Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

‚Neschválení protikuřáckého zákona je ostuda, jsme rozvojová země‘

Česko

  16:41aktualizováno  20:34
PRAHA - Nad všemi ekonomickými zájmy by mělo stát právo na ochranu zdraví. A v první řadě by politici měli jednat v zájmu ochrany obyvatel, myslí si Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu. „To, že poslanci neschválili takzvaný protikuřácký zákon, je ostuda. Myšlením jsme rozvojová země,“ podotkla.

Protikuřácky zákon bude platný od konce května. foto: Shutterstock

Počet kuřáků v Česku mírně klesl

Počet kuřáků podle poslední studie kuřáctví v ČR z roku 2015 mírně klesl na 24 procent. Více je stále kuřáků mužů (více než 30 procent). Muži kouří nejčastěji 15 – 24 cigaret denně (35,5 procenta), ženy pak nejčastěji 5 - 9 cigaret denně (32,6 procenta).

V porovnání s rokem 2014 nedošlo k poklesu počtu nekuřáků exponovaných tabákovému kouři na pracovišti(14,8 %), kuřáků je kouři vystaveno samozřejmě více (18,3 %). V domácím prostředí je kouři vystaveno 8,3 % obyvatel, převaha je u mladistvých.

Zákaz kouření v restauracích podle Marie Nejedlé neměl ochraňovat jen samotné kuřáky, ale i ty, kteří jsou tabákovému kouři vystaveni. A nejde jen o ty, kteří jsou v blízkosti osoby, jež kouř vydechuje, tedy kouř „z druhé ruky“.

Poslanci nakonec protikuřácký zákon neschválili. Vše se vrací na začátek

„Karcinogenní látky, obsažené v tabákovém kouři, zůstávají dlouhodobě na povrchu stěn a vybavení místností, tedy v záclonách, koberci, matraci, peřinách či na nábytku, dále na šatech, ve vlasech či pokožce člověka,“ vyjmenovává Nejedlá.

A podle studie Oxfordské univerzity je těchto látek velmi těžké se zbavit a trvá to až dva roky. „Zůstávají zde i po důkladném vyvětrání, či poté, co vyjdeme ze zakouřené místnosti,“ vysvětluje.

Kdo je v kontaktu s kuřákem i ve venkovním prostředí, je v ohrožení kouřem z druhé i třetí ruky.

Tabákový kouř obsahuje více než sedm tisíc chemických látek, z nichž stovky jsou dráždivé a toxické a více než 70 z nich je karcinogenní. V důsledku pasivního kouření předčasně v Česku umírá tři tisíce lidí.

Restauratéři výsledek vítají

Asociace hotelů a restaurací uvítala rozhodnutí sněmovny zamítnout tzv. Protikuřácký zákon. Podle ní návrh od začátku ignoroval dopady navrhovaných restrikcí na podnikatele v pohostinství. Naopak Unii výrobců a dovozců lihovin neschválení protikuřáckého zákona, který obsahoval i zpřísnění pro prodej lihovin nezletilým, vadí.

Restauratéři se domnívají, že je lépe vyžadovat důsledné plnění současného zákona než opakovaně měnit podmínky v podnikání. "Jedním z hlavních problémů návrhu zákona, na který asociace od počátku poukazovala, byla snaha státu přenášet odpovědnost za důslednou kontrolu konzumace alkoholu mladistvými na podnikatele," uvedl prezident asociace Václav Stárek.

Nejedlá také srovnává, jak se liší situace člověka, který se rozhodne kouřit, a toho, kdo se nepřipoutá v autě. „Jediný rozdíl je, že při nepřipoutání je smrt okamžitá, ale při kouření trvá roky. Tohle by ale zástupci volení lidmi měli předvídat a rozhodovat v jejich prospěch. Rozhodují o jejich budoucnosti, o budoucnosti jejich dětí. Odpovědnost za zdraví své i ostatních by měl mít každý z nás a v první řadě politici, kteří by měli jednat v zájmu prosperity. Kouření je obchod s neštěstím,“ říká odbornice.

To, že restaurace mají oddělené prostory pro kuřáky, je podle ní nedostačující: „Stejně se karcinogenní látky z kouření dostávají všude. Tohle možná většina nekuřáků neví. Nemluvě o zdraví zaměstnanců. Argument, že kuřák škodí jen sobě, je lichý.“

Vypočítává také, že onemocnění kuřáků zatěžují systém, nejde ale jen o léčebné výdaje, ale o národohospodářské ztráty v souvislosti se zvýšenou nemocností a časové ztráty v zaměstnání na kuřácké pauzy. „Kuřák navíc neumírá náhle, jeho nemoc něco stojí. Co na tom, že do systému zdravotního pojištění odvedl prostředky. Ty by bylo lepší využít na léčbu nemocí, které si lidé nezpůsobili,“ míní Nejedlá.

„Zdraví národa pro řadu politiků nic neznamená“

Neschválení zákazu kouření v restauracích je podle předsedkyně České onkologické společnosti Jany Prausové chyba, podle propagátora nekouření a bývalého poslance Borise Šťastného je odmítnutí návrhu zákona brutálním výsměchem občanům a potvrzením faktu, že zdraví národa pro řadu politiků nic neznamená.

Podle předního českého kardiochirurga Jana Pirka by ale restaurace měly mít na výběr, zda se v nich kouřit bude či ne, a dodržovat to. Podle odbornice na závislost na tabáku Evy Králíkové se Česko neschválením zařadilo z hlediska ochrany nekuřáků a kontroly tabáku mezi rozvojové země.

Zákon, který schválila vláda a sněmovna ho odmítla i hlasy části poslanců vládního hnutí ANO, byl podle ní sice nedokonalý, ale byl to krok dobrým směrem. Za dnešním krokem ANO vidí Jiří Jeřábek z iniciativy Česko bez kouře snahu prosadit vlastní jednovětý pozměňovací návrh, že v restauracích je zakázáno kouřit, který prošel zatím úvodním čtením ve sněmovně. "Vládní novela dnes padla, Česko se za této vlády už zákazu kouření v restauracích nedočká," řekl Jeřábek. Připomněl, že Česko zůstává poslední zemí EU, která kouření nereguluje. Tabákovému kouři nadále budou vystaveny v restauracích miliony zákazníků a desetitisíce zaměstnanců.

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...