Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Všemocná sedmička. Kdo jsou muži, kteří budou v čele Číny ovlivňovat celý svět

Svět

  5:00
PRAHA - Jen jeden člen byl známý dopředu. Si Ťin-pching. Další jména členů stálého výboru čínského politbyra nebyla zveřejněná až do středy, kdy je Komunistická strana Číny představila. Mezi šesti nejmocnějšími muži Číny, kteří povládnou po boku prezidenta Si, stojí premiér nebo třeba bývalý šéf „kádrového oddělení“.

Čínští komunisté potvrdili ve svém čele na dalších pět let generálního tajemníka strany a prezidenta Si Ťin-pchinga, který ale vyměnil prakticky všechny své nejbližší pracovníky. foto: Reuters

Staronový čínský prezident Si Ťin-pching se stal na posledním sjezdu Komunistické strany Číny po zakladateli Mao Ce-tungovi historicky druhým mužem, kterého ústava země zmiňuje jménem.

Svou pozici v rámci strany značně upevnil a projevilo se to i na složení nejmocnějšího orgánu v zemi. Stálý výbor politbyra ve středu vybralo a představilo pětadvacetičlenné politbyro. Vedení tak rozhodlo o tom, jakých šest mužů po boku prezidenta Si povládne jedné ze světových supervelmocí.

Li Kche-čchiang, 62 let

Ve stálém výboru politbyra, který určuje dění v zemi, společně se znovu...

Je současným premiérem Čínské lidové republiky a druhým nejmocnějším mužem v zemi. Za působení Si Ťin-pchinga v roli prezidenta však jeho moc značně upadla. Je však jediným z bývalých členů výboru, který obhájil svou pozici. 

Li býval silným spojencem předchozího prezidenta Chu Ťin-tchaa a proto se současný prezident Si snažil od svého nástupu v roce 2012 Liovu moc oslabit.

Když došlo v roce 2015 ke zhroucení čínské burzy, byl to právě Li Kche-čchiang, kdo nesl největší nápor viny. Následně přišel o většinu pravomocí. Dlouhou dobu se objevovaly zprávy o tom, že Li bude odsunut do nižších pater čínské politiky. Takové pochyby se však potvrzením jeho mandátu ve stálém výboru rozplynuly. 

Čao Le-ťi, 60 let

60letý Čao Le-ťi, dosavadní mocný personální šéf strany.

Dosavadní mocný personální šéf strany. Vedl Organizační oddělení, které bychom mohli přirovnat ke kádrovému oddělení a vykonával dohled nad nominováním všech straníků po celé Číně. Do stálého výboru politbyra měl být nominován již v roce 2012, ale kvůli snížení počtu členů výboru z devíti na sedm se do něj nakonec nedostal. V úterý byl také nominován do čela antikorupčního kontrolního orgánu.

Do roku 2007 byl Čao ve vedení řídce obydlené provincie Čching-chaj, kde žije tibetská menšina. Za své sedmileté působení v regionu se mu podařilo zdvojnásobit ekonomický výkon provincie. Jeho otec byl blízký přítel současného prezidenta Si a Čao je v současnosti vnímán jako jeden z lídrů dvou rostoucích politických frakcí v Komunistické straně.

Li Čan-šu, 67 let

67letý Li Čan-šu, je šéfem centrálního úřadu ústředního výboru, který se zabývá...

Dlouholetý přítel prezidenta Si a šéf centrálního úřadu ústředního výboru, který se zabývá administrativními záležitostmi. Li Čan-šu byl minulý rok u toho, když Komunistická strana Číny předala prezidentovi titul „hlavního vůdce“ a je považován za jednoho z hlavních aktérů, kteří stáli za zařazením ideologie prezidenta do stanov strany.

Chan Čeng, 63 let

63letý Chan Čeng je ředitelem úřadu pro politický výzkum a předseda...

Byl ředitelem úřadu pro politický výzkum a strávil celou svojí politickou kariéru v Šanghaji. Chan se snažil transformovat Šanghaj v mezinárodní finanční středisko a nedávno dohlížel na založení zóny volného obchodu.

Jako ekonomický technokrat bude podle odborníků velmi potřebný obzvlášť v době, kdy ekonomický růst Číny zpomaluje. Je nakloněný tržní ekonomice a dává jí přednost před centrálním plánováním. V nejbližších letech by se mohl stát rozhodujícím hlasem v ekonomických otázkách.

Wang Chu-ning, 62 let

62letý Wang Chu-ning je nazývaný čínským Henry Kissigerem.

Přezdívá se mu čínský Kissinger. Wang Chu-ning je jedním z nejbližších poradců prezidenta na zahraniční politiku a často v jeho doprovodu cestuje do zahraničí. Bývalý akademik je známý pro své teorie o neoautoritarianismu a byl poradcem již dvou předchozích hlav státu. Podle odborníků do značné míry ovlivňuje politické myšlení prezidenta Si.

Stejně jako Si není Wang Chu-ning nakloněn kolektivnímu vedení, které bylo zavedeno po smrti Mao Ce-tunga. Wang zastává myšlenku silné centrální vlády a je známý svým odporem ke korupci.

Wang Jang, 62 let

62letý Wang Jang je jedním ze čtyř místopředsedů vlády a nově i člen stálého...

Je čínským nejlepším vyjednavačem a často se objevoval u vypjatých jednání mezi ČLR a Spojenými státy americkými. Stál v čele ekonomicky silné provincie Kuang-tung a do čela strany se dostal přes Komunistickou ligu mládeže, stranickou frakci, jejíž moc byla od nástupu Si Ťin-pchinga značně omezena.

Byl zastáncem privátních společností a dokonce toleroval občanskou společnost. Ve výsledku je vnímán jako relativně liberální a reformně naladěný politik, který se orientuje na tržní politiku. Například během finanční krize v roce 2008 odmítl Wang zasáhnout do ekonomiky, aby předešel vlně bankrotů, a raději nechal celou situaci vyřešit trh.

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč