Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Velká výměna špiónů je u konce, ruští agenti odletěli do Moskvy

Svět

  12:19aktualizováno  17:58
VÍDEŇ/WASHINGTON/MOSKVA - Vídeňské letiště se stalo svědkem výměny 14 osob obviněných ze špionáže mezi Ruskem a Spojenými státy. Američané vyhostili deset údajných ruských vyzvědačů, Rusové prezidentským dekretem omilostnili čtyři "západní" agenty. Výměnu žádná z obou zemí oficiálně nepotvrdily, ruský letoun nicméně Vídeň již opustil následován letadlem americkým.

Ruský letoun na vídeňském letišti při výměně tajných agentů foto: Reuters

V mediálně ostře sledované operaci dnes na vídeňském letišti asi 45 minut před polednem přistál nejprve Boeing 767, který si u společnosti Vision Airlines pronajala americká vláda, a krátce po něm Jak-42 ruského ministerstva pro mimořádné situace.

V americkém letounu podle předpokladů cestovalo deset ruských agentů zadržených koncem června v USA, ruský stroj do rakouské metropole dopravil čtyři osoby vězněné v Rusku za špionáž pro
Západ. Krátce po přistání se mezi oběma letouny přesunulo několik osob a po několika desítkách minut ruský stroj letiště opustil. A po něm odstartoval i americký letoun.

Přečtěte si více o případu ruských špionů

Rakouské ministerstvo vnitra po celou dobu napomáhalo tomu, aby akce zůstala opravdu utajená. Na otázky novinářů tvrdilo, že o cestě ruských špionů z USA nic neví. "To není náš příběh. Proto to nemohu ani potvrdit, ani dementovat," snažil se ještě dnes ráno mlžit mluvčí ministerstva.

Šéf rakouského centra pro tajné služby Siegfried Beer ale rakouskému serveru Kurier řekl, že špiony při přemísťování zpravidla v letadle doprovázejí dva agenti. Pak je buď přebírají pracovníci bezpečnostních složek či lidé v dané zemi, nebo zůstávají na letišti a hned pokračují dál, popsal expert.

Ruská špionka Anna Chapman

Podle očitých svědků vedle amerického Boeingu na vídeňském letišti zaparkovalo letadlo s ruskými výsostnými znaky.

Pravá totožnost agentů

Součástí čtvrtečního soudního líčení v New Yorku, po němž následovala deportace zadržených, bylo i odhalení pravé totožnosti ruských špionů. Soud potvrdil, že obvinění Vicky Pelaezová, Anna Chapmanová a Michail Semenko se v USA pohybovali s pravými jmény. Vladimir a Lidija Gurjevovi žili v USA pod jménem Richard a Cynthia Murphyovi, Donald Howard Heathfield byl ve skutečnosti Andrej Bezrukov, skutečné jméno Tracey Lee Ann Foleyové bylo Jelena Vavilovová, Juan Lazaro se jmenuje Michail Vasenkov, Michael Zottoli je Michail Kucik a Patricia Millsová se jmenuje Natalija Pereverzevová.

Podle médií šlo o dosud největší známou výměnu zadržených ruských a amerických špionů. Desítka ruských agentů ve čtvrtek před newyorským soudem uznala svou vinu a byla vyhoštěna. Ruský prezident Dmitrij Medveděv souběžně podepsal milost pro čtyři osoby odsouzené v Rusku za kontakty se západními rozvědkami. I ony musely písemně uznat svou vinu.

Ruské letadlo už dorazilo do Moskvy a stroj s prozápadními špiony přistál ve Velké Británii.

Ruské zdroje uvádějí, že Pelaezová, rodem Peruánka, hodlá v Rusku strávit asi týden a chce se vrátit do vlasti, kde mají její příbuzní ranč. V Peru chce žít i přesto, že jí Moskva přislíbila doživotní měsíční rentu 2000 dolarů (přes 40 tisíc korun), volná víza pro dva její dospělé syny a byt v Rusku.

Novinářka Vicky Pelaezová, jedna ze zatčených údajných špionek.

Špionka Anna Chapmanová, která má díky dřívějšímu, dnes již rozvedenému manželství britské občanství, se hodlá podle rozhlasové stanice Hlas Ameriky usadit ve Spojeném království.

Milost pro "západní" špiony

V Rusku by měli být z vězení propuštěni vědec Igor Suťagin, který si od roku 2004 odpykával 15 let vězení za špionáž pro CIA.

Ve skupině propuštěných je dále explukovník vojenské rozvědky Sergej Skripal, kterého podle ruské tajné služby v polovině 90. let zverbovala britská špionáž.

Dalším je Alexandr Zaporožskij, v roce 2003 v Rusku odsouzený 18 letům vězení za vlastizradu. Posledním z omilostněných je Gennadij Vasilenko odsouzený loni k dlouhému trestu vězení. Příčinu tohoto uvěznění ruské zdroje neuvedly.

Při omilostnění prezident Medveděv podle kremelských zdrojů přihlížel k tomu, že Suťagin strávil v cele už okolo jedenácti let, Zaporožskij devět let a Skripal pět a půl roku. Americké zdroje naopak poukazují na to, že zdravotní stav některých vyměňovaných je po mnohaletém věznění špatný, protože "podmínky v ruských věznicích jsou mnohdy velmi tvrdé".

Podle amerických zdrojů byl veškerý majetek deseti ruských agentů zabaven. Součástí dohody s Ruskem je i ustanovení, že pokud se ruští špioni pokusí jakkoli své životní osudy zpeněžit, například v knize nebo filmovém scénáři, připadne veškerý výnos americké státní pokladně. Agentura ITAR-TASS s odvoláním na americké právníky napsala, že takový postup je v podobných případech standardní.

Agentura AP nicméně nepřepokládá, že by ruští agenti byli ve vlasti oslavováni jako hrdinové. Kreml bude podle agentury chtít rychle obrátit list, na ponižující incident zapomenout a budovat nové vztahy s Amerikou.

Autoři: ,