Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Oběti eboly vydáváme rodinám ve vacích, aby se nenakazily, říká šéf Lékařů bez hranic

Svět

  11:00
PRAHA - Účinný lék neexistuje. Přesto se o nakažené ebolou starají pracovníci humanitární organizace Lékaři bez hranic a bojují s šířící se infekcí. Ředitel její české pobočky Pavel Gruber serveru Lidovky.cz přibližuje současnou situaci v západní Africe. „Jednou jsme podcenili komunikaci a místní lidé na nás zaútočili a obviňovali nás, že jsme tu nemoc přinesli my,“ vypráví.

Pracovníci humanitární organizace Lékaři bez hranic vynášejí jednu z obětí eboly. foto: © Lékaři bez hranic

Lidovky.cz: Epidemie eboly vypukla v březnu letošního roku na západě Afriky, co ji způsobilo?
Nevíme, co bylo příčinou, ale známe mechanismus přenosu. Ten virus s nejvyšší pravděpodobností žije v netopýrech, ze kterých se přenáší na primáty a z primátů na lidi. Ale proč právě v tuto chvíli na tomto místě k tomu přenosu došlo a aktivovalo se, to opravdu netušíme.

Obětí eboly přibývá

Počet obětí viru ebola ve třech západoafrických zemích - Guineji, Libérii a Sieře Leone - se zvýšil na 467. Uvedla to v úterý Světová zdravotnická organizace (WHO). Celkový počet nakažených zákeřnou chorobou od března letošního roku již přesáhl 750.

Lidovky.cz: Jak se nemoc šíří mezi lidmi?
Šíří se všemi tělními tekutinami: potem, výkaly nebo slinami.

Lidovky.cz: Kolik v současnosti působí pracovníků Lékařů bez hranic na postižených místech a jakým způsobem pracují?
Máme přes 300 mezinárodních a místních spolupracovníků ve třech zemích (Guinea, Sierra Leone, Libérie - pozn. red.). Postup, jak zastavit šíření eboly má dvě části: jedna je ta viditelná - postavíme ebolové centrum v místě nákazy, kde izolujeme nakažené pacienty.Tím, že na ebolu není lék, tak jim dáváme jenom podpůrnou terapii a mírníme příznaky, čímž jim dáváme šanci, že samo jejich tělo nákazu přemůže. K tomu ale bohužel dochází jen v malé míře.

K TÉMATU:

Druhá část, která není tolik vidět, ale je velmi důležitá, je pak komunikace s lidmi, protože oni jsou velmi vyděšení, když vidí, jak se tato nemoc šíří vesnicemi a komunitami. My jim musíme vysvětlit, o co se jedná, jak je to nebezpečné a ukázat cesty, aby se ta nákaza dál neroznášela. Samozřejmě velký problém je i pohřeb těl. Když někdo zemře v ebolovém centru, přirozeně chceme příbuzným umožnit, aby ho pohřbili v souladu se svými tradicemi, ale mrtví musí být ve vaku. Tím je izolujeme od kontaktu s rodinou, v opačném případě by došlo k dalšímu přenosu nákazy.

Lidovky.cz: To neexistuje žádný způsob, jak účinně léčit pacienty?
Pacienti jsou velmi hydratovaní a bývají ve velmi špatném psychickém stavu, ale ebolu mohou překonat jenom sami. Neexistuje jediný lék ani očkování a my na to poukazujeme dlouhodobě. A netýká se to jenom eboly, ale všech tzv. opomíjených nemocí, kde z hlediska farmaceutického průmyslu není žádný zisk, protože je to určené pro chudé vesničany ze zemí třetího světa. Když v tom není výdělek, nikdo nechce investovat.

Lidovky.cz: Takže se v současnosti nic proti těmto nemocím nevyvíjí?
Pokud vím, tak nic. Ale naše oraganizace si je dlouhodobě vědoma této situace a když jsme v roce 1999 dostali Nobelovu cenu za mír, tak jsme tu finanční částku využili k založení nové instituce, která se jmenuje Léky pro opomíjené nemoci. V jejím rámci se vyvíjí nové léky na tuberkulózu nebo leishmaniózu. Ale také na HIV, protože jsou v současnosti existující léky velmi nešikovné pro děti. Sice můžeme jenom poukazovat, že farmaceutický průmysl tímto směrem vůbec neinvestuje, ale tím to nijak nezměníme.

Lidovky.cz: Jak ovlivňuje situaci na postižených místech panika, která vypukla mezi obyvateli?
Práce na psychice místních lidí představuje velkou část našich aktivit (práce) a je velmi důležitá. Když se na tu situaci podíváte jejich očima, tak kolem nich se objeví nějaká neznámá nemoc, která má úmrtnost v komunitě 90%. Do toho se objevíme my v oděvech, které připomínají mimozemšťany, a oni to musí celé zpracovat. Takže se nám například stalo, když jsme jednou podcenili komunikaci, že na nás místní lidé zaútočili a obviňovali nás, že jsme tu nemoc přinesli my.

Lidovky.cz: Hrozí šíření nemoci i do Evropy a jiných částí světa?
Už teď je to velký problém pro celou západní Afriku, kde rozšíření aktuálně hrozí. Naše organizace je v současnosti na limitu našich kapacit, takže potřebujeme, aby úsilí zvýšily ještě další organizace. Podle našich domněnek v případě Evropy nebezpečí nehrozí, všechno nasvědčuje totiž tomu, že tento virus potřebuje teplo. To znamená, že i kdyby byl zanesen do Evropy, dlouho by nepřežil.

Lidovky.cz: Jak přistupují k tomuto problému místní vlády?
Zejména na začátku k určitému podcenění situace došlo. Problém eboly je ten, že se na úvod velmi těžko rozeznává od běžné chřipky. Místní zdravotníci pak bývají často mezi prvními, kdo se nakazí a šíří nákazu dál. Takže vlády musí zejména rozšířit školení a povědomí o nemoci, na druhou stranu si ale uvědomujeme, v jaké situaci ty státy jsou. Z našeho pohledu však musí nejvíce zvýšit svoje úsilí Světová zdravotnická organizace (WHO - pozn. red.), agentury OSN a další velké humanitární organizace.

Lidovky.cz: Žádné z nich se neangažují?
Momentálně jsme z těch větších jediní. WHO o situaci ví, ale její reakce podle nás není dostatečná.

Lidovky.cz: Jak moc je pro pracovníky organizace Lékaři bez hranic tato práce riziková? Jsou někteří nakažení?
Zatím nikdo. Těžíme z mnohaletých zkušeností z boje s ebolou a s jinými krvácivými horečkami, takže to know-how máme. Používají se ochranné oděvy a existuje mnoho pravidel. Například zdravotníci pracují vždycky po dvou, protože jsou v těch obrovských vedrech navlečeni v ochranném oděvu a někomu se může udělat nevolno, ten druhý mu pak pomůže. V tomto oblečení pak mohou být maximálně 30 minut. Dále se všechno dezinfikuje chlorem a co nejde, to se spálí po každém použití. Tím ale neříkám, že to není nebezpečné, ale zatím se nám daří se nákaze vyhnout.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!