23. dubna 2008 18:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Záchranáři nalezli havarovaný ultralight

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 22Diskuse

OPAVA Posádka vojenského vrtulníku s termovizí dnes ráno u Budišova nad Budišovkou nalezla havarované ultralehké letadlo, které se na Opavsku zřítilo v úterý odpoledne. Uvnitř byli dva mrtví. Řekl to mluvčí krajských hasičů Petr Kudela. Podle něj se malé letadlo po nárazu na zem vzňalo.

Policisté uvnitř našli dvě ohořelá těla mužů ve věku 55 a 53 let, potvrdil tragickou bilanci leteckého neštěstí mluvčí opavské policie René Černohorský. Dodal, že letadlo spadlo asi 300 metrů od obce Staré Oldřůvky ve směru na vojenský újezd. "Je to na rozhraní okresů Nový Jičín, Bruntál a Opava. Stroj se zapíchl do země a po pádu začal hořet," vysvětlil.

Příčinou bylo zřejmě špatné počasí či technická závada
Josef Procházka z Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod řekl, že zatím není možné říct, co bylo příčinou leteckého neštěstí. "Místní hovoří o tom, že tady v době zřícení stroje bylo špatné počasí. Musíme tedy zjistit, jestli nehodu zavinila technická závada či právě počasí," vysvětlil letecký inspektor. Dodal, že z trosek vytáhl některé přístroje, které by nehodu mohly objasnit. Zbytek letadla pak půjde na expertizu.

Pilot z Hranic na Moravě, který se na místo přijel podívat, se domnívá, že svou roli sehrálo počasí. "Byla tady mlha. Viditelnost tak do padesáti metrů. Oni nevěděli kde jsou, a když uviděli zemi, tak už to bylo neřešitelné," řekl. Svědci, kteří letadlo viděli těsně před zřícením, zase hovoří o technických problémech. "Motor měl divný zvuk," uvedl jeden. "Dvakrát se otočil kolem kostela. Letěl hodně nakloněný. Úplně bokem,"
dodal další.

Záchranáři trosky hledali celou noc
Po letadle už během noci pátraly na na Opavsku a Novojičínsku desítky policistů, hasičů a strážníků. Letecké neštěstí v úterý jako první zaregistroval kapitán letounu Českých aerolinií, který ve své vysílačce zaslechl volání o pomoc, a nahlásil to vedoucímu letového provozu v Praze. Odtud pak informace putovala do Ostravy a pak k policii na Opavsko. Podle policie šlo o společný let dvou strojů, které startovaly v Chocni ve  východních Čechách. Jeden z pilotů se ale u Budišova ztratil v mracích. Když jeho kolega s druhým strojem přistál na domovském letišti, okamžitě volal o pomoc zmizení nahlásil. Policisté začali pátrat v okolí Budišova nad Budišovkou.

Později souřadnice určené pomocí mobilního telefonu ze zmizelého letadla pátrací akci rozšířily i k obci Spálov na Novojičínsku. Kopcovitý terén Oderských vrchů pátrací skupiny prohledávaly dlouho do noci. Kvůli únavě, nedostatku baterek a nebezpečnému terénu se skalními útesy byla pátrací akce po půlnoci přerušen. Vrtulník s termovizí se do hledání zapojil už v úterý večer. Kvůli mlze byl ale odvolán a vrátil se zpět na základnu v Přerově. Odtud vzlétl znovu ve středu ráno.

Podobná tragická nehoda malého soukromého letadla se v Moravskoslezském kraji naposledy stala loni v březnu. Tehdy v Trnávce na Novojičínsku havarovalo malé letadlo typu Zlín 142. Dva muži na palubě pád letadla nepřežili. Stroj se zřítil na pole a začal hořet. Stejnou bilanci měl i pád ultralehkého letadla, které se v září zřítilo na louku nad slévárnou ve Varnsdorfu.

Lidovky.cz
  • 22Diskuse