Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Byliny nebo kamzíci? Nimrodi se hádají s ochranáři o Jeseníkách

Česko

  10:00
PRAHA - Kamzíci v Jeseníkách jsou na vyhynutí. Ochranáři a ministerstvo životního prostředí si stojí za tím, že zvířata by měla jako nepůvodní druh z Jeseníků zmizet. Ačkoliv se zatím nepustili do jejich hromadného střílení, počet kamzíků už nyní postupně klesá.
Kamzík - ilustrační foto

Kamzík - ilustrační foto foto: Shutterstock

Podle údajů ministerstva životního prostředí bylo v 80. a začátkem 90. let v Jeseníkách přes 650 kamzíků, nyní vykazují myslivecké statistiky zhruba 140 kusů zvířat.

Během několika týdnů by tak měla petičním výborům parlamentu přijít výzva s 25 tisíci podpisy, které se snaží kamzíky v Jeseníkách zachránit. "Petice běží už rok a čekáme na poslední asi pětistovku podpisů, než ji odešleme do sněmovny a Senátu," říká předseda občanského sdružení Jesenický kamzík Zdeněk Pavlíček.

Petice vznikla před rokem jako reakce na plán Chráněné krajinné oblasti Jeseníky (CHKO). Vedoucí oblasti Jan Halfar tehdy pro LN připustil, že v dlouhodobém plánu péče o krajinu se s kamzíky nepočítá a stav jesenické přírody by se měl vrátit před dobu císaře Františka Josefa I. Ten totiž v roce 1913 nechal kamzíky vysadit. Zvířata však podle vedení CHKO ničí vzácné druhy rostlin a navíc svými kopyty způsobují erozi půdy.

INFOGRAFIKA: Ulovená zvěř v Česku
Klikněte pro zvětšení

Myslivci a zastánci kamzíků se tak už rok dohadují s ochranáři, zda mají dostat přednost chráněné květiny, nebo v Evropě ohrožený kamzík. Myslivci navíc zpochybňují tvrzení ochránců, že by kamzík rostlinám a půdě škodil. Dokonce si nechali vypracovat několik studií.

Ministerstvo věří ochranářům

Postoj ministerstva životního prostředí vůči kamzíkům se ale zatím nezměnil. "Stále platí, že z hlediska ochrany přírody je dlouhodobým cílem omezovat populace nepůvodních druhů, zejména těch, které ohrožují dochované přírodní hodnoty," odpověděl LN úřad.

Zastánci kamzíků už se rok dohadují s ochranáři, zda mají dostat přednost chráněné a v Jeseníkách původní květiny, nebo v Evropě chráněný a ohrožený kamzík.

Nic na tom zřejmě nezmění ani nový ministr Pavel Drobil. "Věřím, že vedení chráněné oblasti ví, co dělá, a nechám to proto na nich. Ale obecně mi přijdou diskuse, koho máme chránit a koho ne, absurdní," řekl LN ministr.

Úředníci už se loni bránili, že nechtějí kamzíky v Jeseníkách zcela vystřílet, ale pouze jejich stav omezit na únosnou mez. Současný počet, 140 horských koz, ovšem už ministerstvu nepřijde problematický, navíc za snižování stavu kamzíků v Jeseníkách mohou podle úředníků sami myslivci, kteří je loví.

"Podle některých pozorování je faktický stav zřejmě ještě nižší než 140 kusů, a pokračující lov tak převyšuje reprodukční schopnosti místní populace," tvrdí ministerstvo.

Podle oficiálních statistik se v celém Česku ulovilo od dubna 2008 do března minulého roku 27 kamzíků, deset jich uhynulo. Kromě Jeseníků žijí kamzíci v Lužických horách. Podobných sporů, jako je existence kamzíků v Jeseníkách ovšem řeší ochránci s myslivci či rybáři víc.

Většinou však bývají opačné -zatímco ochranáři bojují za práva vzácných zvířat na pobyt v české přírodě, druhé straně vadí. Největším nepřítelem rybářů tak jsou v posledních letech kormoráni, kteří drancují rybníky, ale nikdo je jako chráněné zvíře nemůže zastřelit. Výjimku k odstřelení stovky kormoránů dostali v srpnu jen rybáři na Karlovarsku.

Podobně se mezi myslivci často objevuje názor, že do české přírody nepatří rys ostrovid. Zákonem silně chráněná šelma, za jejíž výskyt v Česku se bije řada ochránců, totiž může lovením srnek či jelenů myslivcům často konkurovat.