Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

‚Neprzněme zákon o státní službě.‘ Senát nechce, aby vláda mohla odvolávat státní tajemníky

Česko

  16:08aktualizováno  16:21
Praha - Vláda by podle Senátu neměla získat právo odvolávat ministerské státní tajemníky na podnět příslušných ministrů. Podle kritiků by to byl krok zpět k politizaci státní správy. Senát s touto úpravou vrátil Sněmovně ve středu novelu služebního zákona.

Senátor Milan Štěch. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Dolní komora ji bude moci projednávat až v novém roce. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) senátní úpravy odmítl a bude tak moci učinit i Sněmovna, která novelu poslala do Senátu hlasy ANO a ČSSD s pomocí SPD a KSČM.

Senátní změnu naopak podpořil mimo jiné místopředseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). „Nesmířil jsem se s tím, že tam je úprava, která má de facto dostat do spíše politických pozic státní tajemníky,“ řekl.

Senátní výbor ocenil práci BIS. I přes kritiku prezidenta Zemana

Návrh, aby státní tajemníci na ministerstvech už nebyli kárně odpovědní, ale mohli být vládou odvoláni stejně jako náměstek ministra vnitra pro státní službu, předložila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Změnu hájila tím, že se režim sjednotí a odvolání bude dál přezkoumatelné soudem, stejně jako u jiných státních úředníků.

Podle odpůrců by ale tato změna znamenala odklon od depolitizace státní správy, pokud by každá nová vláda mohla vyměnit všechny státní tajemníky, kteří jsou odpovědni za personální obsazování úředníků na ministerstvech. „Nebojím se toho, pokud projde možnost odvolávání, že se tady spustí nějaké cunami likvidace státních tajemníků na jednotlivých ministerstvech,“ oponoval Hamáček.

„My chceme po tom státním tajemníkovi nejvyšší profesní, lidské a vzdělanostní parametry a pak ho vystavíme ministrovi, který ještě ani nemá v pořádku vlastní vysokoškolské studium,“ podotkl Pavel Fischer (nezávislý).

Mnohoobročník Kubera. Jak šéf Senátu sedí na kraji, hlídá peníze v Teplicích a dohlíží na obří firmu

„Neprzněme zákon o státní službě, ale zrušme ho, pokud chceme, aby ministři určovali, kdo kde bude sedět na jaké pozici,“ uvedl předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil. „Není normální, aby odborný náměstek za každou cenu hledal jenom argumenty, proč obhajuje politiku vlády. Odborní náměstci jsou normální političtí pracovníci par excellence. Jestli to není divné, tak jsme my divní,“ dodal.

Pouze dvě kola

Senátoři v novele zachovali prodloužení lhůty, během níž by byli úředníci hodnoceni, ze 40 na 60 služebních dnů. Pokud by jeho působení bylo shledáno nevyhovujícím, měl by mít na nápravu 90 místo 40 dnů.

Novela zavádí také dvoukolový systém výběrových řízení na pozice ve státní správě, který má nahradit dosavadní tři kola. Právě toto ustanovení by podle opozice i odborů umožnilo vládě zbavit se po systemizaci nepohodlných úředníků a obsadit jejich místa lidmi ze spřátelených firem. Do druhého kola by se totiž mohli vedle kariérních úředníků přihlásit i lidé mimo státní správu, pokud mají zkušenost z řídicích funkcí.

Předloha má přinést možnost pružněji obsazovat volná služební místa, a to i maturanty s příslušnou praxí, kteří by se zavázali do devíti let získat předepsané vyšší odborné nebo vysokoškolské vzdělání.

Vláda rozhodnutí Senátu čekala

Představitele vládní koalice nepřekvapilo, že Senát vrátil poslancům novelu služebního zákona. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že se Sněmovna se změnami Senátu seznámí a v lednu rozhodne. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že podobné rozhodnutí Senátu se dalo očekávat vzhledem k známým pozicím jednotlivých senátních klubů.

„Rozhodnutí Senátu se dalo očekávat. Senát má složení, jaké má, těžko od něj můžeme očekávat podporu pro naše návrhy. Seznámíme se s návrhem Senátu a Sněmovna o něm rozhodne svým hlasováním na lednové schůzi,“ sdělil Babiš. Podobně reagoval vicepremiér Hamáček. „Vzhledem ke složení Senátu a předem známým pozicím jednotlivých senátních klubů jsem toto rozhodnutí očekával,“ uvedl.

Předseda KSČM Vojtěch Filip naznačil, že senátní úpravy nemají ve Sněmovně šanci na úspěch. „Je právo Senátu změnu navrhnout a právem Sněmovny Senát přehlasovat. Náš ústavní systém je parlamentní s absolutní pravomocí právě Sněmovny,“ konstatoval. SPD podpoří sněmovní verzi. „Jelikož přináší žádoucí zefektivnění státní správy,“ prohlásoil předseda SPD Tomio Okamura.

„Názor Senátu je správný. Je dobré zachovat systém apolitických tajemníků, senátoři víceméně zamítli libovolně odvolávat apolitické představitele ministerstev,“ řekl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!