Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Džihádisté táhnou na Bagdád. Pomozte, prosí irácká vláda

Afghánistán

  11:49aktualizováno  16:55
BAGDÁD - Bojovníci islamistické sítě ISIL po dobytí významných měst v severních částech Iráku postupují směrem k metropoli Bagdádu, od níž jsou vzdáleni méně než 100 kilometrů. Jejich mluvčí ve středu vyzval všechny stoupence, aby se zapojili do pochodu na irácké hlavní město.

Tento záběr z videa publikovaného ve středu Iraqi0Revolution, skupinou podporující ISIL, zachycuje bojovníky této sítě poblíž města Tikrít. Autenticitu záznamu potvrdila agentura AP. foto: ČTK

Irácký parlament měl rozhodnout, zda vyhoví úterní žádosti premiéra Núrího Málikího a vyhlásí výjimečný stav. Nesešel se však v dostatečném počtu a schůze byla podle agentury DPA odročena. Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen zatím nevidí, jak by aliance měla zasáhnout do dění v Iráku. Řekl ale, že NATO situaci sleduje a vyzývá k ukončení násilí.

Boje hlásí i město Tarmíja, které leží necelých 50 kilometrů severně od Bagdádu. Povstalci tam zabili pět vojáků a devět zranili.

Irácké letectvo ve čtvrtek bombardovalo pozice radikálů v severoiráckém městě Mosul a jeho okolí, které radikálové ovládli v úterý.  Irácké letectvo bombardovalo pozice radikálů v severoiráckém městě Mosul a jeho okolí. Radikálové město ovládli v úterý a postupují na jih. Od Bagdádu jsou zhruba ve vzdálenosti, která se dá ujet autem za hodinu. V metropoli se proti nim mobilizují šíitské milice, které jsou připraveny město bránit.

Oblasti kontrolované sítí Islámský stát v Iráku a Sýrii (ISIS).

Islamisté ze skupiny Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) napojené na Al-Káidu ve středu dobyli významné město Tikrít, středisko provincie Saláhaddín vzdálené asi 150 kilometrů od metropole (více čtěte ZDE). Den poté Irácká televize oznámila, že armáda Tikrít dobyla zpět.

SITUACE V IRÁKU:

Z dalšího významného města Kirkúku sice uprchly federální vojenské jednotky, avšak město drží kurdské milice pešmergů. Jeden z jejich velitelů řekl agentuře AFP, že milicionáři upevnili své pozice ve městě Kirkúk a čekají na další rozkazy. Pešmergové chrání leteckou základnu a další strategické pozice poblíž. "Nepřejeme si, aby zbraně, které tam jsou, padly do rukou povstalců," sdělil tento zdroj.ejich mluvčí sdělil, že v Kirkúku nyní žádní federální vojáci nejsou. Kirkúk je domovem Arabů, Kurdů i Turkmenů a leží ve významné ropné oblasti severně od Bagdádu.

Bojovník džihádistické skupiny ISIL na kontrolním stanovišti v iráckém Mosulu.

Tento záběr z videa publikovaného ve středu Iraqi0Revolution, skupinou...

Útok na ministra

Oddíly pešmergů přijel ve čtvrtek povzbudit ministr vlády iráckého autonomního Kurdistánu Džaafar Mustafá. Při útoku na jeho konvoj přišel o život jeden z milicionářů, Mustafá vyvázl nezraněn. Iráčtí Kurdové žijí ve třech severovýchodních provinciích Dahúk, Irbíl a Sulajmáníja. Status Kirkúku je dlouhodobým sporem Kurdů s Bagdádem, protože Kurdové chtějí i tuto oblast získat. Původně v ní žilo mnoho Kurdů, které ale minulý režim přinutil vystěhovat se a naopak do oblasti bohaté na ropu přesídlil Araby.

Ve čtvrtek již podle policejního zdroje AFP ISIL ovládá také město Dúluja, z něhož je od Bagdádu dělí pouhých 90 kilometrů. Jeden z místních obyvatel agentuře řekl, že ozbrojenci prošli ulicemi města a nesetkali se s odporem, po vládních silách prý nebylo ani vidu.

Rafinerii stále drží vláda

  • Navzdory středečnímu útoku je největší irácká ropná rafinerie v Bajdží stále v rukou vlády, oznámil ministr ropného průmyslu Abdal Karím Luajbí. Bajdží leží v severní provincii Saláhaddín, na trase mezi Mosulem a Bagdádem.
  • Luajbí řekl, že Irák nemusí kvůli situaci kolem Bajdží žádné ropné produkty dovážet a že má dostatečné zásoby nafty i topného oleje.Vývoz z jižního ropného terminálu v Basře zůstává stabilní a ve čtvrtek se držel na běžném denním režimu 2,7 milionu barelů.

