Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

„Začíná éra zodpovědnosti“

Česko

Megashow Obamovy inaugurace startuje * Jeho projev připomene, že se USA vypořádaly i s horšími časy

WASHINGTON/PRAHA Dnešek je pro Ameriku dnem D – Barack Obama bude inaugurován v pořadí 44. prezidentem USA. Na projev, který při té příležitosti přednese, čeká s napětím nejen Amerika, ale celý svět.

„Prezident bude mluvit o situaci, ve které se ocitla naše země, a o tom, co je potřeba udělat, abychom se z toho dostali silnější a jednotnější než kdy dřív,“ shrnul stručně obsah Obamova inaguračního projevu jeho mluvčí Nick Shapiro.

Samotný text Obamova projevu je pečlivě utajován, z toho mála, co se dostalo do médií, však vyplývá, že nový prezident nebude Ameriku „unavovat“ výčtem konkrétních plánů na řešení největších problémů. Shodli se na tom ostatně i experti, kteří psali inaugurační projevy pro prezidenty v minulosti.

„Inaugurační projev spočívá v něčem jiném,“ připomněl v anketě agentury Reuters Jeff Shesol, který psával projevy pro prezidenta Billa Clintona. „Prezident v něm vymezí principy a určí směr, kterým se bude země ubírat v následujícím období.“

Klíčová myšlenka Obamova projevu není tajemstvím. V různých obměnách ji definovali lidé z jeho nejbližšího okolí. „Končí éra kultury ,všechno je dovoleno‘ a nastává ,éra zodpovědnosti‘,“ řekl například televizní stanici Fox šéf kanceláře Bílého domu Rahm Emanuel.

Sám Obama shrnul v nedávném rozhovoru obsah svého inauguračního projevu slovy: „Chci lidem připomenout, jak velký kus cesty už jsme zvládli a jaké překážky jsme při tom dokázali překonat. Už jsme se vypořádali s mnohem horšími časy, teď to dokážeme zas.“

Projev se prý připravoval mnoho týdnů. Obama se kvůli němu sešel se svými poradci už koncem listopadu. Klíčovou roli přitom sehrál teprve sedmadvacetiletý John Favreau, který s Obamou spolupracuje už od roku 2005. První verze projevu byla na světě začátkem prosince, poslední se prý ladila ještě včera.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Obama svůj projev přednese krátce poté, co složí přísahu. Při jeho sestavování se prý inspiroval i projevy svých předchůdců, zvláště Abrahama Lincolna a Johna Kennedyho, kterých si prý cení nejvíce.

Franklin Roosevelt, který stál v čele země v době ekonomické krize ve 30. letech minulého století, tedy v podobné situaci jako dnes Obama, podle něj nepřednesl až tak zajímavý inaugurační projev.

„Za připomenutí stojí snad jen věta: Strach musíme mít jen z toho, že dostaneme strach,“ řekl Obama.

Podle Michaela Antona, který psal projevy pro prezidenta George W. Bushe, by se Obama měl v každém případě vyvarovat přemíry slibů.

„Má spoustu fanoušků, kteří mají za to, že 20. ledna vyjde nové slunce a celý svět se od základu změní. Podle mě by měl trochu zmírnit jejich nadšení,“ řekl Anton.

Poslední radou od expertů bylo, aby Obama zbytečně nekritizoval Bushe.

***

Program inaugurace (středoevropský čas)

17.30 přibližný začátek programu 17.45 inaugurace nového viceprezidenta Joea Bidena a jeho projev 18.00 Barack Obama složí prezidentskou přísahu a pronese inaugurační projev následuje slavnostní oběd Bidena a Obamy s členy Kongresu, odchod prezidenta George W. Bushe 20.30 prezident Barack Obama s manželkou Michelle se vydají na tradiční cestu do Bílého domu, odtud pak budou z tribuny sledovat slavnostní průvod večer manželé Obamovi by měli navštívit deset oficiálních inauguračních bálů konaných ve městě

„Slavnostně přísahám, že budu čestně vykonávat funkci prezidenta Spojených států a podle svých sil budu zachovávat, střežit a bránit Ústavu Spojených států.“ (Ústava, článek II., odd. 1) Washington si k textu přidal slova „k tomu ať mi dopomáhá Bůh“, která od těch dob všichni prezidenti opakují.

lidovky.cz Sledujte inauguraci online na www.lidovky.cz

Autor: