Lidovky.cz

Svět

Souvisí covid s cukrovkou? Vědci zaznamenali nečekaný nárůst případů po prodělání nákazy

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Doporučujeme
Washington/Praha - Vědci z celého světa se snaží zjistit, jak souvisí onemocnění covid-19 s cukrovkou. Odborníci evidují nárůst nově diagnostikovaných pacientů po prodělání nákazy s těžkým průběhem a spustili celosvětovou databázi. Diabetici jsou jednou z nejohroženějších skupin.
  5:00

Na konci minulého listopadu byla ve vědeckém časopisu Diabetes, Obesity and Metabolism publikovaná analýza osmi mezinárodních studií, v níž figurovalo okolo 3700 hospitalizovaných pacientů, u 14 procent z nich odborníci objevili jeden ze dvou typů cukrovky. A to bez předchozí diagnózy.

Andrej Babiš dostal druhou dávku vakcíny.
Lékař kontroluje vzorky pacientů na antigenní testy.

V reakci na zjištění analytiků odborníci z Královské univerzity v Londýně spustili databázi, kam mohou lékaři hlásit pacienty, u nichž po prodělání koronavirové infekce zjistili nedostatečnou produkci inzulínu. Do systému se přihlásilo více než 350 institucí.

Britští vědci nyní shromažďují data, aby byli schopni spojitosti mezi onemocněním covid-19 a cukrovkou lépe rozumět. „Je třeba podrobnější zkoumání,“ řekl Francesco Rubino z Královské univerzity pro americký deník Washington Post. „Zdá se však, že s covidem a cukrovkou máme reálný problém,“ dodal lékař.

Nárůst diabetiků zpozoroval i Mihail Zilbermint, který vede specializované oddělení na cukrovku v marylandské klinice. „Dříve jsme měli okolo 18 nových případů za den, nyní je to přes 30,“ uvedl Zilbermint. Někteří z nově nemocných se podle lékaře vyléčili, jiné provází diagnóza dodnes, mnoho z nich ale dříve prodělalo koronavirus. Přesná data instituce neeviduje.

Virus SARS-CoV-2 primárně napadá plíce, odborníci onemocnění spojují i s dalšími zdravotními komplikacemi, jako jsou krevní sraženiny, neurologické poruchy či poškození ledvin a srdce. Nyní se obávají, že na seznam by mohly přibýt i oba typy cukrovky.

Vědci zatím neodhalili, zda covid-19 prohlubuje již existující zdravotní problémy se zvýšenou hladinou cukru v krvi, nebo je může přímo způsobit. Mimo to není jasné, jestli je ztráta schopnosti těla dodávat dostatečné množství inzulínu dočasná či trvalá, pozorovaný jev mohou v některých případech způsobovat medikamenty, které se při léčení těžkého průběhu infekce užívají, potažmo i dalšími faktory. Vědci nicméně přímý vliv covidu zatím vyloučit nemohou.

Jihoafrickou mutaci budeme mít v Česku do tří týdnů, říká Prymula. Chytit covid je teď mnohem snadnější

Lidé nemocní diabetem jsou zároveň jednou z nejvíce ohrožených skupin koronavirem. Britská studie z loňského roku, kterou publikoval vědecký časopis Lancet, uvádí, že přes třetinu úmrtí na covid tvořili na začátku epidemie právě diabetici.

Cukrovka je nejvíce rozšířená ve Spojených státech, nemocí trpí přes 10 procent populace a jeden ze tří Američanů má na diabetes druhého typu „náběh“, uvádí list Washington Post. V Česku trpí tímto onemocněním zhruba 850 tisíc lidí. Za hlavní příčinou nárůstu případů se považuje špatná životospráva – nevhodná strava a nedostatek pohybu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.