Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Balíček halloweenských ozdob skrýval zoufalý dopis z čínského lágru

Svět

  15:17
Když Julie Knightová z amerického Ohia rozbalila balíček halloweenských dekorací, objevila mezi ozdobami dopis. Neznámý pisatel v něm lámanou angličtinou popisoval hrůzné podmínky, v nichž je nucen žít, a prosil o pomoc. Dekorace i dopis vznikly za zdmi Ma-san-ťia, smutně proslulého čínského pracovního tábora.
Halloweenské dekorace (ilustrační fotografie)

Halloweenské dekorace (ilustrační fotografie) foto: Shutterstock

Rok co rok Julie Keithová zdobila koncem října svůj dům v oregonském Damascusu různými hororovými a strašidelnými výjevy. Podobně jako miliony dalších Američanů se tak připravovala na oslavu Halloweenu, zábavné taškařice, která se slaví v předvečer Svátku všech svatých.

Přístup třiačtyřicetileté matky dvou dětí se však k tomuto svátku změnil. Když totiž loni vytáhla z krabic tři falešné náhrobky, jimiž chtěla ozdobit zápraží, z jedné vypadl dopis. Psaní na linkovaném papíru, vytrženém z obyčejného sešitu, napsal výrobce kýčovité dekorace, vězeň z tábora Ma-san-ťia na severovýchodě Číny.

ČTĚTE TAKÉ:

Budou si vás navždy pamatovat

"Pokud náhodou koupíte tento produkt, přepošlete prosím tento dopis Světové organizaci na ochranu lidských práv. Tisíce lidí tady vám za to budou děkovat a budou si vás navždy pamatovat," stálo v něm špatnou angličtinou s řadou čínských znaků.

Rozsáhlý dopis, ukrytý v dekoraci za 29 dolarů z amerického řetězce Kmart, detailně popisoval fyzické i psychické utrpení čínských vězňů v táboře. Keithová byla v šoku. Nejprve si myslela, že je to podvrh, pak si ale dopis přečetla znovu a začala hledat informace na internetu.

"Věděla jsem, že v Číně jsou pracovní tábory, ale tohle bylo jako facka do tváře. Nevěděla jsem, jestli ten člověk žije, nebo je mrtvý. Zda je ještě v táboře. Je neuvěřitelné, že se dopis dostal z Číny až sem," popsala nyní americké stanici CNN.

Právě tato stanice si totiž dala tu práci a vydala se po stopách dopisu. Keithová tehdy volala na skupiny ochránců práv v okolí svého bydliště, ti se jí však neozvali zpět, a tak dopis pověsila na svém facebookovém profilu. Zaujal místní noviny, které o čínském zboží podivného původu napsaly článek a ten se dostal k CNN.

"Seberou vám čest a poníží vás"

A pak nastala práce pro korespondenta CNN v Číně, který se jal autora dopisu hledat. Po několika měsících uspěl. Do redakce za ním přišel muž, podle všeho autor dopisu. Pan Čang - jak se mu podle CNN říká - byl příslušníkem zakázané duchovní školy Falun Gong, jíž čínská vláda označuje za nebezpečnou sektu.

Čang byl uvězněn před olympijskými hrami v Pekingu v roce 2008 a ve vězení strávil dva a půl roku. Hned v prvním roce věznění napsal dvacet dopisů, v nichž informoval o bezpráví a krutosti v lágru Ma-san-ťia. Jen jeden dopis se však dostal na veřejnost - ten z Oregonu.

"Lidé, kteří tohle nezažili, si to neumějí představit. První, co udělají, je, že vám seberou vaší čest a poníží vás," popsal CNN Čang. Stejně jako mnoho dalších vězňů věřil, že bude méně trpět, když bude usilovně pracovat v továrně na zboží všeho druhu. "Vyrábění věcí jsme považovali za únik z brutálního násilí. Mysleli jsme, že se ubráníme slovnímu nebo fyzickému násilí, pokud budeme dobře pracovat," popsal s tím, že tomu tak ale nebylo. Trpěli stejně.

Keithová soudí, že američtí zákazníci musí změnit přístup k čínskému zboží. Napsala proto na americký celní úřad a ptala se, jak je možné, že se do země může dostat zboží vyrobené v lágru. Úřady ji odpověděly, že se na případ zaměří. Pak už se jí ale neozvaly. Keithová se obrátila i na společnost Sears, která vlastní Kmart. Tamní ředitelství jí však poslalo zprávu, že "po vnitřním vyšetřování nenašlo žádný důkaz o tom, že by výrobky pocházely z pracovního tábora". Firma však dodala, že se s tímto dodavatelem rozloučila.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!