Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Břitký sarkasmus nepatří do arzenálu seriózního mluvčího, hodnotí Ovčáčka Špaček

Česko

  5:01
PRAHA - „Je mluvčím prezidenta 24 hodin denně, 365 dní v roce, i když jde do lesa na houby,“ říká Ladislav Špaček, odborník na etiketu, k posledním výrokům Jiřího Ovčáčka. Ten naposledy neváhal a osočil premiéra Bohuslava Sobotku, že se stal součástí antizemanovské kampaně a že promlouvá hlasem médií.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček. foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Premiér Bohuslav Sobotka si definitivně vybral: Není hlasem národa. Stal se hlasem médií.“ Těmito slovy okomentoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček názor českého premiéra, který vyjádřil nesouhlas s počínáním prezidenta Miloše Zemana na výročí 17. listopadu.

A později si ještě dokonce přisadil: premiéra Sobotku na svém Twitterovém účtu osočil z toho, že se přidal k „masivní antizemanovské kampani“.

Ostatně na sociálních sítích si nebere servítky dlouhodobě. Jeho zatím poslední vyjádření na premiéra Sobotku jsou ale podle Ladislava Špačka nepřijatelná.

„Úředník, byť ve vysoké funkci Kanceláře prezidenta republiky, nemá právo na samostatné úsudky, které se týkají ostatních ústavních činitelů. Je mluvčí prezidenta republiky a jeho funkce mu více kompetencí nedává,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz Špaček, odborník na etiketu a zároveň bývalý mluvčí prezidenta Václava Havla.

Coby mluvčí může Ovčáček podle jeho názoru tlumočit stanoviska prezidenta republiky a občas komentovat nedůležité situace, ale nikoli vyjadřovat vlastní hodnocení dalších ústavních činitelů. „A podrobovat je takové ironické kritice, jako to udělal nyní naposled. To překračuje všechny meze,“ dodal Špaček s tím, že břitký sarkasmus a ironie „nepatří do arzenálu seriózního mluvčího“.

Ladislav Špaček

Ovčáčkova kritika premiéra Sobotky přišla v návaznosti na výročí 17. listopadu. Hlava státu se objevila na podiu vedle představitelů islamofobního hnutí Islám v České republice nechceme. To si vyhradilo prostor na Albertově a kvůli policejní blokádě se studenti, kteří přišli uctít památku svátečního dne, na místo nedostali.

„V současné chvíli jsme všichni v sociální demokracii na pana prezidenta strašně naštvaní za to, co udělal,“ okomentoval Sobotka v rozhovoru pro Hospodářské noviny Zemanovo vystoupení. K jeho vyjádření pak přednesl Ovčáček nejen kritiku za Miloše Zemana, ale i svou vlastní.

Co Ovčáček říká, určuje Zeman

I kdyby ale Ovčáček podle Špačka veřejnost upozornil, že nyní vyjadřuje své stanovisko, ani to mu nemusí posloužit jako argument. Na druhou stranu platí, že ať se to lidem líbí, nebo ne, mluvčí Ovčáček může dělat jen to, co mu prezident Zeman dovolí.

„Rozhoduje stanovisko jeho šéfa. Jestliže ho nechává komentovat výroky ostatních ústavních činitelů, jestliže je spokojen s jeho působením v tomto směru, je to pro jeho práci a postavení rozhodující. My nemůžeme říkat, jestli na to má právo. Jeho náplň práce určuje prezident,“ řekl Špaček a dodal: „Je ale mluvčím prezidenta 24 hodin denně, 365 dní v roce, i když jde do lesa na houby. Nemůže se zprostit svého postavení. Každý jeho výrok je vnímán jako výrok mluvčího prezidenta.“

A co na to jazykovědec?

K akci na Albertově mimo jiné Ovčáček uvedl, že se od počátku jednalo o „připravenou provokaci“. Po kritice z řad studentů a akademiků, že jim nebyl umožněn vstup k pamětní desce na Albertově, přes média vzkázal, že mohli přijít jindy. O akci extremistické strany Blok proti islámu prý věděli, a tak s omezením mohli počítat.

Jeho kritici mu následně vyčetli, že tato slova připomínají rétoriku Rudého práva.

„Není nic divného na tom, když člověk navštíví hřbitov a uctí památku zemřelého. Ale jen do té doby, nechce-li své návštěvy zneužít k politické provokaci,“ zaznělo totiž v Rudém právu v roce 1989. Tím tehdy ústřední tisk Komunistické strany Československa veřejnosti vysvětloval, proč studenti nesměli položit květinu k hrobu Jana Palacha.

