11. února 2009 15:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tři poslanci ČSSD složí svůj mandát

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 81Diskuse
Tři hejtmani ČSSD složí po únorové schůzi poslanecký mandát. Martin Tesařík (vlevo), Radko Martínek (uprostřed) a Michal Hašek (vpravo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tři hejtmani ČSSD složí po únorové schůzi poslanecký mandát. Martin Tesařík (vlevo), Radko Martínek (uprostřed) a Michal Hašek (vpravo). | foto: ČTK

PRAHA Tři poslanci ČSSD, kteří se po loňských krajských volbách stali hejtmany, složí po současné únorové schůzi svůj poslanecký mandát a opustí sněmovnu. Jde o Michala Haška, Radko Martínka a Martina Tesaříka. Čtvrtým poslancem ČSSD, který usedl do hejtmanského křesla, je David Rath. Ten se mandátu vzdát nehodlá.

"Tři hejtmani dali voličům jasný závazek, že se v případě zvolení vzdáme funkce v parlamentu," řekl Hašek, který do konce loňsého roku vedl poslanecký klub sociálních demokratů. Na tomto místě ho už vystřídal Bohuslav Sobotka.

Hašek působí zatím ve sněmovně jako místopředseda zemědělského výboru a člen organizačního výboru. Hejtman Pardubického kraje Radko Martínek je
místopředsedou sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Olomoucký hejtman Martin Tesařík zasedá v mandátním a imunitním výboru a ve výboru pro obranu. Paroubek uvedl, že osobně by si přál, aby Hašek jako šéf asociace krajů v dolní komoře zůstal. Mohl by tak prý být spojovacím článkem mezi parlamentem a hejtmany.

Rath v minulosti řekl, že se rozhodne po třech měsících v hejtmanské funkci, zda si ponechá obě křesla. Jednat chtěl podle toho, co "bude nejlepší pro voliče". Podle vedení strany středočeský hejtman ale na rozdíl od ostatních sídlí v Praze, takže nemusí na jednání dlouho dojíždět z regionů. Rath se už nechal slyšet, že si ponechá oba platy - hejtmanský i poslanecký. Jeden z nich ale chce rozdělovat potřebným.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka po krajských volbách uvedl, že nepovažuje za vhodné poslaneckou a hejtmanskou funkci "kumulovat". Hejtmani z ČSSD by prý pro kraje měli představovat změnu, takže by se krajské práci měli věnovat 24 hodin denně. Sobotka ale zdůraznil, že je to jeho osobní názor.
ČTK
  • 81Diskuse