130 let

Diskuze

Zákon o úřednících: Ani do třetice to nevypadá na úspěch

Vnitro dalo k připomínkování další verzi zákona, který ovlivní čerpání peněz z EU. Už nyní ale zaznívá, že nejlepší by bylo ho odmítnout.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
J

Jhrusak

20. 2. 2013 10:17
zeštíhlení ano, ale pozor ...
K v článku zmíněným výhradám, které jsou velmi relevantní, bych přidal ještě několik postřehů. Mám velmi silný dojem, že "business like approach" není do státní správy přímo přenositelný, protože zde chybí jednoznačné a jednoduché kritérium efektivity. V business sféře je maximalizace zisku /minimalizace nákladů hlavním a téměř jediným leitmotivem. Role jednotlivých minstersterstev při v naplňování role státu a uspokojení společenské objednávky je ale významně komplexnější a lze o ní vášnivě a ideologicky zabarveně diskutovat.  Současný trend, propagovaný pod líbivým heslem zvyšování efektivity a posílený mantrou ekonomické krize, vytváří na ministerstva a ostatní úřady tlaky, které často vedou k jejich nekoncepčním rozhodnutím. Mám dojem, že v otázce personálního zabezpečení agend se stát dostal na hranici funkčnosti a dalších změn je dosahováno významnou redukcí agend. To, co by mohlo být krokem žádoucím a ozdravným, pokud by k tomu nedocházelo pod ideologickým  a časovým tlakem navíc ještě subjektivně filtrovaným partajní příslušností a dojmem vlastní nepostradatelnosti aktérů na jednotlivých ministersvech dále podrývá funkčnost systému. Mám silný dojem, že stát v poslední době rezignuje na úkoly, kterých by se vzdávat nemusel a mnohdy ani neměl. Ministerstva přistupují personálním a finančním škrtům s lehkostí, která vede ke ztrátě kompetencí v některých významných oblastech. Vymístění agend  do soukromého nebo kvazi-soukromého sektoru (kromě zřejmého korupčního potenciálu takovéhoto kroku) je provázena odchodem odborníků (někdy do těchto firem) a další ztrátou funkčnosti státní správy. Je velmi obtížně uchovávat na ministerstvech alespoň znalosti umožňující kontrolu a směrování pokud agendu sleduje a vykonává jiný subjekt mimo přímý dosah ministerstva. Otázka efektivity zůstává minimálně otevřená, neboť pro zajišťování služeb státu externími subjekty neplatí pravidla volného trhu.
0 0
možnosti
T

Trchal

18. 2. 2013 18:22
Komise zákon podporuje?
 Nevymlouvejme se stále na Evropu nebo komisi. Zákon si děláme sami a pro sebe. Komise nic takového nenařizuje, jen možná někdo z EU řekl, že to je potřeba.Vždy, když se nám to hodí tak se odvoláváme na EU. Když EU, proč jsme tak nepostupovali od počátku? Jak dál budeme poslouchat EU – fiskální pakt a jiné požadavky EU - a to jsou skutečné zadokumentované požadavky.Proč vůbec někdo prosazuje soukromoprávní úpravu? Už to někdo řekl nahlas? Co to přinese? Proč nechceme služební zákon?  Vadí nám definitiva? Tak jí do zákona nedávejme. Stejně ten současný návrh je z 90 % návrh služebního zákona, jen nikoliv ve veřejnoprávní úpravě, ale úpravě soukromoprávní.      
0 0
možnosti
T

Trinley

18. 2. 2013 16:58
Komise zakon podporuje?
Evropska komise tento pasktvil vazne podporila? Tak to jde s EU totalne z kopce, kdyz uz nedokaze ani tlacit na kvalitu pravniho statu ve svych clenskych zemich. Jak chteji resit zadluzenost clenskych statu, kdyz jim tam nefunguje statni sprava a proto se tam tak silene krade?
0 0
možnosti
B

Ben

18. 2. 2013 10:07
kdy tento zákon přijmout? toť otázka
Citace z článku : .... kariérní řád či možnost disciplinárního trestání, zaručuje speciální ochranu, jako je definitiva či ztížené podmínky pro odvolání.Přijmutí tohoto zákona v současné době, kdy jsou v nejvyšších funkcích na ministerstvech většinou lidé, kteří  do nich byli  jmenování podle toho  která politická strana  má v té chvíli  křeslo ministra na konkrétním ministerstvu, a nikoliv podle toho zda je odborník, který dlouhodobě zná resort  není zrovna dobré. Dostane-li takový člověk definitivu tak pak bude neodvolatelný i když bude neschopný (či všehoschopný) ?  Otázka je, kdy skuteční odborníci v takových funkcích budou, protože při dalších volbách se situace s výměnou ve vysokých funkcích bude opakovat. Je to začarovaný kruh.Asi měl být tento zákon přijmou někdy v devadesátých létech, kdy ještě o funkcích tolik nerozhodovaly stranické sekretariáty.A připomínky nevládních organizací jsou správné. Ovšem nevěřím tomu, že ti co zákon připravují se jimi budou zabývat.
0 0
možnosti
ZO

18. 2. 2013 8:06
O úřednících
Podle mého názoru je vydání zákona o státní službě předčasné. Stát v dnešní své podobě dozná  ještě mnohé změny k dobru v souvislosti s jeho nutným zeštíhlením. To bude úkol příštích vlád, těch, které nebudou řídit tak zadlužený stát.
0 0
možnosti