Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Vláda v Paříži zuří kvůli „špionáži“ v Renaultu

Česko

PAŘÍŽ Francouzskou vládu rozzlobil skandál kolem údajné špionáže v automobilce Renault. Francouzský ministr průmyslu Eric Besson včera v rozhovoru pro televizi RTL uvedl, že celou kauzu přezkoumají externí odborníci s cílem zjistit, kdo je za ni zodpovědný.

Francouzská prokuratura se v pondělí přiklonila k teorii, že údajná špionáž v Renaultu byla pouhým podvodem. Automobilka se poté omluvila třem svým manažerům, proti kterým prokuratura nenašla žádné důkazy, a které kvůli špionáži propustila. Za celou kauzou stál údajně bezpečnostní pracovník Renaultu Dominique Gevrey, který si špionáž vymyslel.

Gevrey, který dříve pracoval ve zpravodajské službě ministerstva obrany, byl zadržen, když se chystal odletět do Guineje. Zatčený bezpečnostní pracovník podle agentury DPA firmu o špionáži informoval s odvoláním na anonymní zdroj. Automobilka podle prokuratury za falešné informace o špionáži zaplatila přes 300 tisíc eur (7,3 milionu korun).

Mluvčí francouzské vlády François Baroin vyjádřil překvapení nad tím, jak snadno se automobilka nechala oklamat. „Pokládám za neobvyklé, že se takovýto velký podnik chová tak diletantsky,“ řekl mluvčí. „To nemůže zůstat bez následků,“ dodal.

Případ ohrozil vztahy mezi Francií a Čínou, protože se objevily zprávy, že Renault podezřívá čínskou konkurenci a že francouzská tajná služba tuto možnost prošetřuje. Francouzská vláda však spojitost případu s Čínou bagatelizovala a zdůraznila, že žádnou cizí zemi ze špionáže neobviňuje. Čína jakékoliv spojení s případem popřela.

Předsedkyně opoziční Socialistické strany Martine Aubryová již podle agentury DPA nepřímo vyzvala generálního ředitele automobilky Carlose Ghosna k rezignaci. Ghosn ji ale odmítl. Rezignaci naopak nabídl provozní ředitel automobilky Patrick Pelata. Sám Ghosn přitom ještě v lednu tvrdil, že Renault má o špionáži dostatek důkazů. Automobilka nicméně již začátkem měsíce připustila, že se možná stala jen obětí manipulace a podvodu. Francouzská ministryně hospodářství a financí Christine Lagardeová tehdy prohlásila, že pokud se obvinění ze špionáže nepotvrdí, bude z toho muset Renault vyvodit náležité důsledky. „Je důležité dostat se k pravdě, a to rychle, a pokud by se podezření ukázala jako nepodložená, nechť je spravedlnosti učiněno zadost, ať je obnovena důvěra a vyplaceno odškodné,“ uvedla ministryně, „Nemělo by se střílet bez míření a obviňovat bez důkazů,“ dodala.

Podle pařížského prokurátora vyšetřování prokázalo, že propuštění manažeři neměli žádné bankovní účty ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku. Existence těchto účtů přitom byla klíčovou součástí obvinění. Manažeři svou vinu celou dobu popírali.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...