Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Šátky ve školách? ‚Ať se ombudsmanka projde v bikinách v Saudské Arábii‘

Česko

  7:00
PRAHA - Server Lidovky.cz se zeptal politiků, zda souhlasí s postojem ombudsmanky Anny Šabatové, podle které ředitelka pražské zdravotnické školy diskriminovala muslimské dívky, když jim zamítla nosit šátek ve škole.

Ilustrační snímek foto: Shutterstock

Michaela Marksová.

Michaela Marksová-Tominová, ministryně práce a sociálních věcí (ČSSD)
“Já si myslím, že výrazné náboženské symboly do škol nepatří. A také vím, že nošení šátku není v řadě případů dobrovolné. V posledních letech jsem přečetla hodně článků v zahraničních evropských médiích na toto téma. Proto vím, že deklarovaná dobrovolnost nošení šátku není ve většině případů pravdivá. Pokud dívky šátek nenosí, jsou často vystaveny šikaně mužů ze svého okolí. Kromě toho mi vadí, že tato omezení se vztahují výhradně na ženy.“

Ombudsmanka: Škola muslimky diskriminovala

Podle ombudsmanky Anny Šabatové Střední zdravotnická škola v Praze 10 vloni diskriminovala studentku ze Somálska, když jí nedovolila nosit ve škole takzvaný hidžáb, jímž si muslimky zakrývají vlasy, krk a někdy i poprsí. Jedna z dvojice dívek, které na škole studovaly,  si na tuto skutečnost stěžovala u ombudsmanky.

Petr Gazdík

Petr Gazdík, místopředseda Poslanecké sněmovny (TOP 09 a STAN)
“Paní ombudsmanka se asi zbláznila, ať se zkusí projít v bikinách po pláži v Saudské Arábii a oni ji to tamní muslimové vysvětlí. Česká republika má určitou kulturu a pokud sem někdo přijíždí, měl by uznávat tyto kulturní zvyklosti. A u nás není zvykem chodit zahalený šátkem. Chápu, že někdo to chce aktivně nosit, ale měl by přijmout zvyklosti té země, ve které žije.“

K TÉMATU:

Pavel Bělobrádek

Pavel Bělobrádek, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace (KDU-ČSL)
“Je to můj osobní názor, ale mně šátky nevadí. Mně vadí zahalování, v tom vidím bezpečnostní riziko. Ale pokud někdo sedí v šátku, jarmulce, nebo v klobouku, není to takový problém. Konečně mládež dnes sedí v kšiltovkách a mě vždycky učili, že u stolu nemá mít muž pokrývku hlavy. Takže myslím, že to je věc, kterou není úplně nutné řešit. Mně by ani nevadilo, kdyby muslimky chodily v šátcích, pokud nebudou mít zahalený obličej a to z důvodů jako je třeba identifikace.“

Jana Černochová na sněmu pražské ODS.

Jana Černochová, poslankyně ODS
“Můj názor je jiný než paní ombudsmanky. Jak ten případ z loňského roku znám, tak nemyslím, že by paní ředitelka cokoliv porušila. Je to úplně uměle vyvolaná kauza, která jen podněcuje další nenávist mezi různými komunitami. A je absurdní, že zrovna paní ombudsmanka se něčeho takového účastní. Považovala bych za správné, aby ředitelé jednotlivých škol měli autonomii v tom, aby si své školní řády upravili sami. Protože každá škola má své specifikum, například Arcibiskupské gymnázium. Tak ať si to každá škola upraví vnitřně, navíc má i svoji samosprávu z rodičů, kteří mohou zasáhnout. Ale ne, že někdo z pozice ombudsmana bude nařizovat a ještě se odvolávat na diskriminaci.“

ČTĚTE TAKÉ:

Jiří Dienstbier

Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva (ČSSD)
“Já na to tak vyhraněný názor nemám. Nemyslím, že by to nutně musela být diskriminace. Osobně považuji zahalování tváří za problematické v jiných souvislostech. Pak je také otázka, zda se nám nesetkává respekt k náboženské svobodě s ochranou práv žen, které chodí zahalené, protože si nejsem jist, že to je vždy jejich svobodné rozhodnutí.“