Téměř totožné argumenty pak podle studentů zazněly i letos, po 26 letech od pádu komunismu.

Ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd Karel Oliva

K Ovčáčkovu slovníku má jasné stanovisko i lingvista Karel Oliva. „Faktem je, že Ovčáčkův nadřízený Miloš Zeman již ve své prezidentské kampani dosáhl předtím netušených hloubek a během svého působení v úřadě v tomto strmém sestupu ještě pokračoval – stačí si vzpomenout na nechvalně známá rozhlasová vyjádření. Nemělo by být proto pro nikoho překvapivé, že se obklopuje osobami užívajícími jeho jazykový styl,“ okomentoval Oliva pro server Lidovky.cz (viz box níže).

Zároveň připomněl, že ani v historii nebyly politické spory v české kotlině vedeny gentlemansky. Ani za Rakouska, ani za první republiky, a už vůbec v letech 1938 až 1989.

„Stručně shrnuto, nekulturnost vyjadřování Jiřího Ovčáčka je jen odrazem (nejen) jazykové nekulturnosti českého politického života. Je to ovšem špatně, neboť prezident a jeho mluvčí by měli fungovat jako antiteze úpadku a jako pozitivní vzory.“ doplnil jazykolog Oliva.

VÝROKY JIŘÍHO OVČÁČKA

  • Albertov, 17. listopadu 2015
    „Celé to bylo od počátku připravená provokace,“ řekl Ovčáček v České televizi ke snaze studentů a zástupců Univerzity Karlovy projít k pamětní desce. „Mohli tam přijít kdykoliv jindy. Policie nabídla pustit zástupce. Nechápu, proč tam chtěli jít všichni,“dodal.
  • K premiérově kritice Zemana kvůli 17. listopadu po boku extremistického Bloku proti islámu
    „Premiér Bohuslav Sobotka si definitivně vybral: Není hlasem národa. Stal se hlasem médií.“
  • K aktivistovi Otakaru van Gemundovi, který chtěl protestovat na Pražském hradě proti Zemanovi. Policie jej zadržela, narušoval prý pietu
    „Pan prezident uctil památku T. G. M. Uřvanci z Pražské kavárny ostudně povykovali i při státní hymně.“
  • Akce umělecké skupiny Ztohoven - rudé trenýrky vlající nad Hradem místo standarty
    „Pražská kavárna se fašizuje. Už se neštítí zneuctění státních symbolů a Hradu českých králů, československých a českých prezidentů.“
    „Hrad pošpinili 15.3.1939 vlajkou nacisté. Pak už se toho nikdo neodvážil, ani sovětští okupanti. Až nyní vandalové vydávající se za umělce.“
  • Pražská kavárna
    „Rozeznávám dva druhy kaváren,“ uvedl Jiří Ovčáček v rozhovoru se Světlanou Witowskou. „Ta první je prvorepubliková, kde se lidé scházejí a diskutují spolu a navzájem respektují své názory. A pak je kavárna druhorepubliková, která neuznává a není schopná akceptovat názory druhých a své názory se snaží fundamentálně vnucovat ostatním.“
    „Když sleduji tu obrovskou intoleranci a míru sprostoty na Twitteru, který považuji za kanál pražské kavárny, tak jsem šokován,“ dodal.
  • Zablokování facebooku, kvůli čemuž obvinil Ovčáček pražskou kavárnu
    „Pražská kavárna po mých včerejších kritických výrocích vyřadila na nějaký čas z provozu můj facebookový profil.“
  • K pohoršení nad návštěvou ruské restaurace v New Yorku, kde Miloš Zeman slavil své narozeniny
    „Nevěděli jsme, že v pražských redakcích existuje seznam zakázaných míst v USA!“
  • Hradní mluvčí Jiří Ovčáček ostře odsoudil studii týkající se ruské propagandy v souvislosti s ukrajinskou krizí. Studie pochází z dílny Evropských hodnot a institutu CEPI
    „Považuji za velmi smutné, že v době, kdy si připomínáme okupaci naší země a následnou normalizaci spojenou s propagandou, aktivizují se u nás propagandistické a nátlakové skupiny, které používají (i za peníze daňových poplatníků!) podobné metody,“
  • Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček zkritizoval výzvu stovek českých vědců k toleranci vůči uprchlíkům
    „Dovolím si se svolením pana prezidenta v této věci sdělit svůj osobní názor,“ uvedl Ovčáček na dotaz Parlamentních listů. „Tato aktivita pouze prohlubuje příkop mezi takzvanými elitami a českou společností,“ dodal mluvčí.
Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...