Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Zemřel Waldemar Matuška

Kultura

  18:40aktualizováno  31. května 15:39
NEW YORK - Na Floridě v sobotu zemřel český zpěvák Waldemar Matuška. Příčinou úmrtí šestasedmdesátiletého umělce byl zápal plic a selhání srdce. Poslední rozloučení s jedním z nejoblíbenějších českých zpěváků 60. až 80. let se podle záměrů rodiny uskuteční v Praze.Novinářům to sdělila Matuškova rodina.

Waldemar Matuška foto: ČTK

Waldemar Matuška žil ve Spojených státech od své emigrace v roce 1986. Do vlasti se po roce 1989 opakovaně vracel, naposledy v roce 2007, kdy také 2. července v den svých 75. narozenin naposledy v pražském divadle Ta Fantastika vystoupil před publikem.


Jeho syn Waldemar řekl, že otec zemřel po dlouhé nemoci a po statečném boji. Slavný zpěvák a filmový herec dlouhodobě trpěl těžkým astmatem. "Příčin bylo moc, akutně zápal plic, nakonec mu selhalo srdce," uvedl syn.


Matuška se díky svému barevnému barytonu a výraznému zjevu stal jedním z nejpopulárnějších zpěváků české hudební scény. Řada jeho písní zlidověla, další patří do zlaté pokladnice české populární tvorby. Proslavil se také v hudebních filmech a vystupoval i na divadelních prknech, včetně pražského Národního divadla.

"Neutekl jsem na západ, abych žil na východě"
Ačkoli ho tehdejší komunistický režim v Československu jmenoval zasloužilým umělcem, rozhodl se k emigraci. Se svojí manželkou, zpěvačkou Olgou Blechovou a synem Waldemarem žil poté na Floridě.

Dům si pořídil na západním pobřeží u Mexického zálivu. Když se ho diváci ptali na koncertech, proč si nevybral rušnější východní atlantické pobřeží, často žertem odpovídal, že "neutekl na západ, aby žil na východě".Waldemar Matuška

Veselá mysl a černý humor Matušku neopouštěly, ani když hovořil o posledních věcech člověka. "Říkal ze srandy, že na Floridě pohřbený být nechce, protože je tam v zemi voda," zavzpomínala  Olga Blechová.


Před floridskými krajany vystoupili Matuškovi poprvé se skupinou KTO v roce 1976. Do Miami přijeli tehdy tajně, protože koncert pro emigranty by československé úřady nepovolily. Vystoupení se podle diváků stalo téměř demonstrací za svobodu v komunistickém Československu.

Waldemar Matuška s manželkou Olgou
Deset let poté Matuškovi se sedmiletým Waldemarem zůstali ve Spojených státech natrvalo. Matuška s manželkou objížděli Ameriku a hráli pro krajany, později jim při koncertech jako zvukař pomáhal Waldemar mladší.



Jedním z posledních velkých koncertů pro českou a slovenskou komunitu bylo vystoupení v Miami v březnu 2005, kdy populární Walda i přes postupující nemoc rozezpíval a rozesmál obří stan naplněný k prasknutí. Účast na koncertě v newyorské Carnegie Hall se svými generačními kolegy Karlem Gottem a Helenou Vondáčkovou, který se konal o tři měsíce později, už ale musel ze zdravotních důvodů odmítnout.

Vyučen sklářem
Vyučil se sklářem a později nastoupil do "Moserovky" v Karlových Varech. Kvůli slabým plicím se však musel sklářské píšťaly vzdát. V roce 1950 zkusil štěstí ve Státním souboru písní a tanců a lidová písnička mu navždy učarovala. Hrál v různých kapelách folklór, dechovku i taneční hudbu, po vojně dělal dokonce tajemníka chebského Okresního domu osvěty.

V roce 1960 natočil svůj první hit Suvenýr a pak přišlo hvězdné období v Semaforu u Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. Všestrannou muzikálnost a mužný hlas širokého rozsahu ještě umocňoval charismatický zjev. Jeho hvězda začala stoupat, zářil v představení Zuzana není sama doma a Člověk z půdy.


Řekli o něm:

1. "Je to naprosto neodmyslitelný symbol české populární hudby. A to už od začátku 60. let, kdy nastoupil do Semaforu. Byl to lidový bard, který vlastně nemá paralelu. Všichni ostatní byli takoví uhlazení, on buřičský a tím si získal publikum," řekl dramaturg, moderátor a průkopník diskoték Miloš Skalka.

2. "Moje maminka, která mne vždycky hlídala, jemu propadla úplně.Byl často u nás doma a napravoval jí plotýnky. On ani sám pořádně nevěděl, kde a kdy se narodil... Pak se to náhodně dozvěděl někde na matrice," říká Yvonne Přenosilová.

3. Karla Štědrého, se kterým Matuška natočil hit Mám malý stan, zpráva o úmrtí zaskočila. "Je to rána z čistého nebe. Náš největší hit, který pořád zpívám, chtějí ode mne vždycky slyšet krajané v Kanadě, Americe, Austrálii. Vždy tím gestem naznačeným rukou říkají 'Pane Štědrý, bude...?' A 'malý stan' zpívá se mnou celý sál."

Přišly i první hity: Árie měsíce, Klokočí, Písnička pro Zuzanu. Zpíval i duety, ty nejznámější s Evou Pilarovou. Jejich Ach, ta láska nebeská byla vyhlášena písní roku a tentýž rok (1962) získal Matuška i svého prvního Zlatého slavíka (druhého dostal v roce 1967, několikrát pak byl druhý).

Po dvou sezonách v Semaforu přešel v roce 1963 do Rokoka, kde obstál i herecky v hlavních rolích. Hostoval i v Národním divadle. Z Rokoka odešel se skupinou Mefisto, spolupracoval s Václavem Hybšem a pro svou oblíbenou country našel ideálního textaře v Ivu Fišerovi. Zpíval v mnoha zemích světa, v pařížské Olympii i v londýnské Albert Hall. Se skupinou K.T.O. byl několikrát na festivalu v Nashvillu. "Má hlas, kterému věříte," říkali o něm hudební publicisté.

Svůj herecký talent uplatnil i ve 22 filmech (mimo jiné Všichni dobří rodáci, Noc na Karlštejně, Kdyby tisíc klarinetů, Limonádový Joe či Fantom Morisvillu).

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...