Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Egypťanům dochází trpělivost, vyšli do ulic

Svět

  21:02
KÁHIRA - Desetitisíce Egypťanů vyrazily do ulic po celé zemi, aby v jednom z největších protestů za posledních několik měsíců vyjádřili nesouhlas s rychlostí reforem a procesů s prominenty režimu exprezidenta Husního Mubaraka.

Demonstrace na náměstí Tahrír v Káhiře foto: Reuters

Protesty svolala prodemokratická mládežnická hnutí a sekulární politické strany. Řada politických stran je podpořila - včetně Muslimského bratrstva, které platí za nejlépe organizované politické uskupení v zemi.

Káhirské náměstí Tahrír, které bylo epicentrem letošních protirežimních protestů, už před dnešními poledními modlitbami zaplnily tisíce lidí s vlajkami.

Demonstrant na náměstí Tahrír v Káhiře s loutkou Husního Mubaráka jako oběšence

Demonstrovalo se i v pobřežní Alexandrii, v Suezu, Ismajlíji nebo v letovisku Šarm aš-Šajch. Ve zdejší nemocnici byl Mubarak hospitalizován nedlouho poté, co byl 11. února po skoro 30 letech u moci donucen odstoupit.

Protestující žádali demise zbývajících činitelů bývalého režimu, kteří stále pracují ve vládě a ve vysokých administrativních funkcích.

KLIDNÉ PROTESTY

Manifestace se podle agentur nesly v poklidném duchu a v davech byly i děti. Policie splnila slib a v místech protestů v Káhiře podle agentury AFP dopoledne nebyla vidět.

Poblíž Tahríru byly podle svědků slyšet výstřely, jejich příčina ale nebyla známa. Jeden demonstrant byl postřelen v Suezu. Střelce pak dopadli protestující.

Podle agentury MENA se k nim přidal také bývalý generální tajemník Ligy arabských států a možný kandidát v příštích prezidentských volbách Amr Músá.

"Naše revoluce pokračuje" a "Lid požaduje realizaci slibů z arabského jara" stálo na transparentech. "Chceme změnu vlády a výměnu těch, kdo za to nesou zodpovědnost," řekl agentuře Reuters šestatřicetiletý muž, který v Káhiře kontroloval lidi přicházející na Tahrír.

"Polního maršála také," dodal s poukazem na polního maršála Muhammada Husajna Tantávího, který stojí v čele Nejvyšší rady ozbrojených sil, která Egyptu po pádu Mubaraka vládne. Tantáví byl za Mubaraka dvě desítky let ministrem obrany.

Odpovědnost za stovky mrtvých

Dalším z požadavků je, aby armáda přestala používat vojenské soudy k civilním procesům a aby byl úplně zrušen zákon o stavu ohrožení, který byl v platnosti po dobu 30 let vlády Mubaraka. Potrestáni podle nich mají být i policisté, kteří se podíleli na potlačení povstání v lednu a v únoru.

Zemřelo při něm více než 850 lidí. Soud nedávno deset policistů viněných v souvislosti s povstáním nařídil propustit na kauci, což v zemi vyvolalo nepokoje. V úterý pak justice zprostila obvinění tři členy někdejší Mubarakovy vlády. Mubarak má před soudem stanout v srpnu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!