Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Ebola se přenáší hůř než chřipka nebo SARS, říká epidemiolog

USA

  10:00
PRAHA - Ebola se nepřenáší tak jednoduše jako SARS nebo chřipka. Import nemoci je velmi vzácný, řekl v rozhovoru pro Lidové noviny epidemiolog z 1. lékařské fakulty UK František Stejskal. Očkování ani lék zpomalující množení viru proti viru sice neexistuje, přesto se lidé v Česku nemají čeho bát, dodal. V Británii to začalo zejména proto, že jde o velký dopravní uzel, vysvětlil.

U tohoto guinejského muže se projevily příznaky krvácivé horečky ebola. foto: ČTK

LN Může se africká epidemie eboly přenést i do Evropy? Máme se čeho bát?
Můžeme se bát importovaných případů. K tomu ale dochází jen vzácně. Je sice pravda, že dosud nebyla tato epidemie tak rozsáhlá jako nyní. Ať už tím, že postihla tři země - v minulosti to byl vždy jeden stát -, nebo tím, že trvá poměrně dlouho. Na druhou stranu jde o země, které nejsou turisticky vyhledávané. Když byla epidemie naposledy v Ugandě, kde onemocnělo zhruba 25 osob, nebylo to daleko od letovisek, kam lidé jezdili. Proto tam tehdy došlo k importu hemoragické horečky do Nizozemska, kde pacientka nakonec zemřela.

LN Nemoc je ovšem infekční. Pokud by se přece jen do Evropy dostala, může se stát, že by se rozšířila?
Ebola se nepřenáší tak jednoduše jako SARS nebo chřipka. Člověk se může nakazit jen tak, že se dostane do úzkého kontaktu s nemocným. Stává se to tak, že jej například ošetřuje a do sliznic se mu dostane krev nebo sliny. Přenáší se i pohlavním stykem.

Americký lékař nakažený ebolou je již v péči lékařů v USA

První americký zdravotník, který se v západní Africe nakazil virem eboly, už je v péči lékařů univerzitní nemocnice v Atlantě. V sobotu ho tam podle AP okamžitě po příletu doprovodila policejní jednotka. Další nakažená Američanka prý dorazí do USA během několika dní. Někteří Američané proti převozu ze strachu z nemoci protestují. Lékaři však ujišťují veřejnost, že izolace pacienta je dokonalá a možnost nakažení dalších lidí je prakticky nulová.

Třiatřicetiletého doktora Kenta Brantlyho transportovalo z Libérie speciální letadlo vybavené izolační komorou na vojenské letiště ve státě Georgia. Stroj, který dokáže převážet najednou pouze jednoho pacienta, se obratem vrátil do Libérie pro devětapadesátiletou zdravotnici a misionářku Nancy Writebolovou.

Jednotka intenzivní péče, na které se Brantly nachází, je hermeticky uzavřena před okolním světem, vzduch vycházející z ní je čištěn několika filtry. Všichni zdravotníci musí prý nosit celotělové ochranné obleky, které jsou po odchodu z místnosti dekontaminovány. Podle zdravotníků je riziko rozšíření choroby téměř nulové, neboť atlantská Emoryho univerzitní nemocnice patří k nejlépe vybaveným zařízením pro léčbu vysoce nakažlivých nemocí v zemi.

LN Pamatujete, že by se někdy ocitla i v České republice?
K nám se zatím nedostala nikdy. Za posledních deset let se do Evropy dostala opravdu jen málo, snad v pěti případech. Většinou to ani není ebola, ale horečka lassa. Ta je z trošku jiné skupiny. Ebolu přenáší zejména kaloni, od kterých se nakazí další zvířata a poté člověk. Horečka lassa se chová jinak. Šíří ji hlodavci, kteří virus přenášejí močí. Člověk se jí proto nakazí například inhalací močových výparů. Lassa ale málokdy končí hemoragickou horečkou, není tedy tak nebezpečná.

LN Jak se horečka vůbec projevuje? Když turista sedne v Africe do letadla a letí do Evropy, tuší, že je nemocný?
Nemusí. Inkubační doba je až 21 dnů. Často se ze začátku navíc nedá poznat, že to je ebola. Začne to jako klasické virové onemocnění, chřipka. Pacient je schvácený, má horečky, může zvracet. Často má překrvené spojivky, bolí ho v krku. Až potom dochází k selhání oběhu nebo krvácení. Riziko přenosu je největší právě v době, než se ebola plně odhalí.

LN Očkování není možné. Dá se udělat něco, abychom se před virem ochránili?
Očkování opravdu není. Stejně tak neexistuje lék, který by zpomalil množení viru. Jediné, co se dá dělat, je vzdělávat zdravotníky v afrických zemích. Na rozdíl od SARS, která se přenášela kapénkově a ocitla se i v Evropě nebo Kanadě, není nebezpečí takové. Je ovšem otázka, zda se nemoc bude chovat tak, jak se chová dosud.

LN Myslíte, že je nějaká šance, jak by virus mohl zmutovat?
Nikde jsem nečetl, proč je současná epidemie tak rozsáhlá. Nemyslím si ale, že to je dáno zmutováním viru, a neudává to ani Světová zdravotnická organizace. Důvodem bude spíše to, že se epidemie objevila v západní Africe. Tam je vysoká hustota lidí, a navíc lidé i více migrují. Je také pravděpodobné, že s nemocí mají méně zkušeností. Většinou bývají infekce v Kongu, kde je méně obyvatel dále od sebe. Lidé žijí v menších uzavřených vesnicích, které se daří lékařům izolovat.

LN Proč je v Evropě okolo epidemie takový humbuk, když říkáte, že je malá šance, že by se sem virus dostal?
Začalo to ve Velké Británii zejména proto, že jde o velký dopravní uzel a do Afriky létá hodně Britů. U nás je to jiné, přímé lety nemáme a i turistů tam míří méně. Samozřejmě ale nákazu, pokud by Čech do Afriky vyjel, úplně vyloučit nelze.

Autor: