Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Utajené sídlo komunistických papalášů navrhovali vězni

Česko

  8:00
VYSTRKOV/PRAHA - Je pátek 17. listopadu 1989 a k honosné vile nad Orlíkem přijíždí tmavá limuzína s generálním tajemníkem KSČ Milošem Jakešem. V Praze se sice schyluje k převratu, ale pohlavár si ani v takové situaci nenechá ujít volný podzimní víkend v přírodě.

Hotel Orlík foto: Lidové noviny

Aby zůstal v obraze, alespoň mu tam jeho kolegové posílali z metropole zprávy o zásahu proti demonstrantům. A není se co divit, že sem utíkal. Utajený areál vil na břehu Orlické přehrady více než pětadvacet let lákal stranické kádry i ty šťastnější řadové funkcionáře, aby si zde užili každou volnou chvíli.

INFOGRAFIKA: VILY NA BŘEHU ORLÍKU

O vzniku luxusní klidové zóny Vystrkov se rozhodlo už v roce 1959, ještě před napuštěním přehradní nádrže. Komunisté využili ty nejlepší kapacity, které měli v Československu k dispozici. Na projektu se podíleli přední architekti sedící v té době za mřížemi.

Z věznice na Pankráci tak třeba jako jeden z mnoha kreslil Jaroslav Vaculík, poslední český stážista v Le Corbusierově ateliéru. Své dovednosti musel předvést i profesor Bedřich Rozehnal, ve světě uznávaný odborník na zdravotnické stavby.

Na mapách areál neexistoval

Komplex hotelu a patnácti vil v čele s obřím útočištěm pro prezidenta Antonína Novotného stavaři dokončili v roce 1963. Hned od zprovoznění ale nebyl 470hektarový areál zakreslen ani v katastrálních mapách. Tak se dbalo na to, aby se lidé o architektonickém pokladu schovaném v lesích nedozvěděli.

"Bylo to běžné i v dalších komunistických zemích. Po vzoru Sovětského svazu se z komunistického aparátu vytvořila nová elita, zvláštní obchody a luxusní rekreace patřily k jejím výdobytkům," popisuje historik Vítězslav Sommer z Ústavu pro studium totalitních režimů.

PROHLÉDNĚTE SI ORLICKÉ VILY:

Aktuální stav bývalé prezidentské Husákovy vily. Bazén nebyl příliš veliký.

Prezident Novotný moderní a prostornou vilu s bazénem využíval po svém - podle pamětníků jezdil do střežené budovy hrát se svými kamarády mariáš.

Po něm si výdobytky budovy číslo jedna na Vystrkově užíval Ludvík Svoboda, jako poslední v přepychu na břehu jezera trávil volné chvíle Gustáv Husák.

ORLICKÉ VILY MAJÍ NOVÉHO MAJITELE:

Zatímco normalizační léta v utajené zóně trávili výhradně straničtí funkcionáři, po roce 1989 se prostor otevřel i běžným turistům. Prezidentská vila se zvlněnou střechou ale začala chátrat.

Při restitucích se k pozemkům dostali původní majitelé včetně rodiny Schwarzenbergů. Budovy postavené na nich ovšem zůstaly v rukou státu, k pronájmu se v devadesátých letech dostal byznysmen Miroslav Provod.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!