28. prosince 2009 10:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

'Vyvolení' se začnou očkovat proti prasečí chřipce

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Očkování proti prasečí chřipce (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování proti prasečí chřipce (ilustrační foto). | foto: Reuters

PRAHA Proti prasečí chřipce se mají podle ministerstva zdravotnictví po 1. lednu začít očkovat i lidé důležití pro chod státu. Z nezbytných veřejných služeb se má očkovat na 150 000 lidí. Jmenné seznamy znají pouze zaměstnavatelé. Vakcínu mají dostat třeba dispečeři Českých drah, silničáři, lidé z vodáren, České pošty, ČEZ či vězeňské služby.

Seznam podniků zajišťujících chod státu v době pandemie zpracovalo ministerstvo vnitra a hasiči ve spolupráci s jednotlivými ministerstvy. Děti, chronicky nemocní a zdravotníci se budou očkovat průběžně dál.

"Hasičský záchranný sbor sestavil seznam subjektů, pro které by měly být vakcíny určeny," řekl mluvčí hasičů Petr Kopáček. Konkrétní lidi si ale navrhovaly samy podniky.

Vyvolení

Mezi nezbytné veřejné služby patří také například zaměstnanci tepláren, telekomunikačních firem, policisté, hasiči či potravináři. Nechybí meteorologická služba, veterinární služba, Správa státních hmotných rezerv, Celní správa, správa důchodová a podobně, uvedl Kopáček.

V Česku se očkuje od konce listopadu. Přednost při očkování dostali pacienti s vážnými chronickými chorobami, které může virus H1N1 ohrozit nejvíce. Současně se očkovali zdravotníci, aby nepřenášeli případnou nákazu na pacienty. Od začátku prosince se rozjelo očkování dětí.

Lidé z klíčových profesí se neočkovali dříve, aby nečerpali kapacitu vakcín chronickým pacientům, řekl dnes mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Pacienti z rizikových skupin mohli mít třeba akutní horečku, a proto nemohli vakcínu hned dostat, zdůvodnil. Vakcíny se navíc do ČR zavážely postupně.

Specialisty nelze nahradit

Hasičský záchranný sbor oslovil subjekty jak s celorepublikovou působností, tak v jednotlivých regionech. Požadoval po institucích, aby dodaly počty lidí, které považují za nezbytně nutné pro svůj chod. Záleželo na podnicích, koho zvolí a jaký počet, vysvětlil Kopáček. Od hasičů dostaly podniky pouze pokyn, že mají vybírat vždy skutečně nezastupitelné pozice.

Lidi s úzkou specializací, klíčové pro chod subjektu, nelze v případě nouze nahradit brigádníkem.

Seznam podniků je uveden na Pandemickém webovém portálu ministerstva zdravotnictví. Podle Sršně mohou zaměstnavatelé přímo kontaktovat vakcinační centrum a domluvit termín očkování i to, kolik lidí na vakcinaci pošlou.

Lidovky.cz, ČTK
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz