5. ledna 2011 12:02, aktualizováno 10. 1 16:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zubař stane před soudem. Pokusil se prý znásilnit nezletilou dívku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Zubař (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zubař (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BENEŠOV Primář zubního oddělení benešovské nemocnice Pavel Seidl ošetřil loni v únoru jedenáctiletou dívku. Ta po zákroku řekla matce, že se ji doktor pokusil znásilnit. Žena to hned oznámila policii. Pětapadesátiletý lékař byl obviněn z pohlavního zneužití. Nyní stane před soudem.

"Státní zástupce podal v kauze obžalobu," řekla soudkyně benešovského okresního soudu Ivana Doubková. Hlavní líčení bylo nařízeno na 23. února. Lékaři, který je bratrem hejtmanova náměstka pro zdravotnictví Zdeňka Seidla (ČSSD), hrozí až deset let ve vězení.

Podle hejtmana Davida Ratha (ČSSD) na případ nemocnici upozornila matka jedenáctileté pacientky. Podezřelý muž se prý k jejímu dítěti choval nad rámec běžného postupu lékaře. Jeho údajné fyzické aktivity vypadaly velmi závažně, a to jako pokus o znásilnění nebo pohlavní zneužití.

Zneužité dívky jsou dvě
Podle Benešovského deníku se nejednalo o ojedinělý případ, zneužité dívky jsou údajně dvě. Mluvčí benešovské policie Diana Škvorová pouze potvrdila, že byla podána obžaloba pro "zvlášť závažný zločin pohlavního zneužití ve dvou případech". Více podrobností nesdělila.

Rath se loni po zveřejnění informací o případu obrátil na krajského policejního ředitele s žádostí, aby kriminalisté kauzu co nejrychleji prošetřili. Následně byl podezřelý lékař obviněn z pohlavního zneužití nezletilé. Počátkem prosince pak policejní komisař vyšetřování ukončil a spis postoupil okresnímu státnímu zastupitelství s návrhem na obžalobu. To nyní podalo obžalobu k benešovskému okresnímu soudu.

Obviněný byl zpočátku na nucené dovolené a později byl propuštěn. "Pan doktor Seidl dostal výpověď, kterou napadl u soudu, a v současné době probíhá spor o to, jestli je ta výpověď právoplatná," řekl ředitel benešovské nemocnice Milič Řepa. Provoz stomatologického oddělení po jeho odchodu zajišťují podle Řepy jiní lékaři.

Zneužití pacienti? Jen zřídka
Případy, kdy se lékaři ocitají v podezření z pohlavního zneužití dětí, se vyskytují jen zřídka. Například v říjnu 2007 poslal okresní soud v Litoměřicích někdejšího lékaře tamní nemocnice na 2,5 roku do vězení za sexuální zneužívání devíti mladých pacientek. Třem z nich ještě nebylo 15 let; obviněný přiznal pouze pohlavní styk s jednou šestnáctiletou pacientkou.

Rok 2010 v obrazech

Z pohlavního zneužívání dospívajících školáků několika brněnských základních škol obvinil vyšetřovatel v listopadu 1998 lékaře z Ústavu preventivního lékařství Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Lékař, který neměl potřebné atestace, děti nejen podrobně prohlížel a měřil, ale také nahé fotografoval.

ČTK, Lidovky.cz, gluGabriela Kolinová (Lukáčová)
  • 1Diskuse