Tomio Okamura, předseda hnutí Úsvit přímé demokracie

Tomio Okamura, poslanec Úsvitu
“My nebudeme nikoho rozlišovat podle náboženství. Rozhodně nechceme omezovat svobodu kohokoliv, v tomto případě žen, co si na sebe vezmou. To ať si rozhodnou samy. Nicméně trvám na tom, že v případě, že je potřeba někoho identifikovat například na úřadě, u pasové kontroly, u zkoušky na vysoké škole nebo když je vyzván policií, tak je nutné, aby takového člověka bylo možné jasně identifikovat. Nechceme to ale zužovat na muslimky. U nás na Moravě moje babička taky chodí s šátkem na hlavě, a když fouká vítr, nebo sněží, může ho mít i přes pusu. Takže to nemůžeme rozlišovat podle náboženství. Možná vám to připadá překvapivé, protože můj obrázek nastavila média trošku jinak, ale ať si ženy oblékají šátky, já jim do toho mluvit nechci. Ale musí být možná identifikace těchto osob.“

Zbyněk Stanjura (ODS)

Zbyněk Stanjura, předseda poslaneckého klubu ODS
“Nechal bych to na pravomoci ředitelů škol a neupravoval bych to v této chvíli zákonem, to považuji za zbytečné. Určitě bych nechtěl, aby státní moc zasahovala do pravomocí ředitelů. To mi přijde nejrozumnější. Z toho, co jsem četl, tak paní ředitelka zdravotnické školy k tomu uváděla racionální důvody, ale nemyslím si, že každý problém, který tu vznikne, by jsme měli řešit zákonem.“

Jaroslava Jermanová

Jaroslava Jermanová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny (ANO)
“To je těžká otázka. Ale když to vezmu z druhé strany, kdyby Evropanka chodila do muslimské školy, kde mají striktně dáno, že musí chodit zahalená, tak by chodila zahalená. Já jsem zastáncem toho, že když někdo žije v naší republice, tak by měl respektovat základní normy a pravidla, která u nás jsou.“

Stanislav Polčák: „Přikláním se k tomu, co říká jedna nejmenovaná soudkyně: lékař v nemocnici prospívá, za zdmi nemocnice škodí.“

Stanislav Polčák, europoslanec (TOP 09 a STAN)
“Evropský soud pro lidská práva odmítl několik stížností na francouzský a belgický zákon ( tzv. šátkový zákon, zakazující mimo jiné nošení muslimských šátků - pozn. red.), který podávaly muslimky. A tato právní kultura je nám velmi blízká. Já jsem z toho rozhodnutí paní ombudsmanky velmi rozčarován, protože jsem přesvědčen, že určitě nepřihlédla k rozhodnutí těchto lidskoprávních autorit. Je mi s podivem, proč nevycházela ze stejného civilizačního lidskoprávního rámce a proč dospěla paní ombudsmanka k tomuto stanovisku. Je to její názor, nikoliv závazné rozhodnutí a já jsem přesvědčen, že pokud by Česká republika a její autority vyžadovaly, aby se šátky, které zcela zakrývají tvář, nenosily, tak to není porušení lidských práv.“

Jiří Dolejš dorazil na recepci ruského velvyslanectví.

Jiří Dolejš, poslanec KSČM
“Uvědomuji si složitou debatu kolem šátkového zákona ve Francii. I když souhlasím s tím, že ti, kteří žijí na našem území, by měli ctít naše pravidla, tak si myslím, že by ale neměla být příliš omezující v sebevyjádření těch, kteří k nám přichází. Když to přeženu, nemuselo by to pak skončit u zákazu šátků a mohlo by to pokračovat k uniformám, účesu, nebo zákazu nápisu na tričku. Ten, kdo je židovského vyznání, nosí jarmulku a ten, kdo je muslim, zase dodržuje ritus svého náboženství, takže samo o sobě by to neměl být problém. Ovšem naráží se na problém, že zahalenou ženu nemůžete poznat, což je komplikace i pro vyučující. Přináší to tedy sice některé praktické problémy, ale myslím, že jsme schopni se na školách přes to přenést a na tomto případu bych si nedokazoval, že tito lidé musí poslouchat naše pravidla.“

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek

Jaroslav Faltýnek, předseda poslaneckého klubu ANO
“Nevím, proč to to řešíme. Je to téma, kterému nerozumím a nepřipadá mi jako priorita. Neřešili jsme to ani v rámci hnutí a nemám na to názor.“

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...