Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Vést sněmovnu? Proč ne, říká Paroubek

Česko

  9:21
PRAHA - O víkendu nechtěl o funkci šéfa Poslanecké sněmovny ani slyšet, včera už byl smířlivější. Šéf opoziční ČSSD a nyní řadový poslanec Jiří Paroubek podle dnešní Mladé fronty Dnes nevylučuje, že by se mohl stát předsedou Poslanecké sněmovny. Byl by to ochoten udělat v rámci vznikající dohody mezi ČSSD a ODS, která má zajistit smír mezi opozicí a vládou v době českého předsednictví v EU.

Jiří Paroubek foto: ČTK

List také upozorňuje, že nová funkce by Paroubkovi umožnila v době českého předsednictví účastnit se schůzek se zahraničními partnery, kam by se jako řadový poslanec nedostal.

"Samozřejmě že by to bylo potřeba, aby předseda ČSSD, toho času nejvlivnější politické strany v zemi, byl nějakým způsobem zapojen do evropského předsednictví," prohlásil lídr ČSSD. Možnost, že by se Paroubek stal kvůli větší odpovědnosti ČSSD za české předsednictví EU šéfem dolní komory, zmínil v neděli premiér a předseda ODS Mirek Topolánek. Řekl, že změna v čele sněmovny, již teď vede sociální demokrat Miloslav Vlček, je
věcí diskuse. Paroubek v neděli sdělil, že o nabídce v souvislosti s
předsednictvím slyší poprvé a že na ni zatím ani nekývl, ani ji přímo
neodmítl.

Podle MfD byla za Paroubkovou nedělní zdrženlivostí jeho nespokojenost s tím, že premiér veřejně prozradil rodící se dohodu. MfD píše, že socialisté s dohodou o smíru mezi vládou a opozicí v době předsednictví souhlasí, ale mimo jiné pod podmínkou, že vláda schválí lisabonskou smlouvu reformující EU po jejím rozšíření a určí datum zavedení eura. "Na dohodě pracujeme, může být hotova během dvou tří týdnů," řekl Paroubek. Odměnou pro něj má
být funkce šéfa sněmovny, pokračuje MfD s tím, že Paroubek k tomu říká: "Pokud bychom se dohodli i v ostatních otázkách, uvažoval bych o tom."

"Nebude to žádný toleranční patent či opoziční smlouva. Je to jen spolupráce v oblasti českého předsednictví Evropské unii," uvedl Paroubek. Současně upozornil, že dohoda a jeho případné zvolení předsedou sněmovny by neznamenalo, že ČSSD by slevila z výhrad, jež má vůči vládě a díky nimž drtivě vyhrála říjnové krajské a senátní volby. Pokud by například podle Paroubka přicházel ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) "s bláznivými nápady zdravotnických revolucí", bude chtít ČSSD jeho odvolání. "Prostě dohoda neznamená, že někdo tady bude půl roku valašit ve stínu, kryt tím, že já bych se snad stal předsedou Poslanecké sněmovny," zdůraznil.

MfD upozorňuje, že Topolánek i Paroubek mohou mít s prosazením smlouvy problémy ve svých stranách. Část ODS vnímá Paroubka skoro jako ďábla, takže smlouva s ním nemůže Topolánkovi měsíc před obhajobou funkce šéfa ODS příliš pomoci, píše MfD. Komplikace může způsobit i to, kdyby Topolánek Paroubkovi slíbil schválení lisabonské smlouvy, již zase odmítá jiná část ODS.

V ČSSD si zase prý kladou otázky plynoucí z toho, že strana jasně
vyhrála krajské a senátní volby kritikou všeho, co dělá vláda, a teď by ji měla tolerovat výměnou za křeslo předsedy dolní komory.
O možnosti, že by se Paroubek jako předseda nejsilnější opoziční strany stal předsedou sněmovny, se mluvilo už po posledních parlamentních volbách v roce 2006. Protože se strany tehdy několik měsíců nemohly domluvit na vládě, byl dočasně šéfem sněmovny zvolen sociální demokrat Vlček, který do té doby žádnou vysokou stranickou ani ústavní funkci nezastával. Počítalo se s tím, že Paroubek by ho později nahradil.

To se dosud nestalo - mimo jiné z obav, že by při tajné volbě šéfa sněmovny nedostal dost hlasů a sociální demokraté by po demisi Vlčka přišli o jedinou ze čtyř nejvyšších ústavních funkci, kterou teď drží.

Autor: