Lidovky.cz

Těží Evropská unie z nucené práce Ujgurů? Čína je nyní jejím největším obchodním partnerem

Svět

  5:00
Brusel/Peking/Washington - Čína vystřídala Spojené státy na pozici největšího obchodního partnera Evropské unie. Strany uzavřely historickou dohodu, obchod se za minulý rok vyšplhal na rekordní čísla. Objevuje se však kritika, Brusel údajně hraje dvojí hru – kritizuje Peking za porušování lidských práv a zároveň z kontroverzních praktik čínského režimu profitují evropské firmy. Dohoda prý může ohrozit vztahy s novou administrativou USA.

Ujgurská dívka žijící v Istanbulu. foto: Reuters

EU a Čína dokončily úvodní dohodu o investicích. Jednalo se o ní sedm let

Evropská unie a Čína po sedmi letech dialogů dojednaly na konci minulého roku investiční dohodu, která má usnadnit vzájemný přístup na trhy. Evropské firmy by měly díky ambiciózní úmluvě získat povolení působit v Číně v mnohých odvětvích ještě výrazněji, než je tomu nyní. Dohodu čeká dokončování na technické úrovni, následné potenciální schválení Evropským parlamentem a Radou EU.

Pragmatický byznys nebo pokrytectví?

Hongkongské noviny South China Morning Post přišly s analýzou čínských záznamů obchodu s EU v oblasti Sin-ťiangu za minulý rok. Německo, které investiční smlouvu s Čínou nejvíce prosazovalo, zaznamenalo loni v oblasti rekordní export. Textilní firmy Spolkové republiky měly dovážky do Sin-ťiangu v hodnotě téměř 34 milionů eur. Druhým největším exportérem do regionu za letošní rok bylo Švýcarsko.

Podle informací hongkongského listu většinu exportu do oblasti z Německa a Švýcarska tvořily moderní díly a příslušenství pro textilní stroje, které se v provincii Sin-ťiang používají k zpracovávání bavlny. Podle anonymního zdroje listu SCMP „švýcarské a německé společnosti dominují tomuto odvětví,“ píše deník.

Sin-ťiang je zodpovědný za 85 procent produkce bavlny v zemi a 20 procent celosvětově. Textilní průmysl v provincii je nicméně úzce spjat s porušováním lidských práv místních menšin, především muslimských Ujgurů. Podle zprávy washingtonského Center for Global Policy je v oblasti více než půl milionu lidí násilně nuceno bavlnu sbírat a další stovky tisíc ji potom zpracovávají v místních táborech.

Z analýzy listu SCMP dále vyplývá, že se z Sin-ťiangu v rekordních počtech minulý rok vyvážely do Evropy textilní výrobky, ale i jiné produkty. Například Itálie vydělává na tamějších rajčatech. Z regionu podle záznamů dovezla mocnost plodiny za více než 50 milionů eur. Ty potom firmy nenabízejí přímo na italském trhu, ale dále je rozprodávají. Belgie zase nakupuje v Sin-ťiangu vyrobené vánoční dekorace.

Čína v převýchovných táborech Ujgurům ‚vymývala mozky‘, ukazují dokumenty

V dohodě mezi Pekingem a Bruselem sice stojí, že Čína musí učinit pokrok v rámci pracovních podmínek, podle kritiků však tlak není dostatečný. Spojené státy již v minulosti zakázaly bavlněné produkty spojené s nucenou prací, nadto na siťiangské autority a některé lokální firmy uvalily sankce.

Zacházení Pekingu s muslimskou menšinou USA podle britské stanice BBC označily v lednu letošního roku za „genocidu“. Čína údajně v „převýchovných“ táborech drží více než milion Ujgurů, ženy podstupují sterilizaci, dochází k nucené práci a dalším zločinům proti lidskosti. Na tyto praktiky dlouhodobě poukazují mezinárodní lidskoprávní organizace, mimo to i představitelé Organizace spojených národů (OSN).

Evropská změna kurzu

Po dekády byly největším obchodním partnerem Evropy Spojené státy, to je však již minulostí. Podle dat zveřejněných Bruselem tento týden, mezi EU a Čínou proběhly minulý rok obchody dohromady za 586 miliard eur, to je o 31 miliard více než mezi sedmadvacítkou a USA.

Čína vyostřuje vztahy s Británií. Na svém území zablokovala vysílání BBC

Přístup EU k Číně je ambivalentní – jednak Brusel nazývá Peking „systémovým soupeřem“ a kritizuje komunistický režim za porušování lidských práv, na druhé straně mezi stranami vzkvétají obchodní vazby. Podle analytiků New York Times by nová dohoda mohla zkomplikovat vztahy Bruselu s administrativou nově zvoleného Joa Bidena, jelikož americký předák zamýšlí razit proti Pekingu ještě tvrdší přístup.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.