Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Čech v Keni: Ebola je strašák pro všechny. Naštěstí na nás místní nestřílejí

Svět

  18:22
ITIBO (KEŇA) - Aleš Bárta z humanitární organizace ADRA působí na misi v Keni. Ta patří mezi africké země, jež by mohla ohrozit smrtící epidemie eboly. Své zážitky z prostředí afrického zdravotnictví popsal pro server Lidovky.cz.

V ebolovém centru foto: © Lékaři bez hranic

Ebola…slovo velmi krátké na to, jakou má obrovskou moc, sílu a schopnost zabíjet. V současné době je tato nemoc propíraná a skloňovaná snad všemi jazyky světa. Jeví se jako obrovská hrozba nejen západní Afriky, ale postupně může napadat další země černého kontinentu. Zdaleka už to není jen záležitost regionální, územní nebo kontinentální, jak jsme znali z dřívějších dob. Při dnešní migraci lidí a možnostech leteckého spojení, může ebola zasáhnout do celého světa.

Pracuji jako zdravotník a manažer malé nemocnice v Itibo, zapadlé oblasti západní Keni, kde je složitě dostupná základní zdravotní péče pro místní obyvatele. Humanitární organizace Adra ČR zde vybudovala před devíti lety zdravotnické zařízení, které mám od jeho založení na starosti. Jezdí k nám lékaři – specialisté a studenti medicíny na stáže, které jsou pro ně velmi cenné, neboť se zde setkávají s případy a nemocemi, které už v Evropě neuvidí.

PSALI JSME:

Před pár lety, kdy právě v sousední Ugandě byl potvrzený výskyt několika případů eboly, prakticky pár set kilometrů od nás, což na Afriku je skoro za humny, přivezli do naší noční služby ženu ve velmi vážném stavu. Rychle jsme ji zajistili přístroji a léky a mysleli jsme si, že máme vyhráno. Po pár hodinách ale paní začala krvácet ze všech tělesných otvorů, kašlala a zvracela krev, v moči a stolici měla také výrazné známky krvácení. Samozřejmě jsme začali uvažovat o hemoragické horečce, do které nespadá jenom právě zmiňovaná ebola, ale Afrika jich má v rukávu ještě několik.

Krevní vzorky

Nastavili jsme ochranné podmínky pro nás, jak jen jsme byli v tu chvíli schopni. Po několika hodinách jsme nemocnou převáželi naší sanitkou do vzdálené nemocnice, kde krátce na to zemřela. Vzhledem k závažnosti onemocnění jsme pro jistotu kontaktovali zastoupení mezinárodní zdravotnické organizace CDC, která eviduje a přijímá opatření i v takovýchto krizových situacích. Měli jsme zajistit krevní vzorek a dovézt do laboratoře v Nairobi, což bylo nemožné vzhledem k úmrtí ženy a vzdálenosti transportu od nás. Naštěstí to byla slepá ulička, nikdo další neonemocněl stejnými příznaky a my jsme stav nakonec uzavřeli jako těžkou poruchu srážlivosti krve nejasné příčiny.

Oblast Itibo

Oblast Itibo

Dnešní situace je ale pro mě, pro nás, zcela jiná. Blízká a reálnější. Už se opravdu zaměřujeme při vyšetření pacienta i na to, zda nebyl v kontaktu s někým ze zemí západní Afriky, pokud má nějaké nespecifické potíže doprovázené krvácením. Ebola je strašák pro všechny, i pro nás. Tak trošku v hloubi duše si říkáme, že je hodně nepravděpodobné, aby se někdo z naší spádové oblasti setkal s nakaženým člověkem ze západní Afriky.

Urputný boj lékařů

Ale… to „ale“ je zde a může být zhmotněno do reality. Pravidelně sledujeme všechny zprávy, které se v médiích a i na zdravotnických portálech objevují ve vztahu k této nemoci. Sledujeme, jak ebola přestoupila do další (již čtvrté) země západní Afriky. Sledujeme urputný boj lékařů a zdravotníků s její eliminací i za cenu vlastního života. Také si klademe otázku, jak by reagovalo naše spádové obyvatelstvo, kdyby se nedej Bože onemocnění objevilo i u nás. Afričané obecně jsou velmi komunikativní a kontaktní etnikum.

Aleš Bárta

Působí v charitativní organizaci ADRA jako zdravotník a manažer nemocnice v zapadlé části Keni zvané Itibo.

Pomoci nemocným v této zemi můžete například zasláním DMS KENA na číslo 87777. Více informací ZDE.

Navštěvování nemocných je i v případě infekčních chorob, které zde u nás léčíme, naprosto běžná záležitost a moc si nedovedu představit, jak jim to zakázat. Pokud například starší člověk onemocní a nemůže jít v neděli do kostela, osazenstvo kostela přijde za ním do nemocnice do pokoje k lůžku a tam provádí krátkou mši a modlení. Na druhou stranu si nemyslím, že by v naší oblasti mohlo dojít k podobným záležitostem, jako se děje např. v Sierra Leone, kdy místní se zbraněmi vyhánějí zdravotníky, kteří jim chtějí pomoci.

Testování na přítomnost viru ebola (Sierra Leone).

Je to zřejmě právě o nedůvěře k nim. Nás zde už léta znají, vědí, že se mohou kdykoliv obrátit se svými nemocemi, zraněními a neduhy. Když nepomůže šaman, jsme tady my. Důvěra ve zdravotnický personál, který se svými pacienty léta pracuje, je myslím základem dobré spolupráce.

Budeme doufat, že se nakonec skvělým týmům mezinárodních zdravotnických organizací podaří tuto nemoc zatlačit do kouta a zase na čas bude jen velkým strašákem ve statistikách úmrtnosti a studentských skriptech… pouhé krátké slovo…ebola.

Autor:

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...