Na Bagdád!

Mluvčí ISIL na videozáznamu zveřejněném ve středu vyzval stoupence skupiny, aby se "vydali na Bagdád", a obvinil Málikího z nekompetentnosti.

Premiér, který dlouhodobě čelí kritice ze strany sunnitů, požádal ve středu všechny skupiny obyvatel o podporu vládních jednotek v boji proti islamistům. Vláda kromě jiného vyzvala Iráčany, aby se ISIL postavili společně. Podle agentury AP se v Bagdádu tvořily fronty mladých mužů před náborovými středisky.

Vojáci irácké armády u náborového střediska.

Dobrovolníci opouštějí náborové středisko irácké armády. Míří do boje proti...

Mluvčí ISIL podle agentury AP pohrozil, že se skupina zmocní i jihoiráckých měst Karbalá a Nadžaf, jejichž svatyně patří k nejposvátnějším místům šíitského islámu. Tuto výzvu ale podle AP nebylo možné ověřit.

Povstalci z ISIL se pokusili ovládnout také nedaleké město Sámarra, kde jim v tom však vojáci zabránili. V Sámaře, která leží asi 120 kilometrů od Bagdádu, je významná šíitská svatyně.

Radikálové již v úterý dobyli Mosul, správní středisko provincie Ninive. Před ozbrojenci tam uteklo přes půl milionu lidí.

ISIL chce ustavit v severních oblastech Sýrie a Iráku islámský stát a spoléhá na podporu sunnitských kmenů. V Sýrii drží území východní ropné provincie Dajr az-Zaur. Podle analytiků za ISIL bojují bývalí vojáci armády někdejšího prezidenta Saddáma Husajna, kteří museli po Saddámově pádu z vojska odejít. Iráckou armádu nyní tvoří lidé vycvičení americkou a britskou armádou.

Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL)

  • Historie: Síť vznikla z irácké odnože al-Káidy, která si říkala Islámský stát v Iráku (ISI). Jeho vůdce abú Bakr Bagdadí loni v dubnu oznámil, že se ISI spojuje pod novým názvem ISIL s frontou An-Nusra, která bojuje v Sýrii. An-Nusra se ale tomuto pokynu nepodřídila a v Sýrii operuje stále samostatně. ISIL se nepodřídila požadavku šéfa al-Káidy Ajmána Zavahrího, aby svou působnost omezila na Irák a pole v Sýrii uvolnila An-Nusře.
  • Členové: Podle analytické organizace Brookings Institution v Iráku za ISIL bojuje 5000 a ž6000 lidí, o tisíc víc pak v Sýrii. Bojovníci v Sýrii jsou většinou Syřané, jejich veliteli pak cizinci často z Iráku, Čečenska a z Afghánistánu. V Iráku bojují hlavně Iráčané. Podle francouzského odborníka na Blízký východ Romaina Cailleta skupina volí jako velitele bojových operací především Iráčany a Libyjce, za duchovní vůdce pak vybírá lidi ze Saúdské Arábie a z Tuniska. Za ISIL bojuje i několik set lidí hovořících francouzsky, kromě Francouzů jsou to Belgičané a lidé ze severní Afriky.
  • Ideologie: ISIL se nepodvolila Zavahrímu, ale sdílí ideologii al-Káidy o vedení džihádu (svaté války). V hraničících oblastech Sýrie a Iráku chce zřídit islámský stát.
  • Spojenci: ISIL za sebou nemá podporu žádného státu a je závislá na darech jednotlivců. Většina z nich pochází ze zemí Perského zálivu. V Iráku se opírá o některé místní kmenové vůdce.
  • Územní zisky: V lednu společně se členy dalších skupin získala kontrolu nad iráckým městem Fallúdža a částečně nad Ramádí. Několik měsíců působí v Ninive, od úterý pak ovládá hlavní části Mosulu a postupuje do sousedních provincií Kirkúk aSaláhaddín. V Sýrii je považovaná za jednu z nejúčinnějších bojových sil proti tamní armádě. Po původně příznivém přijetí ostatními skupinami ale ISIL kvůli své krutosti, únosům a zabíjení civilistů i členů soupeřících skupin o sympatie přišla.
Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...