Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

V Afghánistánu nosí čeští vojáci vlastní neprůstřelné vesty. Kupují je za své

Afghánistán

  13:00
BAGRÁM/PRAHA - V afghánské misi nosí většina nasazených z Česka svou vlastní balistickou ochranu. Kupují si ji v army shopech

Vojáci si kupují vesty v army shopech. foto: RICHARD CORTÉS

I kvůli poslednímu útoku v Afghánistánu experti generálního štábu přemýšlejí, jak lépe chránit české vojáky ve volném terénu. Ovšem nejdřív bude nutné vyřešit zásadní nedostatek – „vyfasované“ neprůstřelné vesty NPP 2006 a Balistika 2009 raději řada příslušníků armády do akce nenosí.

Z vojáků málem švadlenky

„Nedá se v tom vůbec hýbat, cítíte se jako v krunýři. Zatímco typ NPP má připínání vzadu a sám se nikdy neoblečete ani nesvlečete, Balistika 2009 se zase pravidelně rozepíná, když se ohnete, když si sednete, když si na ni pověsíte těžší pouzdro se zásobníky,“ vypichuje nedostatky výstroje výsadkář z Chrudimi.

Připojte kondolenci

Lidovky.cz vytvořily vzpomínkovou stránku na vojáky padlé v zahraničních misích www.lidovky.cz/pieta. Pokud chcete, můžete na stránce zanechat vzkaz či rodinám vyjádřit upřímnou soustrast.

Jeho kolega ze žatecké posádky přidává, že v misi se tyto vesty musejí upravovat nůžkami. Nastřihávají našitá poutka, aby se na ně daly navěšet americké vysílačky Harris. Balistická ochrana se navíc při plazení rozepíná. „Takže ji nemáte na sobě, ale taháte vedle sebe a záda máte odkrytá,“ krčí rameny.

Zrob si sám

Češi v afghánské misi proto ve velké míře používají vesty nakoupené v army shopech. Takové doplňky nesplňují armádní normy. Vojáci si oblíbili především britský výrobek Warrior Raptor. „Je jasné, že velitelé to vidí. Ale zároveň vědí, že takhle jsou jejich chlapi mnohem pohyblivější a méně zranitelní,“ popisuje rotmistr z Přáslavic, který se před několika měsíci vrátil z operace v Bagrámu.

Poloha letecké základny Bagrám, kde sídlí i česká posádka.

Poloha letecké základny Bagrám, kde sídlí i česká posádka.

Nákup vesty není nijak lacinou záležitostí. Tvrdé balistické pláty vycházejí na 22 tisíc korun, doplňkové měkké na 13 tisíc, samotná vesta pak stojí 5200 korun. Cena těch „profesionálních“ používaných ve vojsku přitom dosahuje až sto tisíc korun. Aby vojáci ušetřili, „kuchají“ z nich pláty kevlaru a měkké balistické ochrany, které se vejdou do všech typů.

I přes nespokojené hlasy generální štáb oficiálně tvrdí, že o žádných potížích neví. „Každý voják je do zahraniční operace vybaven kompletní balistickou ochranou, která je zavedena v české armádě a plně odpovídá požadovaným standardům a takticko-technickým požadavkům,“ reaguje Jan Šulc, mluvčí centrálního velitelství. „Pokud voják užívá vlastní nezavedenou výstroj, postupuje v rozporu s pravidly,“ upozorňuje Šulc a odpovědnost přenechává na velitelích.

Celý článek najdete ve čtvrtečních Lidových novinách.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!