2. prosince 2008 14:38 Lidovky.cz > Zprávy > Design

Uspořit mohou i žárovky a diody

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 31Diskuse
Objev amerických vědců může poslat klasickou žárovku do muzea. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Objev amerických vědců může poslat klasickou žárovku do muzea. | foto: Reprofoto

Nejznámějším druhem úsporného osvětlení je kompaktní zářivka. V obchodě ale často zjistíme, že existují také další druhy alternativního osvětlení.

V situaci, kdy vyžadujeme výměnu světelného zdroje, můžeme vybírat ze tří možností - kromě nejznámější úsporné kompaktní zářivky jsou to dále nové halogenové zářivky, nové halogenové žárovky s klasickou žárovkovou paticí, nebo trochu futuristické LED diody rovněž s klasickým žárovkovým závitem.

Halogenové žárovky
Relativní novinka na trhu. Jedná se o úspornou alternativu ve tvaru klasické žárovky s klasickými závity E27 a E14. Byť jsou halogenové žárovky běžně a široce využívaným zdrojem světla, až teprve nedávno výrobci na trh uvedli halogenové žárovky se stejným tvarem, jako má klasická žárovka. Cena halogenových žárovek je zhruba 50 korun, tedy přibližně pětinásobek ceny žárovek klasických. Přesto se investice díky úspornému provozu brzy vrátí. Návratnost je tím kratší, čím delší dobu denně jsou v budově žárovky v provozu. Na trhu jsou pouze žárovky nahrazující 40-, 60-, 75-, 100- a 150wattové klasické žárovky.

Výhody halogenových žárovek
Není žárovka jako žárovka. I u těch úsporných je lepší sáhnout po „zelené“ – vyrobené z čistých materiálů.Mají dvakrát delší životnost - 2 tisíce hodin oproti tisíci hodinám klasické žárovky. Nicméně se ale nevyrovnají 15 tisícům hodin životnosti úsporné zářivky.

Identický tvar, barva světla a závit jako u klasické žárovky umožňují využití všude tam, kde je dnes namontovaná klasická žárovka. Stejně jako klasickým žárovkám ani halogenovým žárovkám nevadí časté spínání, jsou stmívatelné a v případě rozsvícení mají okamžitý náběh na plný světelný výkon.

Oproti klasické žárovce šetří 30 procent elektrické energie (úsporné zářivky ušetří cca 70 procent energie)

LED osvětlení
Další variantu úsporného osvětlení představuje „staronová technologická novinka“ - LED osvětlení. Ještě před pár lety bylo svícení LED diodami využíváno pouze u specifických aplikací. Největší výhodou je nízká spotřeba elektrické energie, delší životnost a také snadná možnost regulace, při které se nemění barevné spektrum.

Jedinou zásadní nevýhodou tohoto způsobu osvětlení je vysoká cena, která zatím brání širšímu rozšíření LED osvětlení. Pokud bychom hledali alternativu k běžnému osvětlení celé místnosti, museli bychom investovat několikatisícovou částku k nahrazení jedné výkonné zářivky či žárovky. V případě bodového a dekoračního osvětlování je ale situace zcela odlišná. Pokud není nutné, aby světlo dosahovalo vysokých výkonů, pohybují se ceny LED diodových světelných zdrojů v řádech stokorun. Výborně se tak hodí například pro nasvěcování obrazů, soch, hran nábytku, pro nasvícení zrcadla v koupelně či jako doplňkové světlo na kuchyňské lince.

Výhody LED osvětlení
Spotřeba energie je oproti jiným světelným zdrojům výrazně nižší. Pokud bychom nahrazovali světlo ze 40W žárovky halogenovou žárovkou, jako vhodný ekvivalent se doporučuje 28W halogenová žárovka. „Stejné“ světlo je schopna také vyrobit 11W úsporná kompaktní zářivka. LED zdroje dosáhnou stejné světelné intenzity při příkonu pouze 4W.

Životnost LED diodového osvětlení je oproti ostatním používaným světelným zdrojům také výrazně delší - 35 až 50 tis. provozních hodin. Výhodné je proto jejich využití v těžko dostupných svítidlech.

Další výhodou je i nízká povrchová provozní teplota. Ta se u LED diodových zdrojů pohybuje kolem 60° C.

LED zdrojům nevadí ani extrémně časté zapínání a vypínání.

Jsou dostupné s klasickou paticí E27 jako u žárovek.

V současnosti lze pořídit LED diodové zdroje se širokým spektrem podání barev - od teplého světla (označení 827) přes studené denní světlo (860) až po velmi jasné, chladné světlo (880).

Juraj Krivošík, Autor je ředitelem společnosti SEVEn
  • 31Diskuse
Najdete na Lidovky.cz