Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Eurokomisař Füle měl zavinit vážnou nehodu v Litvě, úřady ji tají

Česko

  18:16
PRAHA - Na světlo se dostává další "aféra" kandidáta na eurokomisaře Štefana Füleho. Roku 2000 měl zavinit vážnou dopravní nehodu v Litvě, kde v té době Füle působil v diplomatické misi. Neoficiální zdroje zmiňují alkohol, úřady informace o nehodě tají.

Füle se podle svých slov v osudný den snažil vyhnout chodci, na namrzlé silnici dostal smyk a srazil se s protijedoucím vozidlem. Že by roli mohl hrát alkohol důrazně popírá. "Měl jsem autonehodu, je to tak. Ale nebyl tam žádný alkohol, byl jsem střízlivý," uvedl diplomat pro server Aktuálně.cz. Litevská policie dospěla k závěru, že vinu nese jednoznačně český diplomat. Chodce se litevské policii najít nepodařilo. Škoda na autě byla vyčíslena na 216 tisíc korun.

Informace o případu přinesl v roce 2005 Český rozhlas, nyní ho připomíná server Aktuálně.cz.

Co psaly LN o případu v roce 2005

Policie prověřuje velvyslance při NATO
PRAHA Protikorupční policie prověřuje bezpečnostní prověrku českého velvyslance při NATO Štefana Füleho. Zjišťuje, jestli v minulosti neporušil zákon na ochranu utajovaných skutečností a nepokusil se zastínit okolnosti dvou dopravních nehod v Litvě, kde v minulosti působil jako velvyslanec. Informoval o tom Český rozhlas 1 - Radiožurnál.

Füle má důvěru ministerstva zahraničí, řekl mluvčí resortu Vít Kolář. Podle něj je důležité a podstatné, že Füle prověrku má, jinak by nemohl zastávat diplomatický post. Uvedl, že ministerstvo zahraničí má též plnou důvěru v NBÚ, který prověrky vydává. "Nebudeme spekulovat na základě médií," dodal.

Policie prověřuje informace, že si Füle nechával v Litvě rozšifrovávat tajné materiály, přestože tehdy neměl bezpečnostní prověrku. Údajně měl také bez povolení řídit služební vůz, se kterým srazil litevského občana. Způsobil škodu přes 100 000 korun.

Policie prověřuje také okolnosti nehody dalšího pracovníka velvyslanectví, který při havárii zničil služební vůz. Vzniklá škoda přesáhla 600 000 korun. Objevilo se přitom podezření, že tento zaměstnanec spáchal nehodu pod vlivem alkoholu.

Když se v červnu 2001 stal Füle náměstkem ministra obrany, Národní bezpečnostní úřad mu vydal prověrku na nejvyšší stupeň utajení.

Na konci roku 2002 Bezpečnostní informační služba obdržela informace o událostech v Litvě a materiál předala NBÚ. Ten informace včetně upozornění, že se Füle v Litvě stýkal s protidemokraticky smýšlejícími bývalými důstojníky sovětské armády, prošetřil. Fülemu prověrka na stupeň přísně tajné zůstala, její platnost skončí v květnu 2006.

Lidové noviny, 17. 9. 2005



O tom, co se doopravdy stalo, se může jen spekulovat, protože detailní podklady na ministerstvu zahraničí byly podle platných regulí skartovány a Národní bezpečnostní úřad, který se nehodou v rámci prověřování Füleho rovněž zabýval, podle serveru informace utajuje. Informace z NBÚ si může vyžádat premiér, Jan Fischer však řekl, že o nehodě nic neví.

Nic si nepamatuje ani exministr Jan Kavan, za jehož éry se nehoda řešila. "Vím o tom, ale detaily si nepamatuji," odpověděl serveru.

Média v poslední době také připomínala Füleho členství v KSČ a jeho docházku do "moskevské školy pro špiony" Státního institutu mezinárodních vztahů v Moskvě (MGIMO).

Autor: