Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Důstojníci půjčili zbrojařům armádní střelnici. Trest jim přišel poštou. Ale nesouhlasí s ním

Česko

  7:00
PRAHA - Za zneužití vojenské techniky dostali dva bývalí vojáci podmínku. Bohuslava Jabůrka a Ľuboše Hajduka uznal soud trestním příkazem vinnými z toho, že armádní střelnici Libavá zapůjčili soukromé společnosti STV Group nezákonně. Oba vojáci ale s trestem nesouhlasí, případ se tudíž bude projednávat v hlavním líčení.

Náčelník Centra zabezpečení munice Agentury logistiky, podplukovník Bohuslav Jabůrek. foto: Ministerstvo obrany ČR

Jak už dříve informoval server Lidovky.cz, česká armáda musela v dubnu sesadit z postu ředitele zabezpečení muničních skladů Bohuslava Jabůrka a později i Ľuboše Hajduka, který v tu dobu šéfoval Agentuře pro nakládání s nepotřebným majetkem. Oba čelili obžalobě pro porušení služebních povinností vojáka.

A soud dal nyní státnímu zástupci Jaroslavu Rašendorferovi, který případ dozoruje, za pravdu.

  • Bohuslav Jabůrek pracoval ještě donedávna jako šéf zabezpečení muničních skladů, které spadá pod armádní Agenturu logistiky. Coby náčelník měl na starosti například systémy zabezpečení, pravidla skladování a do jeho kompetence patřily i kontroly skladů. Poté, co ho začala stíhat policie, ho armáda z pozice sesadila (více čtěte ZDE).
  • Druhý stíhaný v kauze Ľuboš Hajduk působil naposledy jako šéf Odboru pro nakládání s nepotřebným majetkem při ministerstvu obrany. I on ale musel své křeslo po zahájení trestního stíhání opustit a státní tajemník ho v srpnu zprostil výkonu služby (více čtěte ZDE). V roce 2013, kdy došlo k incidentu, za který si vyslechl trest, pracoval na Velitelství společných sil v Olomouci.

„Úmyslným společným jednáním bez oprávnění užili vojenský materiál větší hodnoty k účelu, pro který není určen, a zneužili podřízených k úkolům nad rámec služebních povinností,“ napsala soudkyně Zuzana Vladyková do trestního příkazu, který má server Lidovky.cz k dispozici. Obžalovaní ale proti rozhodnutí podali odpor a případ se tak bude projednávat v hlavním líčení.

Písemný rozkaz od velitele

Z dokumentu je už nyní možné vyčíst detaily o tom, co se inkriminovaný den roku 2013 stalo. V té době působil Hajduk na pozici náčelníka oddělení zbrojní služby Velitelství společných sil Olomouc. „Ústně požádal Bohuslava Jabůrka (tehdejšího náčelníka Vojenského zařízení Týniště nad Orlicí; pozn. red) o zajištění účasti příslušného vojenského útvaru Libavá na ukázce funkčnosti houfnic ve prospěch firmy STV Group,“ stojí v trestním příkazu. Jeden z největších českých zbrojařů tehdy samohybné houfnice DANA opravoval pro polskou armádu a českým vojákům měl prezentovat kvalitu opravy.

Jenže na dobu plánovaných zkoušek už měla střelnici nasmlouvanou armádní dělostřelecká brigáda Jince. Sám Hajduk proto zaslal na podřízený útvar zprávu, aby výcvikový prostor na střelnici Libavá uvolnili.

A jeho žádosti vyslyšel i náčelník Jabůrek. „Svým podřízeným vydal písemný rozkaz, v němž nařídil provedení střeleb z houfnic DANA, přestože věděl, že se jedná o techniku nepatřící armádě, ale soukromému subjektu,“ odůvodnila rozhodnutí soudkyně Vladyková a ještě dodala: „Jím vydaný rozkaz byl mimo rámec služebních povinností vyplývajících z funkčních náplní zaměstnanců Armády České republiky, neboť rozkaz nesouvisel s úkoly ozbrojených sil.“

K zajištění střeleb byla vyčleněna armádní technika v hodnotě více než 7,7 milionu korun. Podle státního zástupce Rašendorfera byla ale škoda, která nezákonným užíváním majetku vznikla, druhotná. Navíc protože se jedná o nedovolenou činnost, neexistují ani žádné oficiální tabulky či postupy, jak škodu vyčíslit (více čtěte ZDE).

Podle zdroje blízkého vyšetřování mají oba bývalí vojáci s firmou STV Group nadstandardní kontakty. Jabůrek se k věci nevyjádřil, má vypnutý telefon vypnutý.

Hajduk přes tiskový odbor ministerstva obrany vše, co stojí v trestním příkazu, popřel. „Soudem jsem uznán vinným nebyl, líčení prozatím neproběhlo. Pana Jabůrka jsem nezaúkoloval, aby STV Group zadal do rozpisu střeleb a ani nikým ze společnosti STV Group jsem o toto požádán nebyl,“ uvedl. Přitom právě trestním příkazem může takzvaný samosoudce rozhodovat ve věcech, kde byla skutková podstat spolehlivě prokázána již opatřenými důkazy.

Také firma STV Group se k věci už dříve odmítla blíže vyjádřit. Nevysvětlila ani, zdali se s Jabůrkem či Hajdukem zná a jak k povolení ke střelbám přišla. „V našich firmách pracuje téměř 600 pracovníků, statistiku o předcházejících zaměstnavatelích a osobních kontaktech nevedeme,“ uvedl za společnost Bohumír Pospíšil (více čtěte ZDE).

Vše o kauze na serveru Lidovky.cz

Autor: