Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Konspirační plán se nenaplnil, členové Proud Boys se cítí Trumpem zrazeni

Pochod Proud Boys v Portlandu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pochod Proud Boys v Portlandu. | foto: Reuters

Washington/Praha Příznivci konspirační teorie QAnon a členové organizace Proud Boys měli od prezidenství Donalda Trumpa velká očekávání. Potom, co se bývalý šéf Bílého domu odebral na Floridu a prezidentem se stal Joe Biden, skupiny ztratily půdu pod nohama. Trumpovy kroky vnímají jako zradu. Vysloužilý prezident si zajistil na půl roku nejvyšší ochranu.

20. leden, soudný den, kdy Donald Trump se svými příznivci vtrhnou na inauguraci, zatknou a popraví všechny demokraty, bývalé prezidenty a další „satanistické pedofily“, kteří jsou součástí establishmentu. Tak znělo proroctví QAnonu. Nic z toho se však nestalo, proces předání moci proběhl poklidně a Joseph Biden byl jmenován 46. prezidentem Spojených státu amerických.

Podvod nebo součást plánu?

Mnohé příznivce konspirační teorie QAnon události šokovaly. „Chce se mi zvracet,“ napsal jeden z vlivných členů skupiny podle britské stanice BBC na sociální síť Telegram. „Je mi špatně z dezinformací a falešných nadějí,“ dodal influencer.

Příznivci QAnonu na protestech ve Washingtonu.
Členové Proud Boys ve Virginii po inauguraci Joea Bidena. Jeden z nich ukazuje...

Odborníci se domnívají, že příznivci QAnonu se v současné době větví do dvou skupin. Pro první z nich znamená Bidenova úspěšná inaugurace a Trumpův odchod, že teorie byla „jeden velký podvod“,  jak uvedl jeden ze skalních fanoušků. Tisíce bývalých podporovatelů QAnonu v posledních dnech vyjádřilo na sociálních sítích zoufalství a frustraci, někteří z nich začali fóra opouštět.

Mezi těmi, kdo se od ideologie QAnonu odvrátili, je i nejvlivnější postava celého hnutí Ron Watkins. „Obětovali jsme tomu vše,“ napsal svým 120 000 příznivcům na síti Telegram. „Nyní je čas zvednout hlavu a vrátit se k našim běžným životům,“ dodal vůdce ve svém prohlášení.

Druhá část spektra je rovněž otřesena, avšak stále věří v „plán“. Události posledních týdnů jsou údajně jeho součástí. Podle nově načrtnutého scénáře Donald Trump v ústraní sesbírá síly a v průběhu dalších čtyřech let svou cestu dokončí. Příznivcům nezbývá než vyčkávat na další pokyny. Mysteriózní uživatel „Q“ od inaugurace dosud mlčí.

Zrádce Trump

Pravicově extremistická skupina Proud Boys slíbila bývalému šéfovi Bílého domu oficiálně věrnost po loňských listopadových volbách. Ty Trump dlouhodobě označuje bez důkazů za „podvod“, Proud Boys s ním souhlasí a v minulosti upínali všechny své síly, aby výsledek hlasování zvrátili. Neváhali tedy vyslyšet Trumpovo volání 6. ledna a přispět svým dílem při útoku na Kapitol.

Ve skupině způsobilo nebývalou frustraci, když prezident dva dny po akci prohlásil, že účastnici mají být potrestáni. Následovaly zatčení a perzekuce členů. Poslední kapkou bylo, když ve středu policisté nasadili pouta vůdci organizace Josephu Biggsovi.

„Trump je totální zklamaní,“ napsal jeden z předních lídrů do ústřední konverzace na Telegramu podle zdrojů listu New York Times. Někteří členové začali uskupení opouštět. S Trumpovým jménem nechtějí mít nadále nic společného. Na sítích si bývalý prezident vysloužil novou přezdívku - „zrádce“.

Americký server Washington Post ve čtvrtek přišel s informací, že prezident zajistil pro sebe, svou nejbližší rodinu a několik spolupracovníku na další půl rok nejvyšší možnou ochranu. Zda je jeho krok motivován obavou z toho, že se proti němu obrátili extrémisté, jejichž přízeň pozbyl, můžeme pouze spekulovat.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Maminky a babičky vzpomínají na MDŽ: Ve 12 už byli všichni K.O.
Maminky a babičky vzpomínají na MDŽ: Ve 12 už byli všichni K.O.

Rudé karafiáty, bonboniéry a chvála vzorným pracovnicím. Za minulého režimu se Mezinárodní den žen slavil ve velkém – v podnicích, na Hradě i v...