Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Demagog.cz: Putinův projev je plný nepravd a zavádějících výroků

Vladimír Putin

  17:30aktualizováno  20:18
PRAHA - Dvacet devět výroků z projevu ruského prezidenta Vladimira Putina, který adresoval oběma komorám ruského parlamentu v souvislosti se situací na Krymském poloostrově, podrobil server Demagog.cz důkladné analýze. Více než polovinu z nich nebylo možné označit za pravdu.

Ruský prezident Vladimir Putin. foto: Reuters

Zprávu přinesl server Demagog.cz, který projev analyzoval ve spolupráci s řadou externích odborníků. Jako pravdivých vyhodnotil 11 výroků. Sedm výroků označil za zavádějící, šest za neověřitelné a pět jako nepravdu.

CELÝ PUTINŮV PROJEV ZVEŘEJNILY LIDOVKY.CZ A NAJDETE HO ZDE:

Příklady Putinových tvrzení

Vladimir Putin: „Dne 16. března se na Krymu uskutečnilo referendum, konalo se v plném souladu s demokratickými postupy a mezinárodně-právními normami.“

Demagog.cz: Nepravda.

Některá zdůvodnění:

Žádná z možností při hlasování neumožňovala zachování stavu před ruskou intervencí, tj. proukrajinskou volbu. Ani jedna z možností nebyla postavena tak, aby na ni bylo možno odpovědět "ne", konkrétní znění otázek bylo:

1) Jste pro znovusjednocení Krymu jako součásti Ruské federace? 2) Jste pro obnovení znění Ústavy z roku 1992 a statusu Krymu jako součásti Ukrajiny?

Vyvstávají také pochybnosti o nestrannosti při organizaci referenda a o možnosti opozice agitovat. Ze strany Ruska se jednalo o porušení Budapešťského memoranda z roku 1994, v němž se Rusko spolu s dalšími zeměmi zavázalo k tomu, že výměnou za ukrajinské vzdání se jaderného arzenálu bude zajišťovat jeho bezpečnost a územní integritu. 

 

Vladimir Putin: „Hlasování (krymského referenda — pozn. Demagog.cz) se zúčastnilo více než 82 procent voličů. Více než 96 procent se vyjádřilo ve prospěch sjednocení s Ruskem.“

Demagog.cz: Pravda.

Vladimir Putin: „Na Krymu nedošlo ani k jedinému ozbrojenému střetnutí a nebyly žádné lidské oběti.“

Demagog.cz: Nepravda.

Zdůvodnění:

  • Na Krymu v březnu došlo k několika střetnutím, ve kterých byla nejméně jedna strana konfliktu ozbrojená, a výrok proto hodnotíme jako nepravdivý. 
  • První člověk byl zastřelen až několik hodin po Putinově projevu, nicméně není pravda, že by nedocházelo k žádným ozbrojeným střetnutím ani před projevem ruského prezidenta.

Vladimir Putin: „Mimochodem, dnes ze 2 milionů 200 tisíc obyvatel Krymského poloostrova je (…) 350 tisíc Ukrajinců…“

Demagog: Nepravda.

Zdůvodnění (2 části):

1) Počet Ukrajinců - nepravdivý výrok

  • V roce 2011 na Ukrajině neproběhlo sčítání obyvatel. Nenajdeme tak aktuální údaje o jazykovém dělení Ukrajiny a musíme vycházet z dat uvedených na webu sčítání v r. 2001 pro Sevastopol a pro Autonomní republiku Krym (tj. pro obě administrativní jednotky na poloostrově Krym). Pouze pro celkový počet obyvatel existuje aktuální odhad zahrnující demografické změny od r. 2001.
  • Celkový počet obyvatel Krymu (v tis.): r. 2001: 2413,2; r. 2014: 2353,1

Oba údaje ukazují podstatně vyšší počet obyvatel, než Putinem uváděných 2200 tisíc.

2) Národnostní dělení - nepravdivý výrok (vyhodnoceno z údajů ze sčítání r. 2001)

Národnostní dělení na Krymu (v tis.):

Rusové: 1450,4
Ukrajinci: 576,6
Kr. Tataři: 245,2
Všichni:  2401,2

  • Putinem uváděných 350 tis. Ukrajinců je však pouze 60 % z jejich počtu v r. 2001. Počet Ukrajinců mohl poklesnout, stěží však nastal tak radikální zlom.
  • Demagog.cz: "Dodejme, že celkový počet obyvatel je v národnostní statistice jiný, než jsme uvedli výše. Jde nicméně o údaje z webu sčítání, a chyba (méně než 1%) tak není na naší straně."

Počet Ukrajinců na Krymu uvádí Putin dokonce o 40 % nižší, než zřejmě ve skutečnosti je.

Vladimir Putin: „Tak to bylo v roce 1999 v Jugoslávii, my si to dobře pamatujeme. Bylo těžké tomu uvěřit, já jsem nevěřil svým očím, ale na konci 20. století byly na jedno z evropských hlavních měst, na Bělehrad, vedeny v průběhu několika týdnů raketové a bombové útoky a poté následovala skutečná intervence. Existovala snad rezoluce Rady bezpečnosti OSN ohledně této otázky, která dovolovala takovéto jednání? Nic takového.“

Demagog.cz: Zavádějící.

Zdůvodnění:

Ačkoliv vzdušné útoky byly provedeny bez souhlasu OSN, na přítomnost bezpečnostních sil v Kosovu již existovala rezoluce. Proto výrok Vladimira Putina o neexistenci rezoluce hodnotíme jako zavádějící.

V březnu 1999 byly zahájeny vzdušné útoky NATO na cíle v Jugoslávii. Operace trvala od 24. března do 10. června 1999 bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN, který vetovalo Rusko a Čína.

Následně byla dne 10. června 1999 v OSN přijata rezoluce 1244, která schvalovala rozmístění mezinárodních civilních a bezpečnostních sborů v Kosovu. S jejich přítomností souhlasilo i Kosovo.

Mírové síly Severoatlantické aliance KFOR vstoupily do Kosova 12. června 1999 na základě mandátu OSN. Cílem bylo nastolit a udržovat bezpečné prostředí, přičemž mohlo být dodržování dohod v případě potřeby vynuceno. Z počátku bylo přítomno 46 000 osob.

Kromě mise NATO byla v Kosovu přítomna i mise OSN s názvem UNMIK. Tato mise byla civilní a za úkol měla dočasnou správu Kosova. V roce 1999 bylo přítomno až 4 718 policejních příslušníků, 38 vojenských styčných důstojníků a další civilní osoby.

Vojenský útok NATO tedy nebyl podpořen souhlasem OSN, ale přítomnost jednotek v Kosovu byla výsledkem přijaté rezoluce 1244.

Autor: