Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Žaloba chce překopat české zdravotnictví. Ústavní stížnost míří na celý systém plateb

Česko

  5:01
PRAHA - Za operaci slepého střeva dostane motolská nemocnice 35 tisíc korun, zatímco krajská nemocnice na Vysočině má za stejný výkon o deset tisíc méně. To je nerovnost, která se ve zdravotnictví udržuje už 20 let. Skupina 51 senátorů ji loni v prosinci napadla ústavní stížností.

V Praze 1 si na nedostatek zdravotní péče nestěžují. foto: ARCHIV RADNICE

Jenže její šíře vyděsila ministerstvo. „Pokud by ji Ústavní soud posvětil, znamená to zásadní zlom a chaos,“ řekl LN ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Takový verdikt by totiž v zásadě zrušil veškeré prvky systému, podle kterého dosud pojišťovny platí nemocnicím a lékařům za péči.

Stížnost nenapadá jen úhradovou vyhlášku, jež rozděluje peníze pro letošek. Soudci budou posuzovat i další smluvní a úhradovou regulaci, která nemá právní oporu. „Ústavní stížnost míří na veškeré vynakládání 320 miliard, pro něž v zákoně neexistuje pravidlo a kde se postižený nemá kam odvolat,“ řekl LN právník Ondřej Dostál, hlavní autor podnětu.

Senát uložil lékárníkům povinnost ověřovat pravost léků. Kritici varují před větší administrativou

Důvod, proč jde o tak komplexní stížnost, je prostý. „Existují nálezy Ústavního soudu, kde bylo podání zamítnuto kvůli tomu, že řeší jednotlivost. Proto jsme se po debatě rozhodli, že stížnost bude podána široce a komplexně, a je na soudu, do jaké míry přistoupí k řešení všech problémů,“ vysvětlil Miloš Vystrčil, šéf senátorského klubu ODS.

Stížnost napadá například nepředvídatelnost systému. „Úspěch podnikatele ve zdravotnictví není dán jeho úsilím, kvalitou ani etickým přístupem k pacientům, ale jeho schopností vyjednat si v netransparentním prostředí ekonomické výhody s pojišťovnami, případně jeho ochotou přizpůsobit rozsah péče bez ohledu na lékařskou etiku a dobro svých pacientů úhradovým vzorcům,“ tvrdí stížnost.