Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Británie špiony nemění

Názory

  10:04
Zlaté časy studené války. Tuhle mantru si neopakují jen nostalgici „staré dobré EU“, rozuměj na západ od někdejších ostnatých drátů. Mohou si ji připomínat i špioni z východu. Měli smůlu a byli polapeni? I tak si uchovali slušnou šanci na propuštění - na výměnu ve stylu kus za kus. Vždyť v rozděleném světě musí být jeden za osmnáct a druhý za dvacet bez dvou.

Andrej Lugovoj foto: AFP

Třeba takový Karel Kocher. Agent KGB a StB činný u Američanů, podle některých zdrojů spoluzodpovědný za sebevraždu ruského diplomata Ogorodnika. A když Kochera Američané v roce 1984 odhalili? Dva roky poté byl vyměněn za Anatolije Ščaranského, vězněného v Sovětském svazu, jenž se „provinil“ tím, že žádal o možnost vystěhování pro sovětské Židy.

Historka z archivů studené války? Ne tak úplně, jak právě vidíme v Británii. Třeba takový Andrej Lugovoj. Bývalý agent (bývalé?) KGB, podle londýnské policie podezřelý z loňské vraždy rovněž „bývalého“ Alexandra Litviněnka, ovšem již britského občana. Co s tím, když Lugovoj je teď v Rusku a Moskva ho nevydá? Prý tomu brání ruská ústava, ale pes je zřejmě zakopán jinde. Jak tvrdí ruské ministerstvo zahraničí, i Londýn odmítá vydat ruské občany podezřelé ze zločinů.

A jsme doma. Moskvě se silně nelíbí londýnský pobyt i aktivity Borise Berezovského či někdejšího čečenského předáka Achmada Zakajeva. Nevzpomíná Kreml tak trochu na „báječná léta s nepřítelem“ a možnost výměny zainteresovaných?

Konec vzpomínek, zní vzkaz nového britského premiéra Gordona Browna - místo kšeftu totiž následovalo vyhoštění čtyř ruských diplomatů z Londýna. Pro nostalgiky starých časů to oživuje studenou válku. Jenže opak je pravdou. Británie - za souhlasu opozice - dala najevo, že odmítá klást případy Lugovoj a Berezovskij na jednu studenoválečnou rovinu, že nejsou jeden za osmnáct a druhý za dvacet bez dvou. Možná, že Berezovskij je trochu cvok snící o demokratickém převratu v Rusku, ale není to vrah.

Ronald Reagan odmítal jadernou rovnováhu strachu jako nemorální, vyděračskou. Podobně teď Gordon Brown odmítl rovnováhu mezi vrahem a nepohodlným politikem.
Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...