Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Dvojí metr: v Pardubicích se bude bourat, kmotr Oulický nemusel

Česko

  8:00
PRAHA - Je to výmluvná ukázka, jak české úřady měří dvojím metrem. Pardubický podnikatel Miloš Holeček musí zbourat svůj dům postavený na pozemku, který není určený k výstavbě, černé stavby kmotra Patrika Oulického nebo ruského podnikatele Nikolaje Stěpanova však úředníci zlegalizovali.

Miloš Holeček a Holečkova vila Na Špici foto: Radek Kalhous

Holeček vilu v hodnotě deset milionů korun postavil bez stavebního povolení -  Pardubice ho ani nemohly vydat, protože podnikatel i přes varování úřadu stavěl na pozemku v územním plánu vedeném jako rekreační zeleň. Následné pokusy stavbu zlegalizovat byly neúspěšné, Holeček neuspěl ani u soudu.

DOPORUČUJEME:

Nyní město definitivně rozhodlo, že nechystá ani změnu územního plánu, která by z pozemku pod domem dodatečně udělala stavební parcelu. Znamená to, že vila musí zmizet.

Jenže v podobném případu ústeckého kmotra Patrika Oulického úředníci rozhodli zcela opačně. Vysoce postavený člen tamější ODS si kolem svého domu v chráněné krajinné oblasti Českého středohoří načerno vystavěl tenisový kurt, bazén nebo mohutnou zeď. I přes odpor veřejnosti mu stavební odbor ústeckého magistrátu stavby zlegalizoval.

Vlivný ústecký podnikatel a delegát kongresu ODS Patrik Oulický se chystá zaplatit láhev vína, kterou vypil se „Středočechem“ Ivo Rittigem a někdejším senátorem Alexandrem Novákem.

A další případ. Ruský podnikatel Nikolaj Stěpanov postavil bez povolení v chráněné krajinné oblasti na Karlovarsku rovnou celou osadu srubů. Stejně jako v předchozím případě se dočkal nebývalé vstřícnosti stavebního úřadu v Karlových Varech, jemuž černé stavby nevadily, naopak bohatému podnikateli vydal dodatečné stavební povolení na úpravu staveb. 

Chybí účinný zákon

"Myslím, že to je krásná ukázka, nakolik jsou úředníci závislí na rozhodování politiků," kroutí hlavou nad dvojím metrem úřadů právník protikorupční organizace Transparency International Vladan Brož.

Úředníci jsou podle něj při rozhodování pod velmi silným politickým tlakem. "Je to důsledek toho, že nemáme účinný zákon o úřednících nebo o nezávislém výkonu státní správy, myslí si Brož.

ČTĚTE TAKÉ:

Paradoxní je, že Česko potřebnou právní normu přijalo. "Vstoupila v platnost, ale ne v účinnost. Ta se oddaluje od roku 2004," upozorňuje právník. Oficiálně prý proto, že na to nejsou peníze, neoficiálně kvůli tomu, že politici nechtějí ztratit vliv na dozorování úředníků. "V současné době se připravuje úplně nový zákon o úřednících, který původní nahradí," uzavírá Brož.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...