Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Ale nebo Strahov: pivní speciály na festivalu

Jídlo

  15:39
PRAHA - Přes 40 druhů piv z produkce zhruba 15 pivovarů čeká v sobotu na návštěvníky festivalu pivních speciálů Beerketa, který se koná u baseballového stadionu Markéta v Praze 6. Vedle piv malých českých pivovarů mohou účastníci prvního ročníku festivalu ochutnat i piva ze zahraničí včetně zřejmě nejstaršího pivovaru na světě - Weihenstephan z Německa.

Festival Beerketa přilákal stovky příznivců méně známých značek zlatavého moku. foto: ČTK

"Určitě Matušku," odpověděl se smíchem na dotaz, které pivo by návštěvníkům doporučil, Adam Matuška, jeden z organizátorů akce a jednadvacetiletý sládek stejmonenného rodinného pivovaru.

"Můžu vřele doporučit Strahov, můžu doporučit Tramway Ale, což je pivo, které si nechává vařit hospoda Tramway z pražského Spořilova. A máme tu i nejstarší pivovar na světě - Weihenstephan z Německa. Máme tu pivovar Brew Dog ze Skotska, taky bomba," řekl. "Nemáme tady špatná piva," dodal s úsměvem.

TIPY PRO MILOVNÍKY PIVA:

Areál se po poledni pomalu začal zaplňovat, u píp se začaly tvořit fronty. Na prvních 1500 návštěvníků čekaly speciální pivní sklenice ve dvou provedeních - klasické s uchem i pro druh piva nazývaného Ale. "Kategorie těchto piv je v Čechách netypická, zatím není moc populární, ale myslím si, že až se dostane do povědomí lidí, bude oblíbená," míní Matuška.

Nezapomněl ocenit, že se proti předchozím deštivým dnům v metropoli oteplilo a vysvitlo slunce. Někteří návštěvníci si tak mohli pivo vychutnávat i vleže - na dekách na louce.

Poznáte ležák po chuti?

Přítomní se podle Matušky mohou v areálu setkat se sládky různých pivovarů nebo otestovat své pivní znalosti při degustaci. "Někdo si myslí, že je pivař, tak jestli by poznal pšeničné pivo, Ale nebo ležák," řekl Matuška.

Speciální piva z desítek českých i zahraničních pivovarů mohli na baseballovém stadionu Markéta v Praze ochutnat návštěvníci festivalu Beerketa 2011.

Vzhledem k přilehlému baseballovému hřišti Kotlářky Praha mají účastníci festivalu také možnost vyzkoušet si za asistence extraligových hráčů Kotlářky své vlohy pro baseball, ať už při házení nebo pálení.

ĆTĚTE TAKÉ:

"Nemáme jinak žádný doprovodný program. Protože si myslím, že když chce jít někdo na koncert, půjde na koncert, když chce jít někdo na pivní festival, půjde na festival," vysvětlil rámec akce Matuška. Není podle něho určena jen zasvěceným pivním znalcům, ale i široké veřejnosti. Organizátoři by festival chtěli opakovat každý rok.

"Udělat festival v Praze, někde na louce, ne někde uvnitř, ale pod širým nebem, to mě napadlo proto, že tady nic takového není," řekl Matuška. Inspiraci prý našel na obdobných akcích v zahraničí, kterých se účastnil.

Zmínil například londýnský Great British Beer Festival nebo Great American Beer Festival v americkém Denveru. "To jsou dva největší pivní festivaly na světě. Věděl jsem, že tady ještě něco takového chybí," uvedl.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!