prezidentem všech Američanů“ a bude „bojovat stejně tvrdě za ty, kteří ho nepodporovali, jako za ty, kteří ho podporovali“. Minulý týden demokrat zasedl v Oválné pracovně a začal měnit kroky, které učinil jeho předchůdce Donald Trump. Výzkum provedený společnosti Ipsos ve spolupráci se zpravodajstvím ABC News zjišťoval, jaké má jeho postup ohlasy u americké veřejnosti.

USA rozděluje migrace

Pouze 22 procent oslovených Američanů uvedlo, že podle nich Joe Biden určitě zemi sjednotí. 35 procent má „jistou míru“ přesvědčení, že by mohl nový prezident představovat jednotící prvek. 24 procent jsou k tomu vysoce skeptičtí. Z těch, kteří sledovali inaugurační projev, ho více než dvě třetiny považuje za přesvědčivý.

První kroky nového šéfa Bílého domu se těší poměrně velké popularitě. Dvě třetiny občanů USA podle průzkumu chválí Bidenovu strategii proti koronaviru, 81 procent podporuje povinné nošení roušek. Většina Američanů oceňuje i Bidenem podepsaná nařízení v boji proti diskriminaci na základě rasy, pohlaví či sexuální orientace. 70 procent souhlasilo s návratem země k Světové zdravotnické organizaci (WHO), pouze o pět procent méně občanů potěšilo znovu podepsání Pařížské klimatické dohody.

Spojené státy rozděluje otázka migrace. Zrušení Trumpova zákazu vstupu občanů z šesti zemí známý jako tzv. Muslim ban podporuje pouze 55 procent lidí. Zastavení stavby zdi mezi Mexikem a Spojenými státy vítá stejné procento. Návrat k programu DACA pro mladé přistěhovalce oceňuje o deset procent více obyvatel.

Výzkum se uskutečnil mezi minulým pátkem a sobotou na reprezentativním vzorku 504 respondentů a statistická chyba může čítat okolo pěti procent, píší analytici.

Nevyhnutelný konflikt

Nově nastupující prezident má silný mandát na to, aby prosazoval svůj program – demokraté ovládají Sněmovnu reprezentantů, v Senátu jsou síly vyrovnané, avšak modří mohou využít hlas viceprezidentky. Joe Biden v kampani představil velké množství progresivních plánů - zelené investice, daňovou a zdravotní reformu, plošné navýšení minimální mzdy či boj se systémovým rasismem.

Zároveň v inauguračním projevu washingtonský lídr zdůraznil, že je třeba „ukončit neobčanskou válku, která staví červené proti modrým.“ Analytici poukazují, že mnoho z jeho návrhů je v ostrém kontrastu s republikánskou politikou, proto, pokud to s nimi myslí vážně, nevoli od červených se nevyhne.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...