10. listopadu 2013 15:31 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Vášeň a popel. Začíná festival poezie, oslavující nejen K. H. Máchu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Karel Hynek Mácha - plastická rekonstrukce básníkovy podoby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Hynek Mácha - plastická rekonstrukce básníkovy podoby. | foto: ČTK

Patnáctý ročník Dne poezie, který začínal jako jednodenní akce a rozrostl se do dvoutýdenního festivalu, se bude letos konat v 57 městech. Uskuteční se od 10. do 25. listopadu a jeho tématem bude Vášeň a popel. Den poezie přinese opět básně na ulici a na různá netradiční místa, kde se lidé s poezií běžně nesetkají.

Festival chce připomínat výročí narození Karla Hynka Máchy a popularizovat poezii. Na většinu programů je vstup zdarma. Do projektu se zapojily desítky dobrovolníků nejen z řad kulturních národních i mezinárodních organizací, knihoven, spolků a vzdělávacích institucí.

Autorská čtení, workshopy i divadlo

Na programu je více než 300 kulturních akcí - počínaje autorskými čteními amatérských i známých básníků, přes tematické vycházky či výstavy, divadelní představení až po workshopy a čtení poezie na netradičních místech. Kromě současných českých autorů, k nimž patří Jiří Dědeček, Miroslav Topinka, Petr Borkovec, Radana Šatánková, Jaromír Typlt, Jonáš Hájek či Jarmila Hannah Čermáková, vystoupí i zahraniční básníci.

ČTĚTE TAKÉ

Přes množství akcí nebude ani letos chybět událost, kterou všechno začalo - oslava narozenin u sochy Karla Hynka Máchy na pražském Petříně. Uskuteční se 16. listopadu od 19:00. Budou se recitovat básně, zapalovat svíčky a připíjet vínem básníkovi na zdraví. V mnoha městech lidé zapálí ohně, kolem kterých budou recitovat verše. Ty pak složí do vlaštovek a v plamenech promění v dým, ke kterému si oslavenec Mácha přivoní, slibují organizátoři.

Den poezie založila Angličanka žijící v Česku

Tuzemský Den poezie založila před 14 lety Angličanka Bernie Higginsová, která od roku 1991 žije v Praze. Spolu s dalšími nadšenci stála také za projektem Poezie pro cestující. "To není argument pro zprimitivnění poezie, aby mohla být přístupná "lidovým masám", to je pouze argument pro větší víru v schopnost poezie dotýkat se životů lidí," říká.

Den poezie se koná vždy kolem 16. listopadu, v tento den se v roce 1810 narodil Karel Hynek Mácha. Dnes je považován za nejvýznamnějšího představitele českého romantismu. V roce 1936 vydal vlastním nákladem svou báseň Máj - lyricko-epické dílo, které ovšem jeho současníci nepochopili a poměrně příkře odsoudili. Už pro následující generaci se ale Mácha stal idolem a symbolem romantické vzpoury. V dalších letech byl již takřka bezvýhradně přijímán a stal se inspirací pro řadu následovníků.

ČTK, Lidovky.cz
  • 0Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!