Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Do Česka utekl před mafií, Blažek podnikatele poslal zpět do Ruska

Česko

  6:00
PRAHA - Je to další sporný případ vydání občana, který v Česku žádal o azyl kvůli strachu o život. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) letos v květnu i přes varování lidskoprávních organizací svým podpisem poslal zpátky do Ruska podnikatele Alexeje Torubarova, který utekl před vydíráním mafií a tajnou policií. Byznysmanův syn teď na Blažka podal trestní oznámení, protože podle něj svým rozhodnutím porušil zákon, ministra navíc viní, že zničil osud jeho otce.

Alexej Torubarov foto: helpaman.org

Torubarov byl podle svých tvrzení úspěšný podnikatel, který ve Volgogradu vybudoval síť restaurací, jenže se dostal do konfliktu s policií a ruskou tajnou službou, které ho vydíraly a chtěly po něm výpalné.

Podnikatel kvůli tomu podal trestní oznámení, načež paradoxně obvinili z vydírání důstojníka ruské tajné služby a podvodu jeho. "Náměstek státní prokuratury mu pak sdělil, že má problémy kvůli nepřátelům v Moskvě," popsal serveru Lidovky.cz advokát Milan Hulík, který Torubarova v Česku zastupoval.

ČTĚTĚ TAKÉ:

Jeho klient nakonec musel kvůli strachu o život z rodné vlasti utéct. Nakonec ho zadrželi v Rakousku a na čtyři měsíce putoval do vazby. Země ho ale zpět do Ruska odmítla vydat s tím, že neexistuje garance spravedlivého soudu a důkazy proti němu jsou pravděpodobně zmanipulované.

Česko: Vydáme...

Rus posléze musel odcestovat do Česka, protože do Evropské unie přijel s českým vízem, navíc u nás podniká jeho manželka. Po zažádání o azyl ho v březnu 2012 zatkla policie. "Strávil více než rok ve vazbě v brněnské věznici, ve velmi špatných podmínkách, ve špatném zdravotním stavu bez poskytnutí řádného léčení. Důvodem vazby byl údajný útěk z Rakouska, který nepravdivě prezentovala státní zástupkyně soudci Krajského soudu v Brně," upozorňuje syn Torubarova Stanislav.

Další sporné vydání

Případ vydání jeho otce není zdaleka jediný, server Lidovky.cz nedávno popsal kauzu ruské manažerky Taťjany Paraskevičové, které hrozí vydání na Ukrajinu za údajnou zpronevěru 5 miliard dolarů. Žena upozorňuje, že se stala obětí politické hry a lidskoprávní organizace s českým ministerstvem vnitra varují, že ji na Ukrajině hrozí mučení. Vrchní soud v Praze i přes to koncem února 2013 zaujal nařídil ženu vydat

ČTĚTE VÍCE

Případem se zabýval i Vrchní soud v Olomouci, přičemž stejně jako krajský konstatoval, že vydání je přípustné. "Je celkem pochopitelné, že sami odsouzení, kteří mají být vydáni za spáchané trestné činy do své vlasti, budou ve snaze vyhnout se trestu záměrně líčit podmínky v ruských věznicích v co nejčernějších barvách v domnění, že české orgány nebudou schopny jim prokázat opak," napsal například v odůvodnění soudce olomouckého vrchního soudu Jaroslav Zbožínek.

Alibistické soudy, zlobí se advokát

Torubarov pak neuspěl ani u Ústavního soudu. “Stížnost na možné porušení jeho lidských práv pak Ústavní soud označil za zjevně neopodstatněnou,” řekla České televizi mluvčí Štěpánka Čechová.

Advokát Hulík se zlobí, že rozhodnutí všech třech soudů jsou obojetná. "Na jednu stranu říkají, že jim je znám deficit lidských práv v ruské justici a policii, ale zároveň věří, že právě v tomto případě věří garanci ruských orgánů. To je alibismus a pokrytectví," míní.

Posledním, kdo mohl Rusa před vydáním zachránit, zůstal ministr Blažek. Jenže tak neučinil a Česko nakonec Torubarova vydalo 2. května, i přes varování Českého helsinského výboru, že v Rusku jeho život bude v ohrožení.

"Advokátovi mého otce bylo sdělení o extradici sděleno faxem úředníkem ministerstva jen několik hodin před odletem letadla do Moskvy. Prakticky v momentě, kdy otec byl už násilně předán do rukou ruských orgánů na pražském letišti. Samotné rozhodnutí ministra ani můj otec ani advokát neobdrželi," popisuje v trestním oznámení Stanislav Torubarov.

Pavel Blažek

Blažek zničil naši rodinu

Kvůli rozhodnutí na Blažka podal trestní oznámení, ministr podle něj totiž porušil zákon a mezinárodní úmluvy. "Extradice žadatele o azyl nesmí být realizována bez rozhodnutí o jeho žádosti o azyl ze strany ministerstva vnitra, včetně případných soudních přezkumů. O žádosti mého otce však od 27.3. 2012 nebylo vůbec rozhodnuto, neustále bylo rozhodnutí odkládáno – naposledy do 7.5.2013," upozorňuje Torubarov mladší.

A přidává se i advokát Hulík. "Nikoho nelze vydat, dokud není dokončeno azylové řízení," podotýká. 

Svému otci však již trestním oznámením Stanislav Torubarov zřejmě nepomůže. "Nedovedu si představit, že by se dostal zpět do Česka," obává se Hulík. Po odletu z Prahy ztratil s klientem veškerý kontakt. Zoufalí jsou i Torubarovi příbuzní. "Blažek svým podpisem k povolení vydání zničil nejen osud mého otce, ale celé naší rodiny. Maminku jsem nucen hospitalizovat na oddělení psychiatrie, již dlouho je nemocná. Čtrnáctiletý bratr kvůli jejímu zdravotnímu stavu navštěvuje základní školu v ČR pouze externě a sám velmi těžce prožívá celou situaci," popisuje Torubarov mladší.  

Autor: