Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ředitelka kritizované školy: O šátky u muslimských dívek původně nešlo

Vzdělávání

  20:00
PRAHA - Muslimské šátky do škol patří, míní ombudsmanka Anna Šabatová a kritizuje Střední zdravotnickou školu v Praze, že prosazovala opak. „Prvopočátek tohoto případu ale vůbec se šátky nesouvisel,“ říká v rozhovoru ředitelka školy Ivanka Kohoutová.

Praxe na Střední zdravotnické škole v Praze - ilustrační foto. foto: seznamskol.eu

Ivanka Kohoutová.

LN Podle Anny Šabatové vaše škola diskriminovala studentku ze Somálska, když jí nedovolila nosit ve škole takzvaný hidžáb, jímž si muslimky zakrývají vlasy (více ZDE). Jak se díváte na stanovisko ombudsmanky?
Ke zprávě veřejné ochránkyně se nesmím nijak vyjadřovat, protože je to v ní takto výslovně uvedeno. Domnívám se však, že jsem nepochybila. 

LN Můžete se opřít i o stanovisko nějaké nezávislé strany?
Česká školní inspekce šetřila naši školu dvakrát. Ani podle prvního nálezu jsme nepochybili. Stížnost stěžovatelky byla označena jako neoprávněná. Druhé šetření proběhlo v květnu za účasti zástupců ministerstva vnitra. Trvalo čtyři dny a účastnilo se ho osm lidí. Na ústním jednání 16. května nám v přítomnosti Pavlíny Gucké z pražského magistrátu coby zástupkyně našeho zřizovatele a dalších lidí z vedení školy kontroloři prezentovali výsledky kontroly. A ty byly nadstandardně dobré. Písemný protokol však dodnes nemám.

LN Proč jste trvala na nenošení šátků?
Prvopočátek tohoto případu vůbec se šátky nesouvisel. Požadovali jsme, aby dívky doložily dle školského zákona doklad o pobytu na území České republiky. Zatímco jedna nám to poskytla, druhá, která si následně stěžovala u ombudsmana, tak neučinila. Nestalo se tak ani v den zahájení školního roku. Žádný doklad o pobytu ani průkaz azylanta u sebe neměla.

GLOSU Petra Kamberského ČTĚTE ZDE:

LN Proč je šátek ve škole podle vás problém?
Vůbec jsem netušila, že jsou muslimského vyznání. Náboženské vyznání nezjišťujeme. Přišly za mnou do ředitelny bez pokrývky hlavy. Později přišla řeč na to, že budou muset ošetřovat pacienty v nemocnici a že tam budou muži, i to, že budou muset nosit uniformu. Ptala jsem se, zda jim to nebude vadit. Bylo mi řečeno, že to není žádný problém.

LN A další důvody?
Další věcí byla účast na tělesné výchově. Dívka, která do školy chodila, na tělocviku byla pouze jednou. Jde o bezpečnost žáků. A to nejen při tělesné výchově, ale i u odborného vzdělávání. Šátek může být riziko v chemických laboratořích. Za ochranu a bezpečnost žáků ve škole odpovídáme.

Pokrývky hlavy muslimských žen.

Autoři:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Podnikání na rodičovské: Co všechno musíte splňovat?
Podnikání na rodičovské: Co všechno musíte splňovat?

Stále více maminek touží po možnosti pracovat i s malými dětmi. Jak je to s mateřskou, rodičovskou a na co mají maminky podnikatelky nárok? Na to...