Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Dvě třetiny Britů se domnívají, že Trump je 'hrozbou mezinárodní stability'

Svět

  20:32
Během bouřlivého druhého týdne Donalda Trumpa v Bílém domě provedli Britové průzkum veřejného mínění ohledně Trumpovy politiky. Vyplývá z něj, že byť Britové věří v budoucí „speciální vztah“ britské premiérky Mayové a nové hlavy Spojených států, dvě třetiny britské veřejnosti si myslí, že Donald Trump přímo ohrožuje mezinárodní stabilitu, a podstatná většina se domnívá, že bude špatným prezidentem.

Theresa Mayová a Donald Trump bok po boku v Bílém domě. foto: Reuters

Studie ukázala, že drtivá většina Britů má na amerického prezidenta negativní názor, na kterém se podepsalo i to, že během prvních čtrnácti dní ve funkci podepsal řadu rozhodnutí, včetně dekretu o zákazu vstupu uprchlíků i občanů ze sedmi muslimských zemí světa.

Federální soud pozastavil Trumpův dekret proti migraci. Směšné, reaguje prezident

„Vedle 64 % Britů, kteří vnímají Donalda Trumpa jako hrozbu mezinárodní stability, slova, která si Britové s novým prezidentem spojují jsou: nebezpečný (50 %), nestabilní (39 %) a bigotní (35 %). Dalších 56 % si myslí, že je nedůvěryhodný,“ ukázaly zveřejněné výsledky. (pozn. red. Britové v průzkumu veřejného mínění mohli zaškrtnout více než jednu z možností)

„Průzkum rovněž odhalil, že více než čtyři z 10 Britů (44 %) tuší, že prezident Trump bude špatným prezidentem. S tím, že jeden z 10 věří, že bude mírně podprůměrný. Pouhých 6 % si myslí, že se do Bílého domu dostal skvělý prezident,“ napsal deník The Guardian.

Názorově nejvíce rozděleni jsou Britové v otázce státní návštěvy ve Velké Británii, kterou má v letošním roce hostit královna. „Polovina lidí si přeje, aby cesta byla buďto odložena nebo pozastavena po tříměsíční dobu, kdy platí Trumpův antiimigrační dekret. Celých 28 % řeklo, že by bylo nejlepší úplné zrušení a 36 % se domnívá, že by návštěva měla proběhnout,“ vyšlo z výsledků průzkumu. Právě tohle Trumpovo rozhodnutí přesvědčilo desítky tisíc lidí v sobotu demonstrovat a sepisovat petice. Dosud svůj podpis připojilo až 1,8 milionu lidí.

Další anglicko-americký ‚speciální vztah‘?

„Speciální vztah“ hlav obou velmocí byl historicky na politickém poli vždy klíčový. Tento termín byl prvně použit Winstonem Churchillem v březnu roku 1946. Následovalo několik takových úzkých politických partnerství. Margaret Thatcherová řekla, že „Ronald Reagan je po jejím manželovi druhým nejdůležitějším mužem v jejím životě“, poté přišla americko-anglická dvojice vrcholných politiků Tony Blair a George W. Bush.

Svět kritizuje Trumpův imigrační výnos. ,V rozmanitosti je naše síla,‘ říká Trudeau

Avšak hodnocení průzkumu v otázce budoucího vztahu Mayové a Trumpa je kolísavé. „Výsledky ukázaly, že navázání úzkého vztahu s Donaldem Trumpem by mohlo vést k odcizení části britské společnosti vůči politice Británie,“ napsal The Guardian. „Přestože v rozporu s osobním hodnocením prezidenta Trumpa, 50 % britských respondentů se domnívá, že USA je nejvýznamnějším britským spojencem a téměř třetina Britů si stojí za názorem, že onen speciální vztah bude silnější za úřadu Donalda Trumpa než za exprezidenta Baracka Obamy.“

Online průzkum zhodnotil odpovědi více než dvou tisíc dospělých občanů ve dnech 31. ledna do 3. února.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Zahradník/údržbář budov

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha