130 let

Diskuze

Ve vedení diplomacie EU o Čecha nezavadíte

Klíčovým důvodem je nedostatek lobbingu ministerstva zahraničí ve prospěch českých uchazečů o posty v Evropské službě pro vnější činnost.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Bankéř

11. 11. 2013 18:08
Stejné to je v ČNB
Tam jednomu člověku v dubnu nedali souhlas k dočasnému působení v ECB, kam prošel konkurzem a měli o něj zájem. Jako důvod údajně uvedli  nedosatečné personální vybavení úseku. V září ho pak vyhodili pro nadbytečnost. V ECB mrkali na drát. 
0 0
možnosti

Josef Zaruba

5. 8. 2013 12:38
Ja se nedivim, ze se neprimlouva.
je lepsi mit v evrope loajalni tlumocniky kteri donaseji informace, nez diplomaticky sbor s politickymi ambicemi, dosazovany stranami, ktery se bude  venovat  ocernovani domaci politiky v politickem boji. Ani Benes ani Hybaskova nejsou karierni diplomate. 
0 0
možnosti

Petrdd

1. 8. 2013 9:30
Proklamace a skutečnost
Po přečtení článku se nestačím divit. Skutečnost je na hony vzdálená. Patřil jsem k prvním českým diplomatům, kteří jako národní experti, (t.j. zapůjčení MZV) pracovali na Delegacích EU v zahraničí, konkrétně v letech 2006-2010 na Delegaci EU v Saúdské Arábii s působností pro všech šest zemí Perského zálivu (od Kuvajtu po Omán). Relace patřila k těm obtížnějším, úřad byl malý, na počátku jsme byli jen dva diplomaté později již čtyři. Práce bylo dost (jednání o volném obchodu, řada konzultací k politické situaci v regionu, rozvoj občanské společnosti a navazování spolupráce s nevládními organizami, ekologie, vzdělávání, lidská práva, boj proti terorismu, propagace EU apod.) Tři měsíce před ukončením kontraktu mi MZV oznámilo, že v rámci reorganizace MZV budu propuštěn pro nadbytečnost v rámci hesla „padni komu padni“. Žádný argument nebo znalost činnosti EU a kontaktů na ministra K. Schwarzenberga zřejmě nezapůsobily. MZV mi pouze propuštění změnilo na šestiměsíční neplacené volno (tudíž i bez odstupného), abych  mohl „dokončit“  plánovaná výběrová  řízení v Bruselu. Jelikož mám 18-tiletou zkušenost z práce v arabských zemích, znalosti celého regionu, náboženství a jazyků, a naposledy i z činnosti EU,  hlásil jsem se do ESVA (EEAS). Rád podotýkám, že na všechna výběrová řízení, kam jsem se přihlásil, jsem se dostal do užšího výběru, tzv. „shortlisted“ a 11x jsem absolvoval interview v Bruselu. Ukázalo se, že spoléhat jen na své zkušenosti a znalosti nestačí, navíc bez jakékoliv podpory MZV pro mne jako „zamětnance na odchodu“, naděje na úspěch byla více jak limitovaná. Po konečném propuštění  jsem ztratil možnost ucházet se o výběrová řízení v Bruselu, navíc mých téměř dvacet přihlášek do výběrových řízení na MZV zůstalo bez odpovědi.Tolik k často proklamované „podpoře českých diplomatů ve strukturách EU“ za bývalého vedení MZV. 
0 0
možnosti
Uživatel požádal o vymazání
0 0
možnosti

Černoušek

30. 7. 2013 14:22
proč by tam šli?
Kdo by se do něčeho takového cpal? Čím vyšší politika, tím víc smrdí. Koneckonců, do vstupu do EU jsme byli víceméně zahraničněpoliticky/vnitropoliticky/mediálně vmanipulováni. O tom, zda je naším státním zájmem v EU vůbec být (a ne být například členem ESVO), popřípadě jak odlišně od dnešní by měla vypadat EU, ve které by se nám být z hlediska dlouhodobýchstátních (= národních) zájmů (ne z hlediska primitivního srovnávání kolik "platíme do EU" a kolik "dostáváme z EU" v nesmyslných dotacích, jak se to obvykle dělá) jednoznačně politicky, hospodářsky, strategicky a státněpoliticky vyplatilo, by bylo na jistě na dlouhou debatu. Když u nás ale přijde na EU, střízlivost a racionalita většinou spí.   A jak jsme dnes rádi, že jsme alespoň nepřijali Euro...  
0 0
možnosti
K čemu je mít zkušeného člověka ve vedení EU, když většina
žádostí o dotaci jsou špatně zpracované nebo na naprosto zbyteřné projekty? /lyžařské vleky, lanovka v Ústí apod./ 
0 0
možnosti