Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Bezzubý zákon o volbě prezidenta se měnit nebude. Vláda chystá novinku

Česko

  12:00
PRAHA - Bezzubý a v mnoha ohledech nejasný. Už během kampaně odhalil zákon o volbě prezidenta svá slabá místa. Avšak s jeho novelizací se nepočítá. Vláda totiž pracuje na novince: volebním zákoníku, jehož součástí bude i zbrusu nový zákon o přímé volbě prezidenta.

Prezidenští kandidáti foto: Lidovky.cz

"Pokud příští volba prezidenta proběhne v řádném termínu, tak už by se podle stávajícího zákona vůbec jet nemělo," řekla serveru Lidovky.cz místopředsedkyně vlády Karolína Peake (LIDEM).  

"Vláda připravuje volební zákoník, který by měl v sobě soustředit všechny volební zákony, to znamená včetně toho o přímé volbě," vysvětlila Peake. V současnosti už se připravuje jeho paragrafové znění.

Znění zákona

Plné znění prováděcího zákona o přímé volbě prezidenta si můžete přečíst ZDE.

Vláda si podle místopředsedkyně vyhodnocení současného zákona nechá vyhotovit, avšak případné změny už chce zakomponovat do připravovaného zákoníku, o kterém by sněmovna měla hlasovat v příštím roce. Přinést by měl řadu novinek. Třeba možnost uložit si svůj hlas přede dnem voleb u obecního úřadu. 

Je co vylepšit

Že má volební zákon vážné nedostatky se ukázalo už ve chvíli, kdy se chtěli uchazeči o Hrad oficiálně přihlásit ke kandidatuře. Ukázalo se totiž, že přepočet podpisů na registračních peticích není tak jednoznačný, jak si autoři zákona mysleli. Připomeňte si zde.

Další nedostatky zákona se začaly vršit vzápětí, a to především v souvislosti s financováním kampaní. Zastupující ředitel české pobočky Transparency International (TI) Radim Bureš vyjmenoval pro Lidovky.cz osm nejokatějších vad této normy:

Nedostatky zákona dle Transparency International

  1. Nejasně stanovené časové lhůty – není jasné, kdy začíná kampaň a odkdy se do ní započítávají náklady.
  2. Problém financování kampaně před zřízením transparentního účtu.
  3. Transparentní účet neodráží všechny náklady (např. použití vlastního automobilu – náklady se objeví až ve finálním vyúčtování).
  4. Nejasnost ohledně ustanovení "ceny obvyklé".
  5. Problém financování kampaní přes občanská sdružení, která nemají žádnou reportovací povinnost, odkud se peníze vzaly.
  6. Problémem je shánění financí od podporovatelů/sponzorů po 2. kole voleb ( je pravda, ze je jednodušší zafinancovat toho, kdo vyhrál, ale…) nebo dokonce po odevzdání účetnictví!
  7. Jak má být započítána dobrovolnická práce?
  8. Nedostatečné sankce za porušení zákona a absence orgánu, který by kampaň kontroloval a vynucoval dodržování zákona.

Bezzubost zákona o přímé volbě se projevila například i v nejvyostřenější chvíli kampaně, kdy se v novinách těsně před finálem volby objevila lživá tvrzení o jednom z kandidátů. Přestože v zákoně stojí, že o kandidátech nesmí být zveřejňovány nepravdivé údaje, neobsahuje už návod, jak v takovém případě postupovat.

"Chybí úřad dohledu, který by mohl sankcionovat kandidáty nebo strany, které nedodržují pravidla, a zároveň by upřesňoval výklad pravidel, co přesně znamenají a jak se mají dodržovat," uvedl pro Lidovky.cz už dříve šéf TI David Ondráčka.

ČTĚTE TAKÉ:

Místopředsedkyně vlády Peake uvedla, že zkušenosti z první přímé volby prezidenta bude vláda při tvorbě volebního zákoníku reflektovat. "Současným zněním zákona se budeme inspirovat. Proto až se volba uzavře, zákon si určitě vyhodnotíme," dodala Peake.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!