Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ředitelka kritizované školy: O šátky u muslimských dívek původně nešlo

Praxe na Střední zdravotnické škole v Praze - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Praxe na Střední zdravotnické škole v Praze - ilustrační foto. | foto: seznamskol.eu

PRAHA Muslimské šátky do škol patří, míní ombudsmanka Anna Šabatová a kritizuje Střední zdravotnickou školu v Praze, že prosazovala opak. „Prvopočátek tohoto případu ale vůbec se šátky nesouvisel,“ říká v rozhovoru ředitelka školy Ivanka Kohoutová.

Ivanka Kohoutová, ředitelka Střední zdravotnické školy v Praze.

Ivanka Kohoutová.

LN Podle Anny Šabatové vaše škola diskriminovala studentku ze Somálska, když jí nedovolila nosit ve škole takzvaný hidžáb, jímž si muslimky zakrývají vlasy (více ZDE). Jak se díváte na stanovisko ombudsmanky?
Ke zprávě veřejné ochránkyně se nesmím nijak vyjadřovat, protože je to v ní takto výslovně uvedeno. Domnívám se však, že jsem nepochybila. 

LN Můžete se opřít i o stanovisko nějaké nezávislé strany?
Česká školní inspekce šetřila naši školu dvakrát. Ani podle prvního nálezu jsme nepochybili. Stížnost stěžovatelky byla označena jako neoprávněná. Druhé šetření proběhlo v květnu za účasti zástupců ministerstva vnitra. Trvalo čtyři dny a účastnilo se ho osm lidí. Na ústním jednání 16. května nám v přítomnosti Pavlíny Gucké z pražského magistrátu coby zástupkyně našeho zřizovatele a dalších lidí z vedení školy kontroloři prezentovali výsledky kontroly. A ty byly nadstandardně dobré. Písemný protokol však dodnes nemám.

LN Proč jste trvala na nenošení šátků?
Prvopočátek tohoto případu vůbec se šátky nesouvisel. Požadovali jsme, aby dívky doložily dle školského zákona doklad o pobytu na území České republiky. Zatímco jedna nám to poskytla, druhá, která si následně stěžovala u ombudsmana, tak neučinila. Nestalo se tak ani v den zahájení školního roku. Žádný doklad o pobytu ani průkaz azylanta u sebe neměla.

GLOSU Petra Kamberského ČTĚTE ZDE:

LN Proč je šátek ve škole podle vás problém?
Vůbec jsem netušila, že jsou muslimského vyznání. Náboženské vyznání nezjišťujeme. Přišly za mnou do ředitelny bez pokrývky hlavy. Později přišla řeč na to, že budou muset ošetřovat pacienty v nemocnici a že tam budou muži, i to, že budou muset nosit uniformu. Ptala jsem se, zda jim to nebude vadit. Bylo mi řečeno, že to není žádný problém.

LN A další důvody?
Další věcí byla účast na tělesné výchově. Dívka, která do školy chodila, na tělocviku byla pouze jednou. Jde o bezpečnost žáků. A to nejen při tělesné výchově, ale i u odborného vzdělávání. Šátek může být riziko v chemických laboratořích. Za ochranu a bezpečnost žáků ve škole odpovídáme.

Pokrývky hlavy muslimských žen.

Pokrývky hlavy muslimských žen.